3 alas, kuras iesaka apskatīt dabas pētnieks Guntis Eniņš. 0
Latvijas daba ir pasakaini skaista jebkurā gadalaikā, taču šī gada siltā ziema mūs mudina sākt plānot savus pavasara dabas apskates objektus jau tagad.
Internetā un dabas katalogos ir pieejama informācija par skaistajām Latvijas vietām, taču neviens cits dabas ceļvedis tā neiedvesmo apskatīt daiļo Latviju kā Gunta Eniņa jaunā grāmata “Latvijas dabas brīnumi”, kas caurvīta ar sirsnīgiem stāstiem un atmiņām, kā arī ar autora dabas fotogrāfijām.
Šeit dažās no skaistajām, grāmatā iekļautajām, Latvijas alām un klintīm:
Peldangas labirints (Dundagas novads| Dundagas pagasts).
Liepniekvalka krastos izveidojies smilšakmens atsegums, kurā avoti izskalojuši Latvijā netipisku alu un pazemes eju labirintu. Labirints ir Valsts aizsargājama dabas teritorija. (avots: www.latvia.travel.lv) Ja summēt visu eju garumu vienā labirintā, iegūtais alas kopgarums ir 70 m.
Gūtu klintis (Pārgaujas novads | Straupes pagasts).
Gūdu klintis ir devona smilšakmens iežu atsegums Gaujas labajā krastā. Klintis līdz 18 m augstas, aptuveni 250 m platas. Klints dienvidrietumu siena iet gar upi nemainot augstumu. Šajā ieža daļā, upes līmenī ir atrodama ala. Tā ir aptuveni 4,5 m dziļa, 6 m plata.
Blusu ala (Siguldas novads| Siguldas pagats).
Izvietojusies Gaujas senlejas labā pamatkrasta pakājē 1 km augšpus Turaidas pils, Gaujas nacionālā parka teritorijā strap Cīruļu un Bēršu mājām aizaugušas vecupes malā. Ala ir sarežģīts eju un strupceļu tīkls 55 m kopgarumā ar kopējo tilpumu ap 70 m³.
“Tikpat aizraujoša, jauneklīgi traka un izzinoša ir grāmata, cik aizrautīgs, jauneklīga nemiera, trakulības un reizē pamatīguma pārpilns ir Guntis Eniņš. Ejot dabā kopā ar Gunti, mēs nokļūstam Latvijas brīnumu valstībā. Taču brīnumus ir jāmācās redzēt.
tā Inese Libere, Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrības BT1 mediju koordinatore par Gunta Eniņa grāmatu “Latvijas dabas brīnumi.”
Grāmatu ir iespējams iegādāties šeit.