Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris Edvards Raeins (1883–1923).
Lāčplēša Kara ordeņa kavalieris Edvards Raeins (1883–1923).
Foto no 20.gs. 30.gadu periodikas

1922. gada 14. jūlijā. Pateicības mielasts “no neparedzētiem līdzekļiem” 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Lasīt citas ziņas

Pirms 100 gadiem Latvijas valdības sēdē pēc finanšu ministra Ringolda Kalninga ierosinājuma tika nolemts “atvēlēt Iekšlietu ministrijai Amerikas Sarkanā Krusta priekšstāvim Rainam sarīkotā atvadīšanās mielasta izdevumu segšanai 64 913 Latvijas rubļu un 50 kapeiku lielu kredītu no rezerves fonda neparedzētām vajadzībām”.

Acīmredzot bija runa par tā paša gada 31. maijā Švarca restorānā sarīkoto banketu, kurā amatpersonas izteica pateicību ASV Sarkanā Krusta (ARC) misijas vadītājam Baltijā Edvardam Rai­enam par visu, ko viņš ar savu personīgo drosmi un uzņēmību bija darījis Latvijas valsts labā trīs gadu laikā kopš ierašanās brīža 1919. gada vasarā. Raiena un ARC gādātās humānās palīdzības loma Neatkarības kara laikā un sekojošajos trūkuma gados bija patiesi milzīga, ko ar cieņpilnu pateicību atzina gan laikabiedri, gan mūsdienās arī vēsturnieki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bermontiādes dienās un tāpat Latgales atbrīvošanas mēnešos Latvijas armijas medicīniskais dienests lielā mērā balstījās ASV palīdzībā. ARC gādāja arī par civilajām slimnīcām, zupas virtuvēm, pārtikas, apģērbu un apavu piegādēm trūcīgajai iedzīvotāju daļai, neļaujot notikt humānajai katastrofai.

Raienam piekrita arī nozīmīga loma palīdzības organizēšanā 1922. gada pavasara postošajos plūdos cietušajai Daugavpilij un apkaimei. “Armijas Sanitārā pārvalde Neatkarības kara laikā saņēma krājumus, kas bija vērtīgs atbalsts mūsu armijai grūtā brīdī,” atzinis pirmskara Latvijas politiķis Ādolfs Klīve. Bet vēsturnieks Ēriks Jēkabsons raksta: “Amerikāņu atbalsts dizentērijas un tīfa epidēmiju laikā 1920. gadā bija ārkārtīgi nozīmīgs, glābjot daudzu iedzīvotāju un karavīru dzīvību.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.