Foto: Photo book pro/SHUTTERSTOCK

3 pārbaudītas un efektīvas metodes: kā rūpēties par matiem ceļojuma laikā 0

Ceļojums ar nakts pārbraucienu autobusā? Vai starpkontinentālais lidojums? Sievietes zina, ka tad ikviena frizūra saplok un mati zaudē spīdumu. Bet tā gribas izskatīties nevainojami!

Reklāma
Reklāma

Ikdienas darbi

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas
Foto: pexels


Saule, vējš, jūras sāļums matus var padarīt nedzīvus un bojāt, ja tiem netiek nodrošinātas pilnvērtīgas rūpes. Zīmola Dove vadītāja Paula Elksne norāda, ka par matiem jārūpējas tāpat kā par ādu, jo tie veido un atsvaidzina tēlu, padarot cilvēka izskatu unikālu. Pirms ceļojuma gan jau ir par vēlu matu izskatu uzlabot, mainot ēdienkarti, kad tiek likts akcents uz tiem produktiem, kas ietekmē matu veselību, tādēļ atliek tikai pēdējā brīža kopšanas pasākumi.
Lai arī vasarā biežāk gribas matus mazgāt, tomēr pārspīlēšana var samazināt galvas ādas aizsargslāni. Bez nepieciešamās aizsardzības mati kļūst jutīgāki pret mainīgām temperatūrām, un ilgtermiņā tiek veicināta matu galu šķelšanās. Jo retāk mazgā, jo retāk jāžāvē, jātaisno, jāveido un jāveic citas darbības ar karsējošajām ierīcēm.
Pēc matu mazgāšanas ar šampūnu vienmēr jālieto kondicionieris, to ieklājot matu galos un ļaujot dažas minūtes uzsūkties. Pēc tam izskalo ar aukstu ūdeni. Vismaz reizi nedēļā mati jāpalutina ar masku, lai tie uzņemtu vajadzīgās eļļas.
Mazgājot matus, jāpievērš uzmanība ūdens temperatūrai. Vislabāk, ja tā ir remdena. “Ja ūdens ir par karstu, matiem vajadzīgās eļļas var atdalīties, tāpēc īpašs uzsvars jāliek uz matu barošanu. Savukārt pārlieku auksts ūdens bloķē barības vielas matos, bet kondicionieris palīdz tās neizskalot ārā,” skaidro Paula Elksne.
Ja matus žāvē ar fēnu, apjomu palīdz radīt šīs procedūras laikā lejup noliekta galva vai frizieru izmantots paņēmiens – katras matu cirtas pacelšana pie saknēm, izmantojot apaļo ķemmi vai fēnu ar difuzoru. Vienmēr pēc karstā gaisa izmantošanas pašā noslēgumā tie aptuveni divas minūtes jāatdzesē ar aukstu gaisu. Tā mati mazāk saveļas, apjoms saglabājas ilgāk un pat pieguloša galvassega tos mazāk pieplacina. Pirms galvassegas lietošanas matiem jābūt pilnībā izžāvētiem, lai tie nenofiksējas nevēlamā virzienā. Speciālisti min aptuveni divas stundas, pēc kurām mati vairs nav tik pakļāvīgi.

Melnais saraksts garmatēm

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto: Pexels


Diemžēl gan ziemā, gan vasarā zem galvassegas mati pieplok galvas ādai un daudz agrāk izskatās taukaini. Tomēr cepurīte vai lakatiņš vasarā vēlams, lai neiedzīvotos saules dūrienā. Transportā un telpās gan mati jāatbrīvo, lai āda mazāk svīst.
Galvassegas dēļ piemērotāki matu sakārtojumi, kam apjoms, piemēram, lokas, tiek veidotas galvenokārt matu garuma vidējā daļā vai galos, nevis pie saknēm. Cits risinājums – iztaisnoti mati visā to garumā. Arī šai procedūrai ir labāks efekts, ja taisno ar lejup noliektu galvu.
Savukārt cieša zirgaste un stingrā mezglā saņemti mati kavē normālu matu saknīšu apasiņošanu pat īstermiņā, kur nu vēl 17–20 stundās. Bet sievietēm ar gariem matiem, protams, ir vilinājums tos savākt, īpaši karstā laikā. Pavisam no copītes atteikties nevajag – zems, mīksts mezgls ērti ietilps zem saules cepures platajām malām un telpās ir viegli atbrīvojams. Arī viegli savīta zirgaste ir labs risinājums. To veido, sasietos matus sadalot divās vienādās šķipsnās un katru savijot pretēji pulksteņa rādītāju virzienam, pēc tam abas savij pulksteņa rādītāju virzienā un nostiprina ar matu gumiju. Cits zirgastes paveids ir tā sauktie lukturīši, ko veido, zemu sasietu zirgasti visā tās garumā ik pēc 7–10 cm viegli saņemot ar gofrētajām matu gumijām, lai katru lukturīti būtu viegli sabužināt un radīt tam apjomu.
Ja matu griezumam ir tā sauktais ponijs, tas zem galvassegas nesaplok, ja to vispirms paceļ pie saknēm – atmet augšup un tad akurāti uzvelk galvassegu, to no pieres velkot uz pakausi. Mati vismaz gulsies vienā virzienā. Tiesa, pēc mazgāšanas matiem jābūt pilnīgi sausiem, lai tie neiegūst galvassegas formu.
Ja tomēr matu apjoms zudis, pēc galvassegas noņemšanas galva jānoliec lejup, kādas 30 sekundes matu saknes saudzīgi jāpamasē, virzoties no pakauša uz pieri. Tā ir arī kā profilakse pret matu lūšanu.
Ja neviens no šiem risinājumiem neapmierina, var ķerties pie frizūru veidošanas no bizēm. To izskatu maz sabojā saules cepure vai vējš, turklāt izskatās ļoti romantiski. Lai apgūtu neskaitāmos pīņu variantus, ir ne mazums videopamācību internetā. Vienīgi jāizvairās no ļoti ciešiem pinumiem, kas noslogo matu saknes un kavē galvas ādas apasiņošanu.

Ko iesākt ar īsiem matiem

Foto: Pexels


Lai izvairītos no matu pieplakšanas galvas ādai, Paula Elksne iesaka izmantot kādu fiksējošu līdzekli pie matu saknēm, lai tās piepaceltu, pēc tam gan mati jāpapurina, noliecot galvu uz leju, kamēr līdzeklis ir izžuvis. Apjoma palielināšanai pie matu saknēm var izmantot speciālu pūderi.
Noņemot galvassegu, viegli ar pirkstu galiem jāizbrauc cauri matiem. Ja vien iespējams, tos var izķemmēt, noliecot galvu.
Gan īsiem, gan gariem matiem vasarā, it īpaši valkājot galvassegu, nevajadzētu lietot matus veidojošos gelus un matu lakas – tie radīs to pašu neakurāto iespaidu. Minimāli var izmantot apjomam paredzētu līdzekli, kam ir arī termiskās aizsardzības efekts, jo pēc tiem mati nelīp tik cieši. Noder arī matus kuplinošie šampūni.

3 ceļojumos pārbaudīti paņēmieni:

Foto: Pexels


1. Ja nav iespējas matus izmazgāt un tie sākuši taukoties vai nav glābjami pēc saules cepures noņemšanas, defektu var maskēt ar matu stīpas vietā lietotu salocītu skaistu zīda lakatiņu, kas tiek saukts par bandanu.

2. Īslaicīgs, bet ne vislabākais līdzeklis ir sausais šampūns, kas absorbē liekos taukus. Tomēr jāizvairās no tā pārmērīgas lietošanas, citādi mati izskatīsies kā pieputējuši, saķepuši un nebūt ne tīri. Vēl labāk šo līdzekli izmantot, pirms vēl mati sākuši taukoties, – sauso šampūnu ierīvē izmazgātu, sausu matu saknēs, un tas sāks darboties, tikko parādīsies pirmās matu taukainības pazīmes.

3. Var izmēģināt speciālo cepurīti matu mazgāšanai bez ūdens. Pirms lietošanas to var uzsildīt siltā ūdenī, kas roku mazgāšanai pieejams pat DUS tualetēs. Uzliekot šo cepuri galvā, galvas āda viegli jāmasē 2–3 minūtes. Pēc tam matus žāvē un, ja nepieciešams, arī ieveido. Protams, tā nav ideāla alternatīva mazgāšanai, tāpēc ieteicams vispirms izmēģināt mājās, lai pārliecinātos par efektu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.