VIDEO. Klimata izmaiņas. Lielais Klusā okeāna atkritumu lauks – milzīga, peldošu mēslu sala. Tās izmēru noteikt ir neiespējami 31
Pasaules okeānu diena, kas tiek atzīmēta 8. jūnijā, un tā uzsver okeānu nozīmi pasaules kontekstā.
Šobrīd okeāna tīrīšanas brigādes ir izzvejojušas tik daudz atkritumu kā nekad. Bezpeļņas vides inženierijas organizācija Ocean Cleanup savu lielāko ieguvi piedzīvoja šā mēneša sākumā, izvācot aptuveni 11 400 kilogramu atkritumu no Klusā okeāna futbola laukuma lieluma teritorijas, aģentūrai ABC News pastāstīja organizācijas pārstāvis Alekss Tobins. Četru nedēļu laikā bija savākts aptuveni 50 tonnu atkritumu.
Lielais Klusā okeāna atkritumu lauks — tā milzīga peldošu atkritumu kaudze, ko okeāna straumes un vēji aiznesuši uz Kluso okeānu starp Havaju salām un Kaliforniju, tas ir lielākais no pieciem okeāna atkritumu laukiem pasaulē.
Zinātniekiem ir grūti noteikt precīzu tā izmēru, jo miskaste pastāvīgi pārvietojas.
Desmitiem tūkstošu kilogramu atkritumu tika sašķiroti pēc tam, kad 2023. gada 10. augustā tie tika izņemti no Lielā atkritumu lauka.
Peldošā miskaste Klusajā okeānā ir tik ļoti pieaugusi, ka tajā plaukst un jau attīstās jauna ekosistēma, secināts Nature Ecology & Evolution aprīlī publicētajā pētījumā.
During an “extraction” trip this summer, Dutch non-profit The Ocean Cleanup removed over 70,000 pounds of garbage from the Great Pacific Garbage Patch, a swirl of trash in the ocean between California and Hawaii. Most of the trash is plastic.
via: CNN pic.twitter.com/FDeXP4tQ1i
— NEWS FLASH (@NEWSFLA68297770) August 26, 2023
Nav skaidrs, kā atkritumu lauki ietekmē cilvēku veselību, taču, domājams, cilvēku uzturs ir pakļauts mikroplastmasai no vairākiem avotiem – no okeāna, piemēram, jūras veltēm un jūras sāls.
Tiek pieļauts, ka vairs nekad nebūs iespējams pilnībā atbrīvot okeānu no atkritumiem, arī tāpēc, ka daļai materiāla būs nepieciešams ilgs laiks, lai tas vidē sadalītos, savukārt plastmasa nekad pilnībā nesadalīsies.
Bezpeļņas organizācijai ir divējāda pieeja, lai savāktu “plastmasu” un gružus, pirms UV stari sadala materiālu mikroplastmasā, ko ir gandrīz neiespējami savākt.
🐙The Great Pacific Garbage Patch, a collection of marine debris that is TWICE the size of France, spans the ocean from North America to Japan😟
RT if you agree we must turn the tide on ocean #pollution! pic.twitter.com/9MAtNNAr0f
— WWF (@WWF) August 30, 2023
Līdz mēneša beigām The Ocean Cleanup laidīs klajā System03, tās pašreizējās peldošo barjeru sistēmas lielāku versiju. Tās priekšgājējs System02, kas tika izmantots pēdējā misijā, ir aptuveni 875 jardus garš. Jaunā ierīce ir aptuveni 2400 jardu gara, kas dos iespēju daudz vairāk attīrīt okeānu.
System03 spēj iztīrīt futbola laukuma lielu teritoriju ik pēc piecām sekundēm, kas ir aptuveni divas reizes ātrāk nekā pašreizējā sistēma, sacīja Tobins. Bezpeļņas organizācija ir izmantojusi arī mākslīgā intelekta skaitļošanas modelēšanu, lai noteiktu, kur okeānā ir visvairāk plastmasas — metodi, ko viņi nosauca par “plastmasas karsto punktu modelēšanu”.
Massive ocean garbage patch is building up all over the globe #pacificgarbagepatch #guatemala pic.twitter.com/YW3elGMyLQ
— Ding News (@DingNewsCorp) August 29, 2023