20 patiesības no Vijas Eniņas drogu vācējam un lietotājam. Iznākusi tematiskā avīze! 0
Pirms lietot savāktās drogas un pārdomāt, kā tās lasīt, ir patiesības, kuras vērts iegaumēt, bet, ja piemirsušās, – atsvaidzināt atmiņā.
1. Kad doties pēc zālēm dabā? Bieži vien iesaka: drogas jāvāc vasaras saulgriežos, tad tās ir visspēcīgākās, iedarbīgākās. Stingrs racionāls apstiprinājums tam nav rasts, drīzāk – liela daļa augu šajā laikā zied, tāpēc arī tāds ieskats izveidojies. Taču laikapstākļi mainās, dažugad viss sazied jau agrāk, kamēr citu vasaru kavējas. Tāpēc lūkojamies dabā, nevis kalendārā!
2. Uzskata, ka saknes vēlams rakt vecā Mēnesī, jo tad tajās sakopots viss auga spēks. Jauna Mēness fāzē jāvāc tās augu daļas, kas atrodas virs zemes; tad vērtīgais no saknēm nonācis lakstos un lapās.
3. Princips, ko vajadzētu ievērot vienmēr, arī tad, ja pēc Mēness fāzēm nevadās un maģisko domāšanu neatzīst, ir viens – augus vāc sausā laikā, ja to dara no rīta – kad nokritusi rasa.
4. Augi drogām vācami pēc iespējas saudzīgāk, neizraustot saknes, nenomizojot augošu koku, neatlapojot vai nenogriežot augu visā pilnībā, savai vajadzībai neiznīdējot visu audzi. Proti – jārīkojas tā, lai vērtīgais dziednieks spēj turpināt augšanu.
5. Vāciet drogām tikai tādus augus, kurus pazīstat, sagatavojiet un uzglabājiet tos pareizi. Ar indīgu augu izmantošanu ārstniecībā esiet ļoti piesardzīgi – lai skāde nav lielāka un draudīgāka par cerēto ieguvumu, kritiski izvērtējiet savas zināšanas un iemaņas. Varbūt gudrāk – un drošāk! – ir rīkošanos ar indīgu augu drogām atstāt profesionāļu ziņā.
6. Vairumu augu ieteicams žāvēt, sargājot no tiešiem saules stariem, citādi tie var strauji zaudēt vērtīgumu. Drogas izklāj plānā slānī, reizi dienā apmaisa, tad parasti izžūst 3–4 dienu laikā.
7. Drogu ieteicams sasmalcināt, kad tā izžuvusi, un uzglabāt blīvi noslēdzamā stikla traukā vai papīra maisiņā – tā, lai ir pasargātas no mitruma. Lai drogas nesajauktu ne vācējs, ne kāds mājinieks, kurš pats tās nesagatavo, jāpievieno nosaukums.
8. Drogu spēks nav mūžīgs. Pareizi sagatavotas, ziedu un lakstu drogas slēgtā traukā var uzglabāt 1–2 gadus; tāpat arī smaržīgos augus – piemēram, liepziedus un piparmētru. Jārēķinās, ka ar laiku šie augi zaudē tajos esošo ēterisko eļļu.
9. Blīvākas struktūras ārstniecības augu drogas – piemēram, miltenes un brūklenes lapas, koku mizas, dažādu augu saknes – var uzglabāt ilgāk, 3–4 gadus.
10. Zāļu tēja, ko lieto ikdienā, laiku pa laikam jāmaina, izvēloties citu. Lai gan saudzīgi un maigi, tā ietekmē organismu. It īpaši tas jāņem vērā, lietojot augu drogas, kuru iedarbība ir stiprāka.
11.Katrs augs satur noteiktu aktīvo vielu kopumu. Ja vienu un to pašu kompleksu uzņemam ilgstoši, līdzsvars organismā jeb homeostāze var tikt izjaukts. Tāpēc labāk viena auga jeb monotēju – tādu biežāk lieto konkrēta ārstnieciska efekta gūšanai – dzert kursa veidā. It īpaši, ja lieto koncentrētāku.
12. Gatavojot tēju dziedinošam nolūkam no vairākiem ārstniecības augiem, nevajadzētu pārlieku aizrauties un vienā maisījumā likt pārāk daudz dažādu sastāvdaļu. Ja drogu maisījumā ir vairāk nekā pieci augi, tā iedarbība ir grūti prognozējama, jo aktīvās vielas savstarpēji mijiedarbojas un var arī cita citai pretdarboties.
13. Vēloties gūt ārstniecisku efektu, pret drogām vajadzētu izturēties kā pret zālēm.
14. Meklējot informāciju par dažādiem augiem, par orientieri izmantojiet to latīnisko nosaukumu. Tad pārpratumu un neprecizitāšu būs mazāk, jo, sadzīvē lietoti un tulkoti no dažādām valodām, nosaukumi mēdz tiktāl variēties, ka var radīt jucekli un kļūmes dziedinoties.
15. Izvilkumam spirtā piemērotāki ir svaigi, nevis žāvēti vai kaltēti augi. Spirtam (degvīnam) jābūt pietiekami stipram, vismaz 40 %, citādi var sākties rūgšanas process. Drogas un spirta proporcija parasti ir 1:10.
16. Arī gatavojot izvilkumu eļļā, jāuzmanās no rūgšanas. Risks mazāks, ja to gatavo no tādu augu drogām, kam piemīt antibakteriālas un fungicīdas īpašības. Trauks, kurā gatavo izvilkumu, jātur saulē, kas vēl papildus dezinficē augus.
17. Zāļu tēju vai uzlējumu gatavojot, vairāk nav labāk – pārāk liela drogas deva un pārāk koncentrēts pagatavojums nav dziedinošāks un veselīgāks. Ievērojiet ieteikto drogas devu.
18. Novārījumu parasti gatavo no cietākām drogām – mizas, saknēm, sēklām, augļiem, kā arī tad, ja vēlas iegūt koncentrētāku pagatavojumu.
19. Pēc pagatavošanas tēju, uzlējumu, novārījumu nokāš, citādi tie kļūst ne vien pārmēru koncentrēti – tajos esošās dziedinošās vielas sāk sairt, to vērtīgums mazinās.
20. Dažkārt augi var traucēt medikamentu iedarbību. Piemēram, mijiedarbībā ar asinszāli reizēm iedarbību zaudē pretapaugļošanās tablete. Tāpēc pastāstiet ārstam, ja vienlaikus ar ķīmiskiem preparātiem lietojat arī augu preparātus, un ņemiet vērā speciālista ieteikumus šādās situācijās.
Šo un citus rakstus lasiet tematiskajā avīzē “Dziedinoši augi”!
Interese par augu izmantošanu ārstniecībā, atrodot sev noderīgos visdažādākajās situācijās, pēdējā laikā arvien vēršas plašumā. Zāļu tējas bieži neuztveram kā zāles, bet dzeram kā garšīgus, smaržīgus, sildošus dzērienus, taču tās atjaunina organisma resursus un stiprina imunitāti. Kā izvēlēties vispiemērotākās un pareizi lietot, lai uzlabotu veselību, lasiet Tematiskajā avīzē “Dziedinoši augi”, kuras autore ir žurnāliste Inta Brikere sadarbībā ar farmakoloģijas doktori Viju Eniņu.