3 galvenie iemesli, kāpēc kucēns kož rokās, kājās, apģērbā: vai tas ir normāli un to var novērst? 1
“Kucēna aizrautīgā košana ir pilnīgi normāls, vecumam atbilstošs un suņiem dabisks process. To ikvienam saimniekam, kas paņēmis kucēnu, ir, pirmkārt, jāapzinās, otrkārt, jāpieņem kā normu, nevis kā kaut ko pārdabisku. Vēl jo vairāk nav jābaidās, ka, ja Jūsu kucēns šajā vecuma posmā satrakojoties/ saspēlējoties kož, viņš ir un būs agresīvs! Tā ir daļa no būšanas kucēnam”, – skaidro suņu un saimnieku skolas “My Perfect Dog” vadītāja, suņu uzvedības speciāliste un trenere Līga Zvirgzdiņa-Grebina.
Protams, tas, ka aizrautīgā košana ir dabisks un normāls kucēna attīstības posms – nenozīmē, ka mums nevajadzētu neko darīt, lai situāciju uzlabotu un apturētu. Tieši pretēji, mums ir jāpalīdz kucēniem šo periodu pārdzīvot maksimāli nekaitējot ne sev pašiem, ne saimniekiem, ne mājoklim. Tāpēc ir svarīgi rīkoties pareizi, lai pozitīvā veidā mācītu kucēnu nekost, novirzot viņu uz vēlamu rīcību.
Uzreiz brīdinu: nav vienas pogas, ko varētu piespiest, lai šī problēma atrisinās uzreiz. Tas ir ilgstošs process (citam kucēnam ātrāks, citam ilgāks), taču ar pacietību un pareizu mūsu – saimnieku rīcību, ir iespējams kucēnam iemācīt, ka kost mums vai jebkur citur (izņemot suņa mantiņas, graužamos) nav vēlams!
3 galvenie iemesli, kāpēc kucēni kož:
1. Kucēnam aug, mainās zobi – tie niez un tas motivē kucēnam grauzt un kost lietas, lai tā teikt “pārdzīvotu” zobu niezēšanu.
2. Kucēni grib draudzēties, spēlēties, izzināt, pievērst uzmanību… un sākotnēji viņi to visu cenšas panākt tikai caur muti – kožot, jo nezina kā citādāk to visu īstenot. Tas ir veids kā viņi ar mums socializējas un komunicē.
3. Kucēns ir emocionāli pārguris – pārstimulējies un nespēj adekvāti un mierīgi reaģēt, tāpēc atreaģē šīs sakāpinātās emocijas kā nu māk – kož, rej, čīkst, trako, rok.
Tāpēc – lūk, 3 ieteikumi, kā rīkoties, ja kucēns kož!
Pārvirziet košanu uz spēlēšanos ar mantiņu
Sāciet aktīvi pa zemi kustināt mantiņu, ja nepieciešams pievienojiet arī emocijas. Mantiņai jākustas aizraujoši, nevis pasīvi, un nepadodieties pēc pāris sekundēm, ja kucēns uzreiz nepārslēdzas uz mantiņas ķeršanu. Sākotnēji iespējams Jums būs kādu laiciņu jāākstās ar mantiņu, līdz kucēns izlems pārslēgties no košanas Jums rokā vai biksēs uz mantiņu. Bet tiklīdz kucēns to izdara, apstipriniet ar sajūsminātu “Jā, super!” un aktīvi turpiniet spēli ar mantiņu un suni.
Šī iemesla dēļ, ieteicams, ka mantiņas Jums ir brīvi pieejamas katrā istabā vai arī jakas kabatā, kamēr kucēns ir mazs un ir šāda nepieciešamība, ik pa laikam pārvirzīt kucēnu uz spēlēšanos, nevis košanu.
Pārviziet košanu uz fokusēšanos uz jums, mieru un/vai komandu
Paņemiet rokās, suņaprāt, vērtīgu / garšīgu ēdienu un parādiet to kucēnam, pieliekot pie deguna. Tiklīdz kucēns atlaiž Jūsu roku vai drēbes – apstipriniet ar “Jā, super!”, un iedodiet kucēnam ēdiena gabaliņu. Pēc tam noturiet kucēna uzmanību, apbalvojot mieru vai prasot izpildīt kādas komandas, piemēram, “guli” vai mieru uz paaugstinājuma, par katru darbību apbalvojot kucēnu ar ēdiena gabaliņu.
Šī iemesla dēļ, ieteicams kucēna vecumā arī gardumiņus novietot pieejamus vairākās vietās mājā un ārjakas kabatā, jo mācīt kucēnu mums vajag viscaur dienai, nevis konkrētās “apmācību stundās”, kad esat izlēmuši – tagad pastrādāšu uz apmācību.
Ko darīt, ja suns nespēj nomierināties?
Ja jūtat, ka kucēns ir pārstimulējies un nespēj vairs nomierināties vai pārslēgties ne uz mantu, ne ēdienu, iedodiet sunim kādu vērtīgu graužamo (kaltējumu, piepildītu Kong mantiņu vai kaulu) un ierādiet sunim miera vietu, kur šo graužamo grauzt un tikmēr nomierināties. Ja nepieciešams, varat suni ielikt citā istabā, bet tikai tādā gadījumā, ja kucēns tur jūtas komfortabli. Tā teikt – nost no grēka (cilvēku rokām, biksēm, botu šņorēm utt.).
Būtiski!
Viscaur šim košanas procesam un mēģināšanai kucēnu pārvizīt uz ko citu vai nomierināt – paši saglabājiet mieru! Nebļaujiet, nebakstiet suni, neskrieniet prom utt. Jebkura satraukta emocija, uzvilks kucēnu vēl vairāk un tas motivēs vēl lielāku košanu un lēnāku nomierināšanās iespēju.
3 preventīvās darbības, lai mazinātu kucēna košanas periodus:
1. Paralēli ikdienā nodrošiniet kucēnam daudzveidīgas aktivitātes – gan fiziskās (pastaigas, spēlēšanās), gan mentālās (ostīšanās, meklēšana, graužamie, dažādas interaktīvās jeb gudrās spēles). Jau preventīvi nodarbiniet kucēnu, lai tam nebūtu vēlme un nepieciešamība sākt košanas aktivitāti.
2. Tāpat paralēli regulāri ikdienā māciet sunim dažādas komandas – piemēram, “stop” vai “guli”, vai mieru uz paaugstinājuma, lai kucēnam arvien vieglāk būtu uz šīm komandām noreaģēt un tās izpildīt, brīdī, kad viņš ir uzsācis košanas aktivitāti.
3. Un pats būtiskākais – ikdienā veiciniet kucēnā miera konceptu. Apbalvojiet suni par būšanu mierīgam, par pareiziem – mierīgiem lēmumiem un darbībām. Kā arī motivējiet suni uz mierīgām un nomierinošām aktivitātēm.
Šie ieteikumi ir attiecināmi tikai un vienīgi uz kucēnu aizrautīgo košanu – kad kucēns saspēlējoties/ satrakojoties sāk ķerties ģimenes locekļu rokās, drēbēs, apavos vai kādos priekšmetos, kas pagadās pa ceļam šī procesa laikā. Šis raksts neattiecas uz košanu, kas tiek veikta izteikta stresa / baiļu ietekmē, kad suns mēģina sevi pasargāt un aizstāvēt!