Foto – nofilmschool.com

30 labākās filmas par atkarībām, ne tikai no narkotikām un alkohola 0

Lielākā daļa domā, ka cilvēks var kļūt atkarīgs tikai no narkotikām vai alkohola, bet patiesībā atkarību ir daudz vairāk. Gandrīz katram cilvēkam ir savi “rituāli”, no kuriem atteikties ir grūti. Ja dzīvē parādās nekontrolēts ieradums, kura dēļ sabrūk karjera, mācības, attiecības, draudzība un tiek sabojāta veselība, tā jau ir atkarība.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Piedāvājam sarakstu ar filmām par atkarībām. Lielākā daļa to ir balstītas uz reāliem dzīvesstāstiem.

“Rekviēms sapnim”

Nosaukums oriģinālā “Requiem for a Dream”, 2000

CITI ŠOBRĪD LASA

Visi zina, ka narkomānija – tas ir briesmīgi. Taču Darens Aronovskis nolēma vitāli un reālistiski parādīt, pie kā noved narkotiku atkarība. Galvenie varoņi – Harijs, viņa draudzene Meriona, labākais draugs Tairons un māte Sāra – dažādu iemeslu dēļ pievēršas narkotikām: lai atslābinātos, nopelnītu, zaudētu svaru. Katram ir savs sapnis. Bet narkotikas iznīcina visu, kas ir cilvēkā, atstājot tikai ārējo apvalku.

“Vilcienvakte”

Nosaukums oriģinālā “Trainspotting”, 1996

Filmas sižeta pamatā ir Ērvina Velša tāda paša nosaukuma romāns par četriem draugiem, kuri ir atkarīgi no narkotikām. Galvenais varonis jaunais skots Marks Rentons (Jūens Makgregors) cenšas pārtraukt lietot heroīnu un izkļūt no apburtā atkarības apļa.

2012. gadā veiktā aptaujā filma atzīta par pēdējo 60 gadu labāko britu filmu.

“Pusnelsons”

Nosaukums oriģinālā “Half Nelson”, 2006

Dens Danns (Raiens Goslings) ir skolotājs vidusskolā, kurš lieto narkotikas. Par viņa slepeno kaislību uzzina viena no skolniecēm un viņi sadraudzējas. Raiena Fleka neizpušķota, reālistiska, neatkarīga filma ar neviennozīmīgiem varoņiem, bet neapšaubāmi labā aktieru izpildījumā. Daudzi kritiķi un skatītāji uzskata “Pusnelsonu” par vienu no labākajām pēdējās desmitgades filmām.

“Basketbola dienasgrāmatas”

Nosaukums oriģinālā “The Basketball Diaries”, 1995

Filmas sižeta pamatā ir 1978. gadā publicētie Džima Kerola memuāri, kuros viņš aprakstījis savu vētraino jaunību. Leonardo Di Kaprio tēlo augošo basketbola zvaigzni, katoļu skolas audzēkni, kurš kopā ar draugiem kļuvis atkarīgs no narkotikām.

“Zudusī nedēļas nogale”

Nosaukums oriģinālā “The Lost Weekend”, 1945

Tik atklāti tajos laikos par alkoholismu neviens nefilmēja un nerādīja. Vīna un stipro alkoholisko dzērienu ražotāju interešu aizstāvji piedāvāja piecus miljonus dolāru, lai gatavā filma tiktu iznīcināta, bet filmu tomēr parādīja un tā kļuva par kases gabalu.

Reklāma
Reklāma

Tas ir nežēlīgs stāsts par Ņujorkas rakstnieku Donu Bērnamu, kurš ir gatavs melot, krāpties un zagt, lai tikai dabūtu iedzert. Aģenti teica galvenās lomas atveidotājam Rejam Milandam, ka, piekrītot tēlot šajā filmā, viņš izdara profesionālu pašnāvību, tomēr aktieris ieguva kāroto kinoakadēmijas balvu.

Drāma saņēma “Zelta palmas zaru” Kannu kinofestivālā, četras balvas “Oskars”, un vietu Nacionālajā filmu reģistrā par “kultūras, vēsturisko vai estētisko” vērtību.

“Kailo azaids”

Nosaukums oriģinālā “Naked Lunch”, 1991

Deivids Kronenbergs piedāvā Viljama Berouza pa pusei autobiogrāfiskās grāmatas interpretāciju. Viņš izmantoja grāmatas nosaukumu, un vairākus citus elementus, kā arī galveno romāna epizodi, kas arī bija izšķirošais brīdis rakstnieka dzīvē. Būdams reibumā, Viljams viesībās nogalināja savu sievu. Viņš paziņoja, ka šaus “Vilhelma Tella stilā” un sieva uzlika uz galvas glāzi… “Kailo azaids” – filma, kuras darbībā, personāžu uztverē un izjūtās zūd robeža starp realitāti un narkotiskā delīrija halucinācijām.

Nosaukums oriģinālā “The Man with the Golden Arm”, 1955

Filmā Frenks Sinatra tēlo no heroīna atkarīgo, kurš pēc rehabilitācijas mēģina uzsākt jaunu dzīvi. Bet viņš atgriežas iepriekšējā realitātē, kur sieva, kas izliekas par invalīdi, pieprasa atsākt kāršu spēles, boss narkotiku tirgotājs piespiež spēlē blēdīties. Tikai viens cilvēks – draudzene Mollija (Kima Novaka) – atbalsta viņa centienus kļūt par džeza bundzinieku.

“Aptiekas kovbojs”

Nosaukums oriģinālā “Drugstore Cowboy”, 1989

Izmisuši cilvēki ir gatavi rīkoties slikti, lai iegūtu to, kas viņiem nepieciešams. Bezizejas situācijā var nonākt pat cilvēki ar augstu morāli un tad viņi rīkojas amorāli.

Šī Gasa van Santa filma nodrošināja tās veidotājam starptautisku atzinību. Sižeta pamatā ir tāda paša nosaukuma daļēji autobiogrāfisks Džeimsa Fogla romāns, kurš tika publicēts tikai pēc ekranizācijas. Kad filma tika uzņemta, rakstnieks atradās ieslodzījumā par nelegālu narkotiku izplatīšanu.

“Satiksme”

Nosaukums oriģinālā “Traffic”, 2000

Stīvena Soderberga kriminālā drāma atklāj sarežģītu narkotiku tirdzniecības shēmu. Filmā risinātas vairākas sižeta līnijas, kas brīžiem pārklājas. Vienā no tām Maikls Duglass parādās konservatīva tiesneša lomā. Viņš iecelts par narkotiku kontroles nodaļas vadītāju un uzzina, ka viņa meita kļuvusi atkarīga no narkotikām.

“Nimfomāne”

Nosaukums oriģinālā “Nymphomaniac”, 2013

Larsa fon Trīra skandalozā drāma divās daļās par sievieti vārdā Džo (Šarlote Geinsbūra), kura sev uzstādījusi diagnozi – nimfomānija. Stāstu par savu dzīvi no diviem līdz piecdesmit gadiem viņa stāsta intelektuālim Seligmanam, kurš atrada viņu uz ielas piekautu un atveda pie sevis uz mājām.

“Kokaīns”

Nosaukums oriģinālā “Blow”, 2001

Šis ir biogrāfisks stāsts par Džordžu Jangu, vīrieti, kurš kontrolēja aptuveni 85% no visa kokaīna piegādes ASV pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados. Galvenā izplatītāja Pablo Eskobara lomu spēlē Džonijs Deps.

“Pametot Lasvegasu”

Nosaukums oriģinālā “Leaving Las Vegas”, 1995

Maika Figisa psiholoģiskā drāma, kuras sižeta pamatā ir Džona O’Braiena autobiogrāfisks romāns. Par galveno lomu Nikolass Keidžs saņēma “Oskaru”. Viņš spēlē Benu, kurš dzer, zaudē darbu, nodedzina māju un dodas uz Lasvegasu, kur nolīgst prostitūtu. Ilgās sarunās viņi saprot, ka viņiem ir daudz kopīga un sāk dzīvot kopā. Viņš apsola nepārmest viņai par to, kā viņa pelna naudu, lai izdzīvotu, un viņa sola nekad nepiespiest viņu atmest dzeršanu.

“Volstrītas vilks”

Nosaukums oriģinālā “The Wolf of Wall Street”, 2013

Skandalozā Mārtina Skorsēzes melnā komēdija par harizmātisko brokeri Džordanu Belfortu, kurš kopā ar kaimiņos dzīvojošo tirgotāju Doniju atver firmu. Drīz vien ienākumi viņam ļauj baudīt dzīvi, svaidīties ar naudu, pamēģināt narkotikas un izklaidēties ar prostitūtām. Ir par ko pasmieties un par ko padomāt.

“Seja ar rētu”

Nosaukums oriģinālā “Scarface”, 1983

1932. gadā uzņemtās Hovarda Houksa filmas rimeika režisors ir Braiens de Palma. Sižeta pamatā ir stāsts par Toniju Montānu, Kubas emigrantu, kurš ieradās Maiami un taisīja apžilbinošu karjeru narkotiku tirdzniecībā.

Mūsdienu kino kritiķi uzskata, ka šī ir viena no lieliskākajām gangsteru filmām vēsturē, lai gan, kad tā parādījās ekrānā, saņēma iznīcinošas atsauksmes, 1983. gadā režisors pat tika nominēts “Zelta avenei”.

“Dona Žuana kaislības”

Nosaukums oriģinālā “Don Jon”, 2012

Ar šo komēdiju Džozefs Gordons-Levits ne tikai debitēja kā režisors, bet arī kā scenārija autors un galvenās lomas atveidotājs.

Galvenais varonis – Džons Martello, kura dzīve ir skaidri saplānota un sastāv no nakts klubiem, seksa ar meitenēm, trenažieru zāles un baznīcas apmeklēšanas grēku nožēlošanai. Bet Džonam ir sava atkarība. Viņš ir tik atkarīgs no pornogrāfijas, ka sekss ar īstu partneri sniedz viņam mazāku baudu nekā filmu pieaugušajiem skatīšanās vienatnē.

“Panika Nīdlparkā”

Nosaukums oriģinālā “The Panic In Needle Park”, 1971

Jaunais Als Pačīno spēlē vienu no pirmajām lomām. Viņš ir narkotiku tirgotājs Bobijs, kurš iemīl jauno mākslinieci Helēnu. Romantikas vietā uz ekrāna vērojam heroīna injekciju tuvplānus un notikumu virpuļus, kas ved dzīvi bezdibenī.

“Kauns”

Nosaukums oriģinālā “Shame”, 2011

Maikls Fasbenders Stīva Makkvīna filmā tēlo erotomānu un seksa apsēsto Brendonu. 30 gadus vecais vīrietis acīmredzami nespēj kontrolēt savu seksuālo dzīvi, turklāt cieš no depresijas un eksistenciālās krīzes. Katru rītu savā Ņujorkas dzīvoklī viņš pamostas ar citu sievieti. Brendons dzīvo viens pats un pastāvīgi ignorē māsas zvanus, taču kādu dienu viņa ierodas un mudina viņu mainīt savu dzīvesveidu.

“Mana kreisā kāja”

Nosaukums oriģinālā “My Left Foot”, 1989

Kādus tik attaisnojumus cilvēki neizdomā savai dzeršanai. Tomēr gadās situācijas, kad cilvēkam patiešām ir ļoti grūti skaidrā prātā pārdzīvot realitāti. “Mana kreisā kāja” ir filma, kuras pamatā apbrīnojami fakti no īra Kristija Brauna dzīvesstāsta. Viņš piedzima ar cerebrālo trieku, tēvs uzskatīja, ka viņa ierašanās pasaulē ir pārpratums. Kristijs varēja vadīt tikai savu kreiso kāju, bet viņam izdevās kļūt par īstu mākslinieku.

Amerikas Kinoakadēmija ar zeltītajiem “Oskariem” apbalvoja Danielu Deju Luisu (labākais aktieris) un Brendu Frikeri (labākā aktrise otrajā plānā), bet nominantos palika gan režisors un scenārists (vienā personā Džims Šeridans), gan producents.

“Džia”

Nosaukums oriģinālā “Gia”, 1998

Filma veltīta Džia Karandži dzīvei un viņas lomu izcili nospēlēja Andželina Džolija. Meitene, kas strādā bārā pilsētas nomalē, kļūst par pasaulē pazīstamu supermodeli. Bet karalienes dzīve ir ne tikai slava, bet arī ievainojamība, vientulība un narkotikas.

“Miglas atspulgā”

Nosaukums oriģinālā “A Scanner Darkly”, 2006

Ričarda Linkleitera otrā pilnmetrāžas animācijas filma (pirmā – filozofiskā eksistenciālā drāma “Dzīvības atmodināšana”). Darbība norisinās tuvākajā nākotnē narkomānijas epidēmijas epicentrā.

Filmas sižeta pamatā – Filipa K. Dika tāda paša nosaukuma romāns. Rakstot autors izmantojis paša piedzīvoto, lietojot narkotikas.

“Sids un Nensija”

Nosaukums oriģinālā “Sid And Nancy”, 1986

Kulta filma, kas balstīta uz reāliem notikumiem. Šis ir stāsts no Sida Višesa, slavenās pankroka grupas “Sex Pistols” basģitārista un viņa amerikāņu fanes Nensijas Spandženas dzīves. Patiesi attēlotas divas nekontrolējami pieaugošas mūziķa kaislības – pret meiteni un heroīnu.

“Oslo, 31.augusts”

Nosaukums oriģinālā “Oslo, August 31st”, 2011

Šī norvēģu filma stāsta par stadiju, līdz kurai vairums filmu par narkomāniju nenonāk – rehabilitāciju. 34 gadus vecais Anderss, pēc rehabilitācijas centra kursa pabeigšanas, saņem atļauju uz vienu dienu atgriezties Oslo, lai izietu darba interviju. Bet šeit viņš nonāk ne tikai pilsētā, bet arī sabiedrībā, atmiņās un pārdomās par jaunu dzīvi.

Nosaukums oriģinālā “Down to the Bone”, 2004

Režisore un scenārija līdzautore Debra Granika iepazīstina mūs ar netipisku narkomānu. Tas nav pusaudzis, kurš nonācis sliktā kompānijā vai personāžs, kurš meklē jaunus iespaidus neveiksmīgajā dzīvē. Filmas varone ir māte, kas intervālos starp skolas ēdienu gatavošanu un ilgstošām darba maiņām lielveikalā, steidzas uz vannas istabu, lai lietotu kokaīnu.

“Lidojums”

Nosaukums oriģinālā “Flight”, 2012

Roberta Zemecka drāmā Denzels Vašingtons spoži nospēlē tāda cilvēka lomu, kurš atrodas uz pašiznīcināšanās robežas. Pieredzējis pilots brīnumainā kārtā izvairās no lidmašīnas avārijas un gandrīz bez upuriem ļoti sarežģītā situācijā nosēdina lidmašīnu. Bet aiz šķietamās varonības slēpjas daudzas detaļas, kas atklās stāstu jaunā gaismā.

“Kinomānija”

Nosaukums oriģinālā “Cinemania”, 2002

Lai kaut kas tiktu uzskatīts par atkarību, tam jātraucē parastam dzīvesveidam, darbam, attiecībām, veselībai. Vai par neveselīgu ieradumu var kļūt tāda parasta parādība kā filmu skatīšanās? Šī dokumentālā filma veltīta pieciem Ņujorkas kinomāniem, kuri pavada savu dzīvi ekrāna priekšā, katru gadu noskatoties no 700 līdz 1000 filmām.

“Mazāk par nulli”

Nosaukums oriģinālā “Less Than Zero”, 1987

Filmas sižeta pamatā ir Breta Īstona Elisa tāda paša nosaukuma romāns (viņš sarakstījis arī grāmatu “Amerikāņu psihs”).

Jaunu puisi viņa bijusī draudzene lūdz palīdzēt viņu kopīgajam draugam, kurš lieto narkotikas. Bet ko viņš var darīt? Lasīt pamācības? Nolamāt? Lūgties? To visu viņš jau bez rezultātiem ir izmēģinājis.

Interesanti, ka galvenās lomas tēlotājs Roberts Daunijs jaunākais pēc pāris gadiem saskārās ar līdzīgu problēmu. Pats aktieris teica, ka viņam “loma kļuva par Ziemassvētku spoku no nākotnes”, jo atkarība no narkotikām parādījās viņa reālajā dzīvē.

“Kendija”

Nosaukums oriģinālā “Candy”, 2006

Austrālijas filmas sižeta pamatā ir Lūka Deivisa romāns “Kendija: Mīlestības un atkarības stāsts”. Šis ir stāsts par atkarīgām un pašiznīcinošām attiecībām starp dzejnieku Denu (Hīts Ledžers) un studenti Kendiju (Ebija Korniša).

Filma sastāv no trim daļām: Paradīze, Zeme, Elle. Viss sākas ar to, ka viņi iemīlas, bet attiecības ir saistītas ar heroīna pasauli.

“Strupceļā”

Nosaukums oriģinālā “Gridlock’d”, 1997

Šīs kulta komēdijas-drāmas centrā ir džeza trio, kurā ietilpst divi heroīna atkarīgie, kurus tēlo Tims Rots un Tupaks Šakurs. Viņu soliste no pārdozēšanas nonāk slimnīcā, un mūziķi nolemj atmest nāvējošo ieradumu. Tā sākas Jaungada rīts, un, šķiet, šajā dienā pret varoņiem sazvērējusies visa pasaule. Filma izceļas ar ironiskiem un sarkastiskiem dialogiem un lielisku aktieru spēli. Šeit Šakurs nospēlēja savu pēdējo lomu.

“Dzērājs”

Nosaukums oriģinālā “Barfly”, 1987

Filmas scenāriju sarakstījis Čārlzs Bukovskis, ietverot tajā daļēji autobiogrāfiskas detaļas. Galveno varoni – rakstnieku un dzejnieku – alkoholiķi, kurš dzērieniem un uzkodām nopelna ielu cīņās, – spēlē Mikijs Rurks. Lai atbilstu personāžam, aktieris pat izsita sev divus priekšējos zobus.

“Bailes un naids Lasvegasā”

Nosaukums oriģinālā “Fear and Loathing in Las Vegas”, 1998

Terijs Giliams šo fantasmagoriju uzņēmis pēc Hantera Tompsona romāna “Bailes un naids Lasvegasā”. Kultu kino skatītājus uz divām stundām aizved psihodēliskā ceļojumā pašā izvirtības sirdī. Galvenajās lomās Džonijs Deps un Benisio del Toro. Lietojot daudz narkotiku, viņi redz halucinācijas un demonstrē ar narkotikām pilnu realitāti. Haotiskajos murgos varoņi apzinās amerikāņu kultūras tukšumu.

Avots: cameralabs.org

“Caur adatu”

Latviešu radīta dokumentālā filma par patiesu dzīvesstāstu – atkarību no narkotikām, rehabilitāciju un jaunu dzīvi.

Ar tik smagu narkotisko atkarību cilvēki dzīvi bieži vien beidz pāragri, lai cik veci būtu. Pirmo reizi narkotikas, tobrīd amfetamīnu, Edijs Vītoliņš pamēģināja 14 gadu vecumā, bet no pilngadības jau ne rītu nevarēja sākt bez narkotiku devas, kas ar laiku kļuva stiprākas un tika uzņemtas lielākās devās. Šis ir retais stāsts, kad jaunietim izdevies izkļūt no milzīgās atkarības.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.