Foto: Fotolia

30 sekundes pirms nāves cilvēki redz vienu un to pašu ainu: zinātnieki noskaidrojuši, ko tieši 0

Jau daudzus gadus zinātnieki centušies noskaidrot, kas notiek ar cilvēku smadzenēm, kad viņi mirst. Nesen neirozinātnieku grupai pirmo reizi vēsturē izdevies reģistrēt mirstoša cilvēka smadzeņu darbību, kas liecina, ka īsi pirms nāves cilvēki piedzīvo tā dēvēto “dzīves pārskatīšanu”, raksta “Daily Mail”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
5 latvieši, kuri vēl nav sasnieguši 30 gadu vecumu, bet nākotnē varētu kļūt par miljonāriem – par dažiem no viņiem jau būsiet dzirdējuši 28
Skandāls Krievijas televīzijā: Skabejeva krīt histērijā, kad viens no ekspertiem tiešraidē atklāj patiesību par notikumiem Ukrainā
Kokteilis
Kad pirkt loterijas biļeti un kura ir labākā diena mājokļa iegādei? Astroloģe nosauc 7 šī gada veiksmīgākās dienas
Lasīt citas ziņas

Jau iepriekš daudzi cilvēki, kuri pārdzīvojuši tuvās nāves pieredzi, stāstījuši, ka kritiskajā brīdī viņu acu priekšā aizslīdējusi visa dzīve. Tieši šo brīdi tagad izdevies apstiprināt zinātniski.

Ieraksts tika veikts brīdī, kad 87 gadus vecam pacientam epilepsijas ārstēšanas laikā apstājās sirdsdarbība.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ārsti bija piestiprinājuši viņam pie galvas ierīci, lai uzraudzītu viņa smadzeņu darbību.

Diemžēl vīrieša sirdsdarbību neizdevās atjaunot, taču neirozinātniekiem izdevās iemūžināt 900 sekundes smadzeņu darbības nāves brīdī, ļaujot viņiem redzēt, kas notika 30 sekundes pirms un pēc tam, kad sirds pārstāja pukstēt.

Smadzeņu viļņu ieraksti parādīja, ka par atmiņām atbildīgās smadzeņu zonas joprojām bija aktīvas.

“Radot smadzeņu oscilācijas [smadzeņu viļņus], kas iesaistītas atmiņu atgūšanā, smadzenes, iespējams, tieši pirms nāves pēdējo reizi atceras svarīgus dzīves notikumus, – līdzīgi tam, kā  to apraksta cilvēki, kuri piedzīvojuši tuvo nāvi. Šis atklājums liek pārdomāt, kad tieši iestājas nāve, un rada svarīgus jautājumus, piemēram, par to, kad ir īstais brīdis orgānu ziedošanai,” norāda  Luisvilas Universitātes pārstāvis Adžmals Zemars.

Pacients ārstējās no epilepsijas, tieši tāpēc viņa nāves brīdī tika veikta elektroencefalogrāfija (EEG), lai pētītu smadzeņu viļņus, kas saistīti ar krampjiem. Vēlāk pacientam iestājās sirdsdarbības apstāšanās, kas izraisīja viņa nāvi, bet EEG joprojām uzraudzīja viņa smadzeņu darbību.

Tas sniedza pirmos zinātniskos pierādījumus par to, kas notiek cilvēka smadzenēs mirkli pirms nāves.
Smadzeņu svārstības līdzinās atkārtotiem elektrisko impulsu modeļiem. Dažādi smadzeņu viļņu veidi atspoguļo dažādas smadzeņu funkcijas un apziņas stāvokļus.< Piemēram, gamma viļņi ir saistīti ar augsti kognitīvām funkcijām, piemēram, atmiņas atgūšanu. Pētnieki neizslēdz, ka smadzenes var būt bioloģiski ieprogrammētas pārejai no dzīves uz nāvi, izraisot virkni fizioloģisku un neiroloģisku notikumu.
Zinātnieki pagaidām nespēj saprast, kā un kāpēc parādās “dzīves pārskatīšana”, taču pastāv dažas teorijas.

Saskaņā ar vienu no hipotēzēm skābekļa trūkums dzīvībai bīstamā notikuma laikā izraisa neirotransmiteru, kas pārraida signālus starp neironiem, izdalīšanos. Tas aktivizē neironus, un šī pastiprinātā aktivitāte var izraisīt spilgtu atmiņu parādīšanos.

Cita teorija ir saistīta ar vietu, kur smadzenēs tiek glabātas atmiņas. Cilvēka spilgtākās atmiņas glabājas amigdalā – smadzeņu daļā, kas atbild par “cīnīties vai bēgt” reakciju. Šīs zonas aktivizēšana kritiskā situācijā var atbrīvot spilgtas atmiņas.
Lai gan pētījums nepierāda vienu konkrētu skaidrojumu, tas liecina, ka “dzīves pārskatīšana” pirms nāves varētu būt reāla.

Reklāma
Reklāma

“Šie atklājumi liek pārskatīt mūsu izpratni par to, kad tieši beidzas dzīvība, un rada būtiskus jautājumus, piemēram, par orgānu ziedošanas laiku,” skaidro Zemārs.

Tomēr zinātnieks atzīst, ka ir nepieciešami papildu pētījumi.

“Šobrīd mēs varam balstīties tikai uz vienu gadījumu, kurā smadzenes bija cietušas asiņošanas, krampju un pietūkuma dēļ. Tāpēc nevaram izdarīt pārsteidzīgus secinājumus vai plašus apgalvojumus,” viņš uzsver.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.