25 gadi Latvijas dabas aizsardzībā 0
Trīs šogad iznākušajās “Dabas Daudzveidības Avīzēs” Latvijas Dabas fonds ir pievērsis lasītāju uzmanību aktuāliem dabas aizsardzības jautājumiem, stāstījis par pozitīviem dabas un cilvēka mijiedarbības piemēriem, aicinājis ikvienu apzināties savu atbildību Latvijas dabas vērtību saglabāšanā. Tā ir fonda ikdiena jau 25 gadus.
Latvijas Dabas fonds (LDF) ir sabiedriska dabas aizsardzības organizācija, kuru uzreiz pēc valsts neatkarības atgūšanas nodibināja Latvijas vadošie dabas aizsardzības speciālisti un entuziasti, lai īstenotu retu, apdraudētu sugu un īpaši aizsargājamo dabas teritoriju aizsardzības projektus. Fonds apvieno dažādu jomu augsti kvalificētus speciālistus, lielākoties biologus un ģeogrāfus. Tā finansējumu veido projektiem piesaistītie līdzekļi un ziedojumi.
Latvija var lepoties ar lielu dabas daudzveidību, kas citviet Eiropā jau ir vēsture. Lai nodrošinātu reto un aizsargājamo sugu un biotopu saglabāšanu, tiek dibinātas īpaši aizsargājamās dabas teritorijas. Šajās teritorijās jānodrošina dabas vērtību aizsardzība, saimniekojot dabai draudzīgi. LDF ir izstrādājis dabas aizsardzības plānus vairāk nekā 50 teritorijām un piedalās to ieviešanā. Būtiskākie no tiem ir atjaunošanas un aizsardzības pasākumi dabas parkos “Engures ezers” un “Dvietes paliene”, aizsargājamo ainavu apvidos “Ziemeļgauja” un “Ādaži”, kā arī vairākās palieņu pļavu un purvu teritorijās visā Latvijā.
Lai sekotu dabas vērtību stāvoklim, LDF veic arī ilggadējus regulārus novērojumus un uzskaites, kā arī vāc jaunu informāciju par retām un izzūdošām sugām, ko izmanto, lai plānotu sugu un biotopu aizsardzību.
LDF izmanto savāktos datus, savu speciālistu pieredzi un zināšanas, lai ieteiktu labākos risinājumus dabas bagātību saudzīgai izmantošanai. Fonda priekšlikumi ir iekļauti Bioloģiskās daudzveidības nacionālajā programmā. Fonda speciālisti piedalās jaunu dabas aizsardzības likumu un noteikumu apspriešanā, mežsaimniecības un lauksaimniecības attīstības stratēģisko dokumentu izstrādāšanā.
Taču ar atsevišķiem dabas atjaunošanas projektiem vien nepietiek. LDF aktīvi strādā, lai dabai draudzīgu praksi ieviestu arī dažādās tautsaimniecības nozarēs. Lai to īstenotu, fonda pārstāvji aktīvi piedalās gan konsultatīvo padomju darbā, gan arī veicina dabai draudzīgas likumdošanas ieviešanu, piedaloties visu līmeņu lēmumu pieņemšanas procesos.
Lai veicinātu dabai un klimatam draudzīgāku enerģijas ražošanu, LDF aktīvi piedalās elektroenerģijas sertifikāta “EKOenerģija” ieviešanā Latvijā.
Dabas daudzveidības saglabāšana ir iespējama tikai ar sabiedrības ieinteresētību un līdzdalību, tādēļ LDF nodarbojas arī ar sabiedrības informēšanu un izglītošanu par vides, dabas aizsardzības un ilgtspējīgas attīstības jautājumiem – rīko seminārus, lekcijas, izstādes un citus izglītojošus pasākumus. Nozīmīgākais ilgtermiņa projekts šajā jomā ir dabas novērojumu portāls Dabasdati, kurā tiek apkopoti jebkura interesenta iesūtītie novērojumi dabā. Jau vairākus gadus portālā ir vērojamas arī tiešraides no putnu ligzdām, kas guvušas lielu popularitāti ne vien Latvijā, bet visā pasaulē.
Uz trim svarīgiem jautājumiem atbild LDF vadītājs Ģirts Strazdiņš:
Kādi 25 gadu laikā ir lielākie LDF panākumi dabas aizsardzībā?
• Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīkla “Natura 2000” izveidošana Latvijā.
• Bioloģiskās daudzveidības monitoringa metožu izstrāde un tā īstenošana.
• Dabai draudzīgas likumdošanas veicināšana.
• Portāla Dabasdati izveide un tiešsaistes video kameru izvietošana pie putnu ligzdām.
Lielākie izaicinājumi nākotnē?
• salīdzinoši zemais dabas un vides aizsardzības jautājumu reitings politiķu dienaskārtībā un sabiedrības apziņā
•īstermiņa ekonomiskās labklājības modeļa dominēšana pār ilgtspējīgu attīstību
Kā sabiedrība var veicināt dabas aizsardzību?
• galvenokārt, pieņemot dabai draudzīgus lēmumus savā ikdienas dzīvē:
• izvēloties ekosertificētas preces un pakalpojumus
• samazinot vai izvairoties no ķimikāliju lietošanas lauksaimniecībā, mežsaimniecībā, piemājas dārzos
• aktīvi reaģējot uz dabas aizsardzības likumdošanas pārkāpumiem
• šķirojot atkritumus un taupot energoresursus
• atbalstot dabai draudzīgu lēmumu pieņemšanu – piedaloties sabiedriskajās apspriešanās, vēlot par ilgtspējīgi domājošiem politiķiem
• iesaistoties un atbalstot dabas aizsardzības sabiedriskās organizācijas