3 prieki spēkam. Ārstes un rakstnieces Liānas Miķelsones labsajūtas avoti 0
Kas spēj palīdzēt tumšajā laikā, kur smelties spēku? Ārste un rakstniece Liāna Miķelsone atklāj savus labsajūtas avotus, ko iesaka ņemt talkā ikvienam.
1. Atstāt pulksteni mierā
Es tā vienmēr rīkojos oktobrī, kad pulksteņa rādītāji jāpagriež stundu atpakaļ, – guļamistabā tomēr atstāju veco laiku. To var paveikt arī tagad, atgriežoties pie ciparnīcas iepriekšējā rādījuma. Šādi iegūstam veselu stundu!
Pēc pārejas uz ziemas laiku it kā varētu gulēt stundu ilgāk. Taču, ja pulksteņa rādītājus atstāj kā iepriekš, parādās vaļasbrīdis. Viena brīnišķa stunda, kurā var rāmi apjaust, ka atkal sākusies jauna diena. Nesteidzīgi ieiet dušā, gatavoties iziešanai no mājas… Manuprāt, nav nekā drausmīgāka, kā posties steigā, joņot pa māju ar kafijas krūzi rokās, ķert un grābt. Izlēkšot uz ielas, nemaz īsti nesaprotot, kāda ir šī diena.
Kad vīrs vēl bija dzīvs, mēs vienmēr cēlāmies laikus, lai no rīta būtu laiks parunāties. Tagad, kad esmu palikusi viena, šo stundu veltu lasīšanai. Nevis pieķeros kādam romānam, bet lasu literatūru, kurā var izlobīt viedas domas. Ņemu tās līdzi dienas gaitās, pārdomas turpinu, braucot uz darbu. Daudziem droši vien šķitīs jokaini – kā gan var lasīt rīta agrumā?! Taču šajā nelielajā laika sprīdī, kad domās esmu ar rakstīto tekstu, gūstu mieru un harmoniju. Esmu sagatavojusies dienai.
2. Ļauties ūdens spēkam
Bērnībā vecmāmiņa man mācīja, ka, atnākot no ielas, vajag trīs reizes noskalot seju. Tagad zinu, ka tas ne tikai vajadzīgs higiēnas nolūkos, bet arī ļauj tikt vaļā no sliktas enerģētikas. Enerģētiskie sabiezējumi ar laiku var kļūt par aizsākumu kādai vainai, slimībai.
Veselībai nav nekā labāka par ūdeni. Tas lieliski atbrīvo muskulatūru, un, tā kā muskuļi ir piesaistīti kauliem, saitēm un locītavām, mazinās saspringums visā ķermenī. To sasprindzina gan fiziski smags darbs, gan nepareiza sēdēšana, bet visvairāk – stress. To nesam kā smagumu sev uz pleciem, uz spranda. Palīdzēt var ūdens, kas aizskalo šo nastu.
Ir vērts reizi nedēļā doties uz baseinu peldēt. Ūdens atbrīvo saspringto ķermeni. Peldēšanās palīdz mazināt arī vēnu kaites un locītavu saslimšanas. Kādā brīdī der pieturēties pie baseina malas un izpurināt visu ķermeni. It kā mēs būtu palags, ko izpurina milzis.
Ja nav iespējas peldēt baseinā vai to nevar atļauties, vajadzētu vismaz reizi dienā ieiet dušā. Nevis kaut kā apslapināties, bet gan krietnu brīdi pastāvēt zem pamatīgas straumes. Turklāt darīt to ar skaidru domu – ūdens aizskalo visu slikto.
3. Soļot kopā ar sevi
Sportot var ikviens. Pat ja nedrīkst skriet veselības dēļ vai nevar samaksāt par nodarbībām sporta klubā, staigāt gan iespējams katram. Iešanas labvēlīgo ietekmi uz veselību atzīst ļoti daudzi pasaules ārsti un pētnieki. Taču nevis tāpat vien, bet katru dienu veltīt staigāšanai vismaz stundu. Izvēlēties vietu, kur var elpot gana labu gaisu. Pat lielpilsētā iespējams atrast tādus nostūrus parkā vai mežā. Es staigāju katru dienu aptuveni pusotru stundu un esmu pilnīgi pārliecināta par pozitīvo efektu.
Var iet draugu pulciņā vai divatā, tomēr visjaukāk ir staigāt vienatnē, jo tā ir iespēja aprunāties ar sevi par būtisko. Straujajā dzīves ritmā tādi brīži nerodas bieži.Bet vēl labāk, ja mājās ir suņuks, kurš piespiež doties laukā regulāri. Kad dzīvnieks pienāk un paskatās acīs, uzliek savu purnu un sāk čīkstēt, nekur neliksies – celsies un iesi, vienalga, vai lietus līst vai puteņo. Ja nav ierasts daudz staigāt, sākumā šķiet, ka nevari kājas pavilkt, esi noguris, sāp visas malas. Velcies tāds sašļucis. Bet tad domas sāk ritēt, prāts atbrīvojas, ķermenis atvilgst, un jau pēc laiciņa solis kļūst raits. Atgriezies mājās, un viss nogurums zudis. Esi pārpilns ar jaunu enerģiju –tāds neaprakstāms gandarījums.
36,6°C konsultante LIĀNA MIĶELSONE, ķirurģe un rakstniece