21. gadsimta sērga – resnās zarnas divertikuloze. Kas tas ir, kas to skar un kādos gadījumos draud arī tev? 0
“Man jautājums tāds ir – ja zarnās un taisnajā divertikuļi izveidojušies. Kā var ar tiem tikt galā, tie rada gāzes un mokas jau vairākus gadus.” Šādu jautājumu TV24 raidījuma “Ārsts atbild” skatītāja uzdeva gastroenteroloģei Ilonai Vilkoitei.
“Jā, resnās zarnas divertikuloze ir 21. gadsimta sērga. Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka resnajā zarnā, kas principā ir kā taisna truba, veidojas kabatas. Ja ir zarnas divertikuloze, tad veidojas tādi kā iztilpumi, kā kabatas, un cilvēkiem tās rada diskomfortu, sāpes un vēdera pūšanos,” tā šo kaiti raksturo speciāliste.
Smagotas gadījumos divertikule var iekaist, plīst, asiņot un ir nepieciešama ķiruģiska terapija. Absolūti ir skaidrs, ka divertikuloze rodas šķiedrvielu deficīta dēļ, tās, kā saka Vilkoite, tur spēlē lielu lomu.
Lai izvairītos no divertikulu iekaisma, ir jānodrošina laba un regulāra vēderīzēja, jo cilvēkiem ar aizcietējumiem divertikulu iekaismu risks ir daudzkārt lielāks nekā pacientiem, kam ir laba vēdera izeja.
Vilkoite par ārstēšanu saka šādi: “Tā lielā mērā ir antibakteriāla. Ar antibiotikām smagos gadījumos. Ja šāda iekaisuma ir recidīvi atkārtojas, tad ir pacientam rekomendēta ķiruģiska iejaukšanās”.
Speciāliste arī kaidro faktu, ka pēc ārstēšanās šī kabata pie zarnas nekad nekur nepazudīs, tā paliks ar pacientu visu mūžu. Medikamentozi var ārstēt tikai kabatas iekaismu. Profilaktiski, lai šādas kabatas neveidojas, lielā mērā pacientiem ir jādomā par intensīvas šķiedrvielas lietošanu ikdienā. Pie katra smaltītes ir jābūt dārzeņiem, augļiem vai pilngraudu produktiem, tā mēs varam pasargāt sevi no divertikula atīstības”, rezumē speciāliste.