“30% no nekustamo īpašumu darījumiem neatbilst reālajām tirgus vērtībām,” secinājis “Arco Real Estate” vadītājs Šmits 49
“30% no nekustamo īpašumu darījumiem neatbilst reālajām tirgus vērtībām, un te nav runa pat par īres tirgu,” tā TV24 raidījumā “Nacionālo interešu klubs” norādīja uzņēmuma “Arco Real Estate” valdes priekšsēdētājs un Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits, diskutējot par aktualitātēm nekustamo īpašumu tirgū.
“Publiski ir apskatāma datu bāze. Mēs redzam, ka sludinājumā, teiksim, īpašums parādās par 150 tūkstošiem eiro, bet darījumā pēc tam Zemesgrāmatā parādās par 40 tūkstošiem eiro,” tādu piemēru minēja eksperts Šmits. Smejot viņš piebilda: “Protams, ka nokaulēja 70% cenu! Tas ir tas, ko rāda pēc fakta. Mēs esam parēķinājuši, lai gan neesam ekonomisti, ka tur valstij pazūd ap 100 miljoniem [eiro],” vērsa uzmanību Šmits.
Ar šo situāciju neesot iespējams cīnīties, uzskata Šmits, lai gan ir “fiksēti dati”. Viņš uzsvēra, ka par īres tirgu nezinot, cik tas liels, bet kopumā Latvijā gadā notiekot aptuveni 44-55 tūkstoši nekustamo īpašumu darījumi. “Un kas ir visinteresantākais – jo tālāk no Rīgas, jo situācija ir dramatiskāka,” zināja teikt “Arco Real Estate” valdes priekšsēdētājs Šmits, diskutējot TV24 raidījumā “Nacionālo interešu klubs” par aktualitātēm nekustamo īpašumu tirgū.
Jaunākā informācija liecina, ka, piemēram, mājokļu cenas Latvijā šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn pieaugušas par 1,1%, kas ir mazāks kāpums nekā Eiropas Savienībā (ES) un eirozonā vidēji, liecina ES statistikas biroja “Eurostat” jaunākie dati par 26 bloka dalībvalstīm, vēstīja LETA 3.oktobrī.
Straujākais mājokļu cenu kāpums gada izteiksmē reģistrēts Polijā (+17,7%), Bulgārijā (+15,1%), Lietuvā (+10,4%), Horvātijā (+10%) un Ungārijā (+9,8%). Igaunijā – tāpat kā Slovēnijā – mājokļu cenas gada salīdzinājumā augušas par 6,7%.
Kopumā mājokļu cenas otrajā ceturksnī gada izteiksmē palielinājušās 20 ES dalībvalstīs, par kurām pieejami dati, bet samazinājušās sešās valstīs: Luksemburgā (-8,3%), Somijā (-4,8%), Francijā (-4,6%), Vācijā (-2,6%), Zviedrijā (-0,8%) un Austrijā (-0,7%).
ES dalībvalstīs vidēji gada izteiksmē aprīlī-jūnijā mājokļu cenas pieaugušas par 2,9%, bet eirozonā tās kāpušas par 1,3%. Ceturkšņa salīdzinājumā mājokļu cenas ES vidēji otrajā ceturksnī pieaugušas par 1,9% un eirozonā – par 1,8%.
Salīdzinājumā ar šā gada pirmajiem trim mēnešiem mājokļu cenas otrajā ceturksnī pieaugušas 23 ES dalībvalstīs, bet straujākais kāpums bijis Horvātijā (+4,3%), Portugālē (+3,9%) un Spānijā (+3,6%). Lietuvā un Igaunijā mājokļu cenas pieaugušas par 2,8%, savukārt Latvijā tās kāpušas par 2,3%.. Gan Francijā, gan Beļģijā reģistrēts mājokļu cenu kritums par 0,2%, bet Ungārijā tās saglabājušās janvāra-marta līmenī. Dati par Grieķiju nav pieejami.
Pilnu raidījumu “Nacionālo interešu klubs” variet skatīties TV24 ēterā sestdien, 12.oktobrī, pulksten 20:00!