Bijušās Birjuzova karaskolas ēkas Ezermalas ielā Rīgā.
Bijušās Birjuzova karaskolas ēkas Ezermalas ielā Rīgā.
Arhīva foto

Interfrontes “balss”: provokācijas, baumas un šausmu stāsti radio ēterā 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

1990. gada 1. decembrī. Interfrontes “balss”
 

Pirms 30 gadiem no PSRS armijas Maršala S. Birjuzova Rīgas Augstākās politiskās karaskolas Ezermalas ielā (mūsdienās tā ir Nacionālās aizsardzības akadēmijas teritorija) sāka raidīt Latvijas kompartijas ieveidotā Interfrontes radiostacija “Sodružestvo”.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tehniski to nodrošināja Baltijas kara apgabala militāristi.

Savu roku organizēšanā, pēc visa spriežot, pielika arī Latvijas PSR Valsts drošības komiteja. Kopā ar Interfrontes laikrakstu “Jedinstvo”, “Sodružestvo” vajadzēja oponēt tautfrontiskā Rīgas radio, Latvijas TV un avīžu kursam, virzītam uz Latvijas neatkarības atbalstīšanu.

To šī stacija arī darīja, provocējot, atklāti nodarbojoties ar dezinformāciju un baumu izplatīšanu.

Piemēram, 1991. gada barikāžu dienās tika stāstīts par “nacionālistu kaujiniekiem”, kas esot bruņoti, šāvuši uz omoniešiem, izvarojuši kāda omonieša sievu un tā tālāk.

Arī vēlāk, 1991. gada martā, kad Maskavai lojālie spēki Latvijā mēģināja organizēt referendumu par PSRS saglabāšanu – referendumu, kurā Latvija principiāli nepiedalījās, jo bija jau 1990. gada 4. maijā pasludinājusi atgriešanos pie neatkarības – tā kurināja kaislības, stāstot par “nacionālistu grupām”, kas rīkošot uzbrukumus.

Tāpat apgalvoja, ka Rīgas radio spēlējot “esesiešu maršu”.

Par laimi, “Sodružestvo” raidījumi nebija kvalitatīvi ne saturiski (īpaši jau latviešu versijā), ne tehniski.

Pat interfrontistu pozīcijās toreiz bijušais Vladimirs Buzajevs atmiņās raksta, ka radiostacija bijusi “enerģiska”, taču “piepildīja ēteru ar balsi, kas bija tālu no radio diktoru standartiem”. Pārsvarā ļaudis, kas tajā strādāja un uzstājās, to darīja anonīmi.
Jāpiebilst, ka “Sodružestvo” kā latvieti mēdza pieaicināt savādnieku un provokatoru Ati Silarozi, kurš nereti uzstājās Interfrontes pasākumos. Staciju slēdza pēc 1991. gada augusta puča.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.