Teodora Frinta “Uzsaukums Austrumu apgabala iedzīvotājiem par brīvprātīgu kažokādu izstrādājumu nodošanu” 39
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
1941. gada 23. decembrī. Kungu un dāmu kažoki vācu armijai
Pirms 80 gadiem, Ziemassvētku priekšvakarā vācu okupētās Latvijas centrālais laikraksts “Tēvija” publicēja Austrumu apgabalu jeb Ostlandes reihskomisāra Hinriha Lozes vietnieka Teodora Frinta “Uzsaukumu Austrumu apgabala iedzīvotājiem par brīvprātīgu kažokādu izstrādājumu nodošanu”.
Tā saturs starp rindām liecināja, ka vācu kara plāni Austrumos pēc neveiksmes pie Maskavas sākuši buksēt un bargās ziemas iestāšanās izrādījies “negaidīts” pārsteigums.
Paziņojot, ka nepieciešams “papildus” apgādāt frontes karaspēku ar silto apģērbu, un būtībā atzīstot, ka nacistu vadība tādam scenārijam nav gatavojusies, Frints pasludināja: “Visi Austrumu apgabalu (bij. Lietuvas, Latvijas un Igaunijas brīvvalsts un Baltkrievijas) iedzīvotāji uzaicināti brīvprātīgi nodot karaspēkam pret piemērotu samaksu ne vēlāk par 1942. gada 5. janvāri visus daudzmaz pieciešamos, karaspēkam piemērotus kažokādu izstrādājumus, kā: kungu un dāmu kažokmēteļus, kažoku oderes ar vai bez drēbes pārvalka, ādas kažokus bez drēbes pārvalka, kažociņus, kažokādu vestes, kažokādu cimdus, kažokādu cepures un visāda veida kažokādas un tūbas zābakus; bez tam arī siltus vilnas priekšmetus, vatētas jakas un bikses. (..) Es sagaidu, ka šis pasākums pastiprinās iedzīvotāju ziedošanas gatavību, kas pierādījās jau pie pārtikas produktu nodošanas.”
Par nododamo apģērbu savākšanu atbildīgi bija pagastu un apdzīvoto vietu vecākie, bet pilsētās viss bija jāorganizē pilsētu galvām.
“Visi ziedotāji saņems no karaspēka apliecību par šinīs grūtajos laikos nestajiem upuriem. Apdzīvoto vietu vecākie, kas pierādīs sevišķu ierosmi, tāpat saņems pateicības apliecinājumu,” pasludināja Frints.