Foto: Anda Krauze

30 versijas Zaļajai maizītei. Santa Liepa cep to, kas pašai garšo + Padomi labas maizes izcepšanai 0

Gluži vai vēja spārniem aiztraukušies pieci gadi, kopš SANTA LIEPA izcepa pirmo Zaļās maizes kukulīti. Sākumā viņa cepa tikai maizi, taču tagag tai pievienojušies arī kliņģerpīrāgi un mazās uzkodas. Santa ir asu, izteiksmīgu garšu cienītāja, un tāda ir arī viņas ceptā maize.

Reklāma
Reklāma

Ēšanas paradumu ietekmētāji

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Es gatavoju to, kas man garšo. Un maizei īpašo garšu piešķir piedevas, kas jāizvēlas tādas, par kurām iedomājoties vien mutē saskrien siekalas,” savas darbības pamatbausli pauž Santa. “Dzīvesvietas maiņa, ģimenes stāvokļa maiņa, sociālā statusa maiņa un vēl citi, varbūt mazāk svarīgi faktori ietekmē cilvēka ēšanas paradumus, līdz ar to – produktu izvēli.”

Tāpēc pircējs meklē arvien jaunas garšas, kas jāņem vērā ikvienam, kurš pievērsies pārtikas produktu tirgum. Līdz šim Santa radījusi aptuveni 30 Zaļās maizes versiju, bet patlaban visbiežāk cep kukulīšus, kam piedevās izmanto bietes, ķiplokus, raudeni un maltus melnos piparus (tā joprojām esot pircēju ļoti pieprasīta maize!); pelēko maizi, kuras garšas buķeti veido melnās olīvas, magones un timiāns; saulē kaltētu tomātu, zaļo olīvu un bazilika maizi; kabaču maizi ar halapenjo un Kajennas pipariem; spinātu maizi ar mājas pesto un sieru. Santa atzīst, ka nebaidās mīklai pievienot čili, maltus melnos un Kajennas piparus, kaut lasījusi, ka rūgstošu mīklu nedrīkst jaukt kopā ar spēcīgām garšvielām. “Drīz sāksies zaļo kukulīšu cepšanas laiks, kad mīklai pievienošu pļavās salasītas un izkaltētas zāles un nezāles: nātres, gārsas, gaiļbiksītes, arī pavasarī izaugušos spinātus un garšaugus, sākot ar dillēm un lociņiem un beidzot ar kinzu un citronzāli,” uzskaita Santa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šo maizi pārsvarā izvēloties tie, kas priekšroku dod maigākām garšām. Daudz piesātinātākas tās ir kukulīšiem, kam pievienoti dārzeņi, jo tiem netiek žēlotas arī garšvielas. “Mani līderi garšaugu pasaulē ir baziliks, timiāns un rozmarīns. Pievienojot garšvielas un garšaugus, paļaujos uz sajūtām. Tā ir mana mērvienība.”

Santa uzsver, ka nedrīkst skopoties arī ar citām piedevām: sieru, dārzeņiem, zaļumiem. Miltu un piedevu attiecībai jābūt līdzvērtīgai, tad kukulis ir piesātināts un smags. Apēdot pāris šķēļu, rodas sāts.

Santa Liepa cep gardu zaļumu maizīti

Mīklas sastāvs nemainīgs

Mīklu maizei Santa gatavo no augstākā labuma kviešu miltiem, sausā rauga, jūras sāls un ūdens. “Ne cukuru, ne taukvielas mīklai nepievienoju,” atklāj Zaļās maizes cepēja. “Kad esmu mīklu samīcījusi, ļauju tai stundu rūgt, pēc tam pārmīcu, izveidoju kukulīšus un vēl stundu atstāju, lai mīkla turpina rūgt.”

To, cik labi mīkla rūgs, ietekmē vairāki faktori, piemēram, temperatūra istabā, kur atrodas mīkla, laika apstākļi – vai ir stiprs vējš, vai līst lietus un tamlīdzīgi. “Esmu pieredzējusi, ka mīkla negaisa laikā neuzrūgst vai arī to dara ļoti slikti,” pieredzē dalās Santa un piebilst, ka kviešu miltu mīkla vieglāk pakļaujas rūgšanas procesam nekā no rudzu vai pilngraudu miltiem. “Rudzu maizi esmu cepusi tikai savai lietošanai, ne pārdošanai. Uzskatu, ka tā ir svēta, gadsimtiem bijusi latviešu maltītes pamatprodukts, mūsu identitātes daļa. Tādēļ lai rudzu maizes cepšana paliek vecmeistaru ziņā.”

Kas ar ko sader

Saulē kaltēto tomātu, zaļo olīvu un bazilika maize labi sader ar vītinātu gaļu, pikantu un piesātinātu pastēti un tumīgu sarkanvīnu, savukārt tosterī grauzdēta biešu maize debešķīgi garšo kopā ar kazas sieru un zaļumu sviestu vai pesto. Neatņemama maltītes sastāvdaļa, baudot šo maizi, ir lapu salāti ar dārzeņiem. Var arī pagatavot svaigu nātru salātus ar maigajām redīsu lapiņām un pārējo, kas ir zaļš.

Reklāma
Reklāma

Pelēko maizi (melnās olīvas, magones, timiāns) Santa ieteic baudīt kopā ar svaigu vai kūpinātu zivi, arī kūpinātiem lašu vēderiņiem, ar pikanto Dor Blue vai tam līdzīgiem sieriem, ar kazas sieru. Savukārt zaļumu maize labi garšos ar biezpienu.

“Maizes garšas atklājas pakāpeniski, nevis reizē, tāpēc katru kumosu var izbaudīt,” ar savu veikumu ir apmierināta Zaļās maizes cepēja.

PADOMI

• Mīcot mīklu, miltus pievieno nelielās devās. Maize būs gaisīgāka, ja miltus iesijā, tādējādi tajos iejaucot gaisa daļiņas.

• Ja pievieno par daudz rauga, maize iegūst nepatīkamu garšu.

• Sāls mīklai nepieciešams gan garšai, gan miltu īpašību uzlabošanai. Ja pieliek par daudz, mīkla nerūgst.

• Pievienojot mīklai pārāk daudz miltu, maize ir sausa un drupana.

• Mīkla ir labi uzrūgusi, ja tilpumā divkāršojusies.

• Garoza saplaisā, ja cepeškrāsns sākumā bijusi pārāk karsta vai mīkla vēl nav norūgusi.

• Bieza garoza ir tad, ja cepeškrāsns nav pietiekami karsta, mīklai par daudz sāls vai tā pārāk ilgi cepusies.

• Maize plaisā, ja nepietiekami izmīcīta (vajag vismaz 10 minūtes) – no mīklas nav pazuduši ogļskābās gāzes burbulīši, kas rodas rūgšanas procesā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.