Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – AFP/LETA

Pētījums: Trešdaļa patērētāju izmanto novecojušas operētājsistēmas 1

„Kaspersky” pētījums liecina, ka daudzi patērētāji un uzņēmumi joprojām iztiek ar neatbalstītām vai gandrīz novecojušām operētājsistēmām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Lai gan ir pieejamas jaunākas operētājsistēmas versijas, aptuveni 30 % Baltijas patērētāju turpina izmantot neatbalstītu vai atbalsta beigām tuvu datora operētājsistēmu, piemēram, „Windows XP” vai „Windows 7”.

Arī 27 % sīkuzņēmumu un 26,5 % mazo un vidējo, kā arī lielo uzņēmumu vēl arvien balstās uz šīm sistēmām. Šāda situācija rada informācijas drošības risku.

Kādi ir riski

CITI ŠOBRĪD LASA

Operētājsistēmas dzīvescikla beigas parasti nozīmē, ka piegādātājs vairs neizlaidīs atjauninājumus, tostarp ar kiberdrošību saistītus atjauninājumus. Taču drošības pētnieki vai kiberuzbrucēji šajās sistēmās var atrast iepriekš nepamanītas ievainojamības.

Pēc tam šīs ievainojamības var izmantot kiberuzbrukumos, pret kuriem lietotāji būs neaizsargāti, jo viņi nesaņems ielāpu, lai atrisinātu problēmu. Lai pamēģinātu novērtēt, cik daudz šo riskam pakļauto sistēmu pastāv, un aplēstu riska plašumu, „Kaspersky” pētnieki izanalizēja anonimizētus datus par operētājsistēmu izmantošanu, ko snieguši „Kaspersky Security Network” lietotāji (ar viņu piekrišanu).

Rezultāti liecina, ka divas piektdaļas patērētāju joprojām izmanto novecojušas, tostarp ļoti vecas sistēmas, piemēram, „Windows XP” un „Windows Vista”.

Aizkavējušis par 10 gadiem

Aplūkojot atsevišķas novecojušās operētājsistēmas versijas, kas tiek izmantotas, redzams, ka divus procentus patērētāju un četrus procentus sīkuzņēmumu lietotās darbstacijas pārvalda „Windows XP” — operētājsistēma, kas netiek atbalstīta jau vairāk nekā 10 gadus.

Mazāk par pusprocentu patērētāju (0,2 %) un sīkuzņēmumu (0,5 %) joprojām dod priekšroku operētājsistēmai „Windows Vista”, kuras galvenais atbalsts ir pārtraukts pirms septiņiem gadiem.

Pārsteidzoši, ka ir patērētāji (0,4 %) un uzņēmumi (0 % sīkuzņēmumu un 0,4 % mazo, vidējo un lielo uzņēmumu), kas palaiduši garām bezmaksas atjauninājumu „Windows 8.1” un turpina izmantot „Windows 8”, ko „Microsoft” neatbalsta kopš 2016. gada janvāra.

Patērētāju un uzņēmumu populāra izvēle vēl arvien ir „Windows 7”, lai gan pagarinātais atbalsts beigsies 2020. gada janvārī. Vairāk nekā trešdaļa (28 %) patērētāju un 23% sīkuzņēmumu, kā arī 26 % mazo, vidējo un lielo uzņēmumu turpina izmantot šo operētājsistēmu.

Reklāma
Reklāma

„Statistika liecina, ka ievērojama daļa lietotāju — gan fiziskas, gan juridiskas personas — turpina izmantot darbstacijas, ko pārvalda novecojusi vai dzīvescikla beigām tuva operētājsistēma.

Bažīgu dara „Windows 7” plašā izplatība, jo līdz šīs versijas atbalsta beigām ir atlikuši nepilni seši mēneši. Šīs atpalicības cēloņi ir visdažādākie, sākot no instalētās programmatūras, kas varbūt nespēj darboties ar jaunākām operētājsistēmas versijām, līdz ekonomiskiem iemesliem un pat ieradumam.

Tomēr veca, nesalāpīta operētājsistēma ir kiberdrošības risks — incidenta izmaksas var būt daudz lielākas par modernizācijas izmaksām. Tieši tāpēc mēs iesakām klientiem migrēt uz atbalstītām versijām un nodrošināt, lai pārejas periodā ir ieviesti papildu aizsardzības rīki,” norāda “Kaspersky” vadītājs Baltijā Andis Šteinmanis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.