Teflona pannas reklāma ASV 20. gs. 60. gados.
Teflona pannas reklāma ASV 20. gs. 60. gados.
Arhīva foto

Nejauši atklātais teflons sākotnēji bija slepens materiāls. Kādiem mērķiem to izmantoja? 1

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Pirms 80 gadiem amerikāņu ķīmiķis Rojs Plankets saņēma patentu par politetrafluoroetilēna jeb teflona atklāšanu. Atklājums notika nejauši, 1938. gadā eksperimentējot ar fluorētajiem ogļūdeņražiem zemās temperatūrās ar augstu spiedienu.

Pārklājot ar šo plastmasu metāla virsmu, izrādījās, ka tā iegūst noturību gan pret koroziju, gan karstumu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Sākotnēji teflonu kā slepenu materiālu izmantoja militāriem un specifiski rūpnieciskiem mērķiem – ar to pārklāja tvertnes un cauruļvadus, kas bija pakļauti agresīviem savienojumiem, atsevišķas aviācijas motoru detaļas. Ar ražošanu nodarbojās ASV ķīmijas uzņēmums “DuPont”.

Civilajā jomā jaunā plastmasa ienāca pēc kara beigām 1945. gadā. Tad tirgus vajadzībām arī tika darināts vārds “teflons”.

Savukārt ideja, ka ar teflonu būtu derīgi pārklāt cepamās pannas, pirmo reizi tika izteikta 1954. gadā, un tās autore bija franču ķīmiķa Marka Greguāra dzīvesbiedre Kolette.

Ražošana sākās 1956. gadā Francijā. Tikmēr PSRS viss notika diezgan tipiski – 1958. gada jūnijā PSRS presē parādījās šāda ziņa: “Padomju ķīmiķi izveidojuši jaunu plastmasu – teflonu, kas pēc savām ķīmiskajām īpašībām pārspēj zeltu un platīnu.

Uz teflona neiedarbojas pat “karaļūdens” – slāpekļskābes un sālsskābes maisījums, kas spēj šķīdināt šos cēlmetālus.

Atšķirībā no citām plastmasām teflons nemaina formu, ja to karsē līdz 350 grādiem, nedeg, pat vislielākajā salā tas nekļūst trausls, nesamirkst un neuzbriest nevienā šķidrumā un nepielīp pat pie vislipīgākajām vielām.” Taču teflona pannas PSRS nez kādēļ neparādījās vēl vairākus gadu desmitus, kamēr Rietumos tās jau bija ikdiena.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.