Pirms 60 gadiem PSRS stājās spēkā norma par obligāto astoņu klašu pamatizglītību 11
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pirms 60 gadiem PSRS stājās spēkā norma par obligāto astoņu klašu pamatizglītību. Agrākās septiņgadīgās skolas pārveidoja par astoņgadīgajām.
Astoņgadīgajai skolai, kā bija teikts iepriekš pieņemtajā izglītības likumā, “jādod skolēniem stingri vispārējo un politehnisko zināšanu pamati, jāieaudzina viņos darba mīlestība un gatavība sabiedriski derīgam darbam, jāveic bērnu tikumiskā, fiziskā un estētiskā audzināšana”.
Vienkāršāk sakot, tālākā darbība tautsaimniecībā un mācību turpināšana vidējās tehniskajās mācību iestādēs, kur gatavoja konkrētu nozaru speciālistus, jau prasīja labāku izglītības līmeni nekā agrāk.
Tāpēc praktiski reizē sāka arī kampaņu par astoņu klašu izglītību visiem tiem 17–30 gadus vecajiem pilsoņiem, kuri bija apstājušies pie 7. klases vai vēl agrāk. Tiem pienācās mācīties neklātienē vai apmeklēt vakarskolas.
Formāli skaitījās, ka sagatavošanās pārejai uz astoņu klašu izglītību bija ritējusi trīs gadus, jo tā prasīja pamatīgu skolu reorganizāciju un resursu papildināšanu, taču realitātē, brīdim pienākot, protams, izrādījās, ka gatavs nav lāgā nekas.
Tikmēr Latvijas PSR skolēnu skaits 1962./63. mācību gadā palielinājās par aptuveni 7000 bērnu, kam vajadzēja papildu 350 klases, pilnu mācību grāmatu komplektu un vēl tehnisko un saimniecisko aprīkojumu. 352 astoņgadīgās skolas bija jāreorganizē, jāpaplašina un jāceļ arī jaunas.
Bija jautājums par pedagogu sagatavotību. Piemēram, 1962. gadā tikai 47% astoņgadīgo skolu direktoru bija augstākā izglītība.
Vēl viena problēma – daļa 7. klases absolventu, kam citādi 1962. būtu bijis izlaiduma gads, īpaši laukos, nemaz nevēlējās “mocīt” vēl vienu klasi un uz skolu nenāca. Ar tiem bija jāveic “izskaidrojošs darbs”.
Katrā gadījumā pārejas process uz obligāto astoņu klašu izglītību ieilga, un vēl 1970. gadā tika atzīmēts, ka tas turpinās.