” Sadales tīkla” darbinieks labo pārrautu elektrolīniju
” Sadales tīkla” darbinieks labo pārrautu elektrolīniju
Foto: Lita Krone/LETA

20 reizes nedēļā dažādu darbu laikā tiek pārrautas elektrolīnijas 0

Dažādu būvniecības, lauksaimniecības, mežizstrādes darbu laikā katru nedēļu vairāk nekā 20 reizes tiek bojātas elektrolīnijas un šogad to novēršana AS “Sadales tīkls” radījusi zaudējumus 174 000 eiro apmērā, aģentūru LETA informēja “Sadales tīkls” pārstāve Tatjana Smirnova.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

“Sadales tīkls” aicina būt saprātīgiem, saskaņot plānotos darbus elektrotīkla tuvumā un darbu laikā ievērot visas tehnoloģiskās un drošības prasības.

“Situācija ir kritiska, jo nedēļas laikā tiek reģistrēti vairāk nekā 20 bojājumi. Darbinieki ir spiesti nekavējoties doties meklēt elektrotīkla bojājuma vietu, atliekot jau lielāko daļu savu plānoto ikdienas darbu. Bojājumi šogad ir radījuši uzņēmumam zaudējumus 174 000 eiro apmērā, turklāt cieš arī mūsu klienti, kuriem tiek traucēta elektroenerģijas piegāde,” pauda “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons, norādot, ka diemžēl, rodas ne vien elektroapgādes traucējumi klientiem un zaudējumi “Sadales tīklam”, bet cilvēki riskē arī ar savu dzīvību.

Aizķerot vadus, traktors sadega

CITI ŠOBRĪD LASA

Jansons pauda, ka viens no šādiem negadījumiem reģistrēts 16.septembrī Pāvilostas novadā, kur, iepriekš nesaskaņojot darbus, traktortehnikas vadītājs, vācot no meliorācijas grāvja nozāģēto koksni, ar hidromanipulatoru aizķēra vidējā sprieguma gaisvadu elektrolīnijas vadu.

Traktors nodega, bet tās vadītājs ar roku un kāju apdegumiem nogādāts Valsts apdegumu centrā. Turklāt šādu negadījumu sekas var būt letālas

“Sadales tīkls” reģistrē vidēji 600 elektrotīkla bojājumus gadā, kurus izraisa dažādu saimniecisko darbu veicēji un lielāko daļu no tiem gada siltajā periodā, kad visaktīvāk norit būvniecības, mežizstrādes un lauksaimniecības darbi. Šogad astoņos mēnešos ir reģistrēti 482 elektrotīkla bojājumi un to cēlonis galvenokārt ir plānoto darbu nesaskaņošana, jo tad darbu veicēji nav informēti, kurās vietās atrodas kabeļu līnijas, kādi ir drošības nosacījumi, vai ar kādu tehniku nedrīkst strādāt gaisvadu elektrolīniju tuvumā.

Savukārt, savlaicīgi saskaņojot darbus, “Sadales tīkls” zina par aktivitātēm elektrotīkla tuvumā un nepieciešamības gadījumā organizē elektrolīnijas atslēgumu. Darbu saskaņošanas process ir ātrs un vienkāršs – ikviens iesniegumu var iesniegt mājas lapā sadalestikls.lv, dažu dienu laikā no AS “Sadales tīkls” saņemot elektronisku darbu saskaņojumu un drošības nosacījumus.

Otrs cēlonis ir darbu veikšanas tehnoloģisko un drošības prasību nezināšana un neievērošana, jo bieži vien darbu saskaņošanu veic biroja darbinieki, piemēram, uzņēmuma vai saimniecības īpašnieki, projektu vadītāji, bet reālo darbu darītājs un tehnikas vadītājs ir cits cilvēks, kurš par drošības noteikumiem nav informēts, tos ir aizmirsis vai noguruma un ikdienas darba rutīnā elektrolīnijas nepamana.

Reklāma
Reklāma

“Sadales tīkla” pārstāve uzsvēra, ka būtiski atcerēties – ja saimniecībās vai uzņēmumos mainās specializētās tehnikas vadītāji, tie jāinstruē par drošības prasībām elektrotīkla tuvumā. Bieži vien, baidoties saņemt sodu, personas, kuras izraisījušas elektrotīkla bojājumu, par notikušo nepaziņo “Sadales tīkls”, rakšanas darbu vietas aizrok un no notikuma vietas aizbēg, kas apgrūtina un paildzina bojājuma novēršanu.

Aizdomājas, kad pašķīst dzirksteles

Tāpat Smirnova pauda, ka risks, par kuru cilvēki aizdomājas, tikai tad, kad ir notikusi nelaime, ir elektrotrauma. Brīdī, kad tehnika ir saskārusies ar elektrotīklu, tās vadītājs vai blakus esošās personas var gūt nāvējošu elektrotraumu.

“Jāatceras, ka gadījumos, ja tehnika ir skārusi elektrolīnijas vadus, vadītājam nekavējoties jāmēģina ar tehniku nokļūt pēc iespējas tālāk no notikuma vietas, bet, ja ar tehniku pārvietoties nav iespējams, no tās jāizlec un, neatraujot pēdas vienu no otras, jāattālinās ar palēcieniem vismaz par astoņiem metriem. Svarīgi, lai būtu tikai viens saskares punkts ar zemi. Ja viena kāja tiek atrauta no otras, noslēdzas elektriskais loks un sekas var būt letālas,” norādīja Smirnova.

Uzziņa:

Jau ziņots, ka “Sadales tīkls” apgrozījums 2018.gadā bija 323,734 miljoni eiro, kas ir par 0,1% mazāk nekā 2017.gadā, savukārt uzņēmuma peļņa samazinājās 3,7 reizes un bija bija 33,743 miljoni eiro.

“Sadales tīkls” ir elektrotīkla uzturētājs un attīstītājs Latvijā. Kompānija nodrošina sadales elektrotīklu ekspluatāciju, atjaunošanu un plānveida attīstību, elektroenerģijas izlietošanas uzraudzību, zudumu samazināšanas pasākumus un elektroenerģijas uzskaiti, kā arī veic jaunu pieslēgumu izveidi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.