23 miljoni – nelauksaimnieciskajai uzņēmējdarbībai 0
Vakar valdība apstiprināja nelauksaimnieciskās darbības atbalsta programmu, kurā uzņēmējdarbībai laukos paredzēti 23,6 miljoni latu. Tās atbalstam varēs pieteikties nākamo mēnešu laikā.
“Nelauksaimnieciskās darbības programmas nauda nav paredzēta lieliem infrastruktūras objektiem,” skaidro zemkopības ministre Laimdota Straujuma. “Nevaram cerēt, ka laukos būs rūpniecības uzņēmumi – tie koncentrēsies ap pilsētām, tāpēc ir jādomā, kā cilvēkiem nokļūt uz darbu pilsētā. Naudas ieguldījums laukos katrā valstī ir ļoti atbildīgs politisks lēmums. Ieguldot vienu latu Ludzā, mēs uzturēsim teritoriju un labums laukiem ilgtermiņā būs lielāks nekā viena lata ieguldījums Rīgā,” viņa pamato atbalsta nepieciešamību.
Līdz šim bankas nevēlējās kreditēt mazus projektus – ar ieguldījumiem līdz 35 000 latu uzņēmējdarbības sākšanai, novērojis Lauku atbalsta dienests. Tāpēc ir radīta jauna projektu “suga” – mazie projekti, kur attiecināmo izmaksu kopsumma vienam atbalsta saņēmējam plānošanas periodā nepārsniedz 35 000 latu, tiem attiecīgi ir paredzēta vienkāršota atbalsta saņemšanas procedūra.
Saziņā ar lauksaimnieku organizācijām nolemts Lauku attīstības programmas pasākumā “Atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai” atvieglot atbalsta saņemšanas nosacījumus šiem mazajiem projektiem, palielinot atbalsta intensitāti no 60 līdz 70 procentiem un atceļot prasību pierādīt finanšu līdzekļu esamību, kā arī projekta iesniegumā norādot tikai naudas plūsmu.
Atvieglota biznesa plāna informācija pieteikuma iesniegumā. No projekta pieteikuma izņemti tie dokumenti, ko Lauku atbalsta dienests var iegūt, neprasot tos iesniegt atbalsta pretendentam, un tā tiek atvieglots atbalsta saņēmēja administratīvais slogs.
Ja projekts tiks apstiprināts, pēc diviem līdz trim gadiem tā realizētājam ir jāsasniedz projektā plānotie rezultāti – gada apgrozījumam jābūt vismaz 20 procentu apmērā no investīciju apjoma. Ar to domāts cīnīties pret nekontrolējamu projektu rakstīšanu. Izpildot šo nosacījumu, sarežģītus naudas plūsmas pārskatus un finanšu plānu pa gadiem varēs iesniegt tikai trešajā gadā pēc projekta īstenošanas.
Joprojām vairāki atbalsta pretendenti vēlas biznesu kurināmā ražošanā, bet tas neveicina daudz jaunu darbavietu izveidi, tāpēc atbalsta intensitāte šiem projektiem samazināta līdz 40% .
Kopējais atbalsta pretendentu skaits visā 2007. – 2013.gada programmēšanas periodā varētu būt 2300 saimniecisko darbību veicēju, lēš Zemkopības ministrija.
Tā kā Lauku attīstības programmas pasākuma “Lauksaimniecības produktu pievienotās vērtības radīšana” finansējums turpmākām kārtām ir izsmelts, noteikumos nr. 132 plānots atjaunot atbalstu pārtikas ražošanas mikrouzņēmumiem.