3 brīnišķīgi, ziedoši vīteņaugi, kas ražīgi aug Latvijas dārzos: iesaka augu kolekcionārs 0
Avots: Inita Šteingerga, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Visus šos vīteņaugus labi var audzēt arī Latvijā. Nekādu problēmu nebūs ar vīteņhortenzijām un kampšiem. Lai dārzā augtu arī vistērija, izvēlas piemērotu šķirni,” skaidro stādaudzētājs un augu kolekcionārs Inguss Murīss no stādaudzētavas “7rozes” Valmierā.
1. Hortenzijas aug paēnā
Populārākās dārzos ir vīteņhortenzijas. Tās ir pieticīgas augsnes ziņā, un tām labāk patīk augt daļēji vai pat noēnotās vietās, piemēram, pie mājas rietumu vai ziemeļu sienas, pie kokiem, to lapotnes ēnā.
Pavasaros mēslo ar universālo vai speciāli hortenzijām paredzēto mēslojumu.
Hortenzijām pie mājas sienas vai koka stumbra nevajag balstus, jo to dzinumi spēj pieķerties un kāpelēt paši. Kad hortenzija labi ieaugusies, to apgriež, neļaujot nekaunīgi kāpt uz jumta. Ikgadējais pieaugums hortenzijai nav liels, taču tā mēdz pamatīgi pieķerties un pat ielīst bēniņos, to grūti noraut, ja ir pārāk milzīga un pārņēmusi ēku.
Izcili dekoratīvi izskatās, iestādīta pie ābeles, kur ierāpjas koka vainagā. Būs gan āboli, gan skaisti ziedi, turklāt hortenzijai var ļaut brīvi augt, tā nav jāapgriež.
2. Kampsis kuplo vareni
Kampsi var stādīt gan dienvidu, gan rietumu pusē. Šis augs pacietīs arī daļēju noēnojumu. Murīsu dārzā tas kuplo jau 15 gadus un nekad nav apsalis. Kampsis aug vareni, taču, lai būtu arī ziedi, ne tikai lapas, augu rudenī apgriež. Var apgriezt arī agri pavasarī, kamēr augs vēl nav modies, taču nedrīkst nokavēt īsto brīdi.
Kampsis mostas vēlu – maijā. Tāpēc agrāk nav vērts uztraukties un domāt, ka dzinumi pagalam.
Gada laikā kampsis izdzen garas jaunā pieauguma vicas. Tās jāapgriež, lai viss ziedu skaistums pēc gadiem nebūtu tikai kaut kur dzinumu augšpusē pie mājas jumta.
3. Vistērijai atvēl labāko
Tik kupla ziedēšana, kā tas ir dienvidzemēs, Latvijā gan nav gaidāma. Murīšu dārzā rekords bijis ap 100 ziedu, kas jau izskatās izcili grezni. Vietējiem apstākļiem par piemērotāko kolekcionārs uzskata un pavairo šķirni “Blu Moon”.
Vistērijas stāda saulainākajā vietā dienvidu pusē, aizvējā pie mājas. Tām vēlama laba, auglīga dārza augsne.
Pēc noziedēšanas jūnijā vistēriju apgriež, citādi saaugs zaļā masa un ziedu būs maz. Vistērijai saīsina jaunos dzinumus, līdzīgi kā vīnogām. Ja apgriež tūlīt pēc ziedēšanas, augs var atkārtoti ziedēt augustā. Saprotams, ziedu nebūs daudz.
Ja kāds vēlas sevišķi skaistu ziedēšanu un audzēt kādu dienvidu valstīm raksturīgāku šķirni, vistēriju var audzēt arī siltumnīcā.
Svarīgi!
- Lai labi ieaugtos un sāktu ziedēt, vistērijai, kampsim un vīteņhortenzijai vajag 4–5 gadus pēc iestādīšanas.
- Bieži pieļauta kļūda – augu pēc gada vai diviem mēģina pārstādīt, jo domā, ka tam nepatīk vieta, tāpēc arī pieauguma nav.
Padomi:
• Vistērijai un kampsim vajag izturīgus balstus, pie kuriem turēties, pat ja tie aug pie mājas. Teorētiski labāka (siltāka dzinumiem ziemā) būtu koka konstrukcija, taču tā nav ilgmūžīga, turklāt vīteņaugiem ir liels svars. Izturīgāks ir metāla karkass, un arī pie tā augi ziemo labi – pārbaudīts praksē.
• Ziemā šos ziedošos vīteņaugus nevajag noņemt no balstiem un piesegt. Var uzbērt mulčas kārtu sakņu zonā vai piesegt ar skujām.