Foto: LETA

3 prieki spēkam ārsta Dina Sumeraga dzīvē 1

Kaut vai pa kripatiņai celt savu izturības slieksni. Dziedāt, pat ja šķiet, ka īsti neizdodas. Iepriecināt citus un saņemt prieku. Pozitīvas emocijas nepieciešamas jebkurā gadalaikā – uzsver dakteris Dins Sumerags .

Reklāma
Reklāma

1. Cel izturības slieksni

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pie manis vērsušies daudzi, kam ir tā dēvētais balss saišu vājums. Redzams, ka cilvēks pēc dabas nav aktīvs, arī balss nogurusi, vārga, klusa, bieži aizkrīt. Medicīniski īsti līdzēt nevar, tomēr, ja maina dzīvesveidu – sāk regulāri fiziski izkustēties, sportot –, ar laiku mainās arī balss, tā kļūst pilnskanīgāka.

Ikvienam der aktīvāk dzīvot. Katrs lai izvēlas tīkamāko sportošanas veidu, ņemot vērā savu pieredzi, rūdīšanās un izturības slieksni. Vienam pietiek ar rīta vingrošanu pie atvērta loga, cits labprāt staigā vai skrien tālus maršrutus, vēl kādam tīk sevi nodzenāt sporta zālē. Katram ir sava robeža, cik daudz sportā norūdīties, tomēr galvenais – palielināt sevis noslogošanu, pakāpeniski celt izturības slieksni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Man patīk peldēt baseinā un izkustēties trenažieru zālē. Daktera ikdiena ir mazkustīga, pieņemot pacientus poliklīnikā, nereti jāsēž četras stundas.

Fiziskās aktivitātes dod arī prieku, paceļ garu. Tiek stiprināta veģetatīvā nervu sistēma, līdz ar to emocionāli kļūsti stabilāks. Balss top skanīgāka, jo emocijas tai piešķir papildu krāsas.

2. Mitrini balss saites

Ūdens, tēja vai sula – viss gana labs, lai organismā būtu pietiekams šķidruma daudzums. Tas īpaši svarīgi, ja daudz jārunā vai jādzied, – balss saitēm tīk būt mitrām. Aptiekā gan var nopirkt dažādus farmakoloģiskos līdzekļus, piemēram, sūkājamas tabletes, kas mitrina gļotādu, tomēr nopietnos pētījumos par balss saitēm konstatēts: vislabākais fizioloģiskais mitrums nāk no paša organisma. Tas ir tad, ja cilvēks ir gana daudz padzēries – vidēji astoņas glāzes dienā.

Ja zināt, ka nākamajā dienā paredzēta aktīva runāšana, iepriekšējā vakarā labi padzerieties, vēl krietni arī no rīta. Ar to pietiek. Tad nav nepieciešams iemalkot runāšanas vai dziesmas starplaikā, kā ieraduši daži solisti.

Nevajadzētu izvēlēties gāzētu dzērienu. Tas var veicināt kuņģa atvilni.

Nokļūstot uz balss saišu mugurējās daļas, kur krustojas gaisa un barības ceļi, balsenes un rīkles gļotāda tiek kairināta, līdz ar to balss var nosēsties.

3. Ar deju un dziesmu attālini vecumu

Ikvienam der priecīgi piepildīt brīvo laiku. Kādreiz aizrāvos ar mucu izgatavošanu, nāku no Latvijā vecākās mucinieku dinastijas, esmu šā amata meistars. Taču tam vairs neatliek vaļas, slimnīcā pamatīgi nācis klāt organizatoriskais darbs.

Reklāma
Reklāma

Mans vaļasprieks ir muzicēšana – dziedu un spēlēju klavieres. Ir sava grupa Cooper’s band, mucenieka blice, esam pieci mūziķi. Katra mēneša pēdējā svētdienā spēlējam deju vakarā VEF Kultūras pilī. Sanāk daudz ļaužu, līdz pat 180 dejotāju. Dejo vīrs ar sievu, kam jau tuvu deviņdesmit gadiem. Spēlējam mūziku, kas piemērota klasiskajām dejām – lēnajam valsim, rumbai, ča-ča-ča, fokstrotam, tango. Mums ir prieks muzicēt dejotājiem, viņiem – dejot mūsu mūzikas pavadībā. Visi uzlādējamies ar pozitīvām emocijām. Nereti uz pieņemšanu atnāk uztraucies seniors, ka balss kļuvusi klusa. Ir tāda diagnoze – aging voice jeb vecuma balss, kad pamazām atrofējas balsenes muskuļi. Seniors vaicā: varbūt labāk iet prom no kora, augšas vairs nespēju nodziedāt… Nekādā gadījumā, saku, noteikti dziediet, kamēr vien varat! Tas attālinās vecumu.

36,6°C viesis DINS SUMERAGS, otorinolaringologs, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Ausu, kakla un deguna slimību klīnikas vadītājs

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.