1991. gada karikatūra no “International Herald Tribune”.
1991. gada karikatūra no “International Herald Tribune”.
Arhīva foto

“Tobrīd vēl nebija zināms, kā beigsies pučs Maskavā.” Brīdis pēdējam solim uz neatkarību 30

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
Lasīt citas ziņas

1991. gada 20. augustā. Brīdis pēdējam solim uz neatkarību

Pirms 30 gadiem Arnolda Rītela vadītā Igaunijas Augstākā padome (AP), vienojoties ar Igaunijas Kongresu (Latvijas Pilsoņu kongresa analogu), plkst. 23.04 pieņēma lēmumu “Par Igaunijas valstisko neatkarību”, kurā apstiprināja, ka Igaunijas valstiskā neatkarība ir atjaunota.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dokuments atsaucās gan uz Igaunijas valsts nepārtrauktību un nepieciešamību atjaunot diplomātiskās attiecības ar citām valstīm, gan iedzīvotāju pausto nostāju 1991. gada 3. marta referendumā un 30. marta Igaunijas AP lēmumu “Par Igaunijas valsts statusu”.

No 105 Igaunijas AP deputātiem “par” nobalsoja visi 69, kas atradās zālē un bija reģistrējušies.

Ar ko beigsies pučs Maskavā vēl nebija zināms. Situācija prasīja steigties, jo nebija drošības, ko nesīs nākamās stundas, vai Borisa Jeļcina piekritēji Krievijā gūs virsroku un vai neatkarību atbalstošajiem deputātiem vēl izdosies sapulcēties.

Kā tobrīd izteicās Igaunijas valdības galva Edgars Savisārs: “Ja Krievijas AP līdz rītrītam noturēsies, tad uzskatu, ka mēs esam uzvarējuši.”

Gaidīja, ka ap pusnakti parlamentu varētu ieņem padomju karaspēks. No Pleskavas uz Tallinu caur Tartu brauca gaisa desanta karaspēka kolonna.

Ap Tallinas Domkalnu bija uzceltas barikādes, pie kurām pulcējās tauta. Bija bažas, ka var atkārtoties 1991. gada 13. janvāra Viļņas scenārijs.

Igaunijas televīzija AP balsojumu paspēja atainot tiešraidē, bet jau dažas stundas vēlāk 21. augusta rītā televīzijas torni ieņēma PSRS desantnieki un pārraides aprāvās. Mūsdienu Igaunijā 20. augusts – Neatkarības atjaunošanas diena – ir svinami valsts svētki un tiem piešķir daudz lielāku nozīmi nekā 1991. gada 21. augustam Latvijā, kad Latvijas AP līdzīgās noskaņās kā Igaunijā rīta sēdē pieņēma konstitucionālo likumu “Par Latvijas Republikas valstisko statusu”, kas arī Latvijas pārejas periodu uz valstiskuma atjaunošanai pasludināja par noslēgtu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.