Foto: SHUTTERSTOCK

3 galvenie iemesli, kāpēc telpaugi nīkuļo 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Ierīkoju verandā silto grīdu, jo vēlos ziemas dārzu. Taču pērn augi tur jutās slikti, daudzi nonīka. Atlikušos vasarā iznesu dārzā. Tagad jānes atpakaļ un jāpērk jauni, jo tomēr vēlos ziemā zaļu, koši ziedošu oāzi. Ir lieli podi stādīšanai,” – jautā Anita no Bulduriem.

Siltā grīda gaisu telpā padara sausāku, un augiem tas nepatīk. Ziemā var novērot apkures radiatoru ietekmi uz augiem, kas atrodas uz palodzes. Augi nīkuļo, lapu gali brūnē u.c. Siltā grīda rada līdzīgu efektu, tikai tā ir daudz lielākā platībā. Lai sausumu novērstu, iegādājas gaisa mitrinātāju. Tas nāks par labu gan mājas iemītniekiem, gan telpaugiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tikai tagad ienesot augus istabā, nodrošina zemāku temperatūru, lai tie var lēnām pierast pie pārmaiņām.

Regulē siltumu

Izlemj, kādu temperatūru telpā vēlas saglabāt visu ziemu. No tā atkarīga augu izvēle un labsajūta. Piemēram, ja var noregulēt pavēsu siltumu (ap 15 oC), labi jutīsies citrusi, vīģes, acālijas, kamēlijas, pat ziedēs fuksijas, pelargonijas u.c. Ja telpa nav atdalāma no dzīvojamās daļas un tajā ir ap 20 oC, jāizvēlas, piemēram, tropu klimatam atbilstoši augi. Telpaugi zied īsu laiku, tāpēc košumu var panākt, audzējot augus ar krāsainām lapām, piemēram, kodijas ar sarkanām lapām, dracēnas ar svītrainām lapām, bromēlijas u.c.

Izvēlas podus

Podus liek uz paliktņa (lielu augu kopšanai izdevīgi ir paliktņi ar ritentiņiem, kurus var pārstumdīt). Augus nevajag stādīt tieši lielajos traukos. Podam jāatbilst paša auga izmēram, jo saknēm jāspēj to apdzīvot. Tāpēc augus stāda piemērotos podos, lai pēc tam var ērti pārstādīt, pārvietot un mainīt trauka lielumu.

Dekoratīvajā traukā pilda kādu neitrālu materiālu, kurā ievieto podu ar augu. Šāda odere saglabās vienmērīgu augsnes temperatūru un neļaus saknēm iekalst. Augus laista mēreni, izvērtējot katra prasības un siltumu telpā.

Gādā par gaismu

Ja telpā būs mitrs un silts, augu labsajūtai vēl jāierīko papildu apgaismojums. Ar gaismu, kas spīd caur stikla pakešu logiem, augiem ir par maz, turklāt tie stīdzēs un lieksies uz niecīgā apgaismojuma pusi.

Saimniecei pašai jāizvērtē, kuri augi telpā jutušies vislabāk, un tāda veida zaļumus var arī papildināt. Turklāt līdztekus objektīvajiem apstākļiem – siltumam, gaismai, gaisa mitrumam – svarīga ir pašas kopējas rīcība. Vieni augi pārcieš gan īslaicīgu iekaltēšanu, gan pārlaistīšanu, bet citiem vajadzīgs stingrs kopšanas režīms.

Reklāma
Reklāma

Der zināt!

Sausumu labi pacieš alveja, naudaskoks, līdakaste, zamiokulka u.c.

Visi un visur var audzēt pušķu hlorofītu – to iznīdēt tiešām ir grūti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.