Mājas sargi 3
Lai piesaistītu labo, atvairītu slimības, nezināmu ļaunumu un briesmas, telpās vienmēr nesti svaigi un kaltēti augi – gan tikko no dārza, meža vai pļavas, gan buntītēs sasieti, uz aukliņām savērti, aizsprausti aiz sijām, kārti pie durvīm, aiz durvīm, redzamās vietās, kā arī ar nolūku paslēpti. Folkloras materiālos ir ziņas, ka pārsvarā tas darīts gadskārtu un citos laika griežu svētkos vai iezīmdienās, taču ir apraksti, ka īpaši augi likti ar nolūku arī dzimtas godos un traģiskākos brīžos.
Mūsdienās bieži vien neapzināti atnesam kaut ko no pastaigas un veidojam augu kompozīcijas ne jau tikai estētisku apsvērumu dēļ.
Telpās lietojamo visa sliktā atbaidītāju saraksts ir garum garš. Uz grīdas kaisāmie: baziliks (Ocimum basilicum), dievkociņš (Artemisia abrotanum), parastā dille (Anethum graveolens), izops (Hyssopus officinalis), kalme (Acorus calamus), lavanda (Lavandula officinalis), ērgļpaparde (Pteridium aquilinum), parastā raudene (Origanum vulgare), piparmētra (Mentha piperita), salvija (Salvia officinalis) un citi.
Svarīgākais iemesls, kādēļ kaisīja uz grīdas, ir sīko kaitēkļu un nelāgo cilvēka vai mājdzīvnieka apakšīrnieku iznīdēšana – blusas, blaktis un utis traucē mierīgu dzīvi un pārnēsā slimības.
Bērnu guļamistabās, telpā, kur uzturas slimnieks vai bijuši nepatīkami viesi, ātrai gaisa attīrīšanai noder sakapāti svaigi augi lielā lēzenā traukā, samaisīti ar rupjo sāli (lai ilgāk saglabājas iedarbība). Pēc sajūtas, izvēles un iespējām: ķiploks (Allium sativum), sīpols (Allium cepa), piparmētra, ārstniecības melisa (Melissa officinalis), priedes (Pinus silvestris) vai egles (Picea abies), vislabāk – balzama baltegles (Abies balsamea) skujas, kā arī upenes (Ribes nigrum) lapas un miza.