1922. gada 11. janvāris 0

Pirms 90 gadiem 14 gadu vecais kanādietis Leonards Tomsons kļuva par pirmo diabēta slimnieku, kam ie­šļircināts insulīns – cukura līmeni regulējošais hormons, ko vesela cilvēka organismā izdala aizkuņģa dziedzeris.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Hormona trūkums rada saslimšanu ar cukura diabētu, bet tā sekas ir normālas iekšējo orgānu darbības traucējumi un slimnieka nāve. Toronto universitātes speciālistu Frederika Bantinga, Čārlza Besta un viņu komandas izstrādātais preparāts ļāva Tomsonam nodzīvot vēl 13 gadus. Par savu veikumu kanādiešu zinātnieki 1923. gadā saņēma Nobela prēmiju fizioloģijā un medicīnā. Sākotnēji insulīnu eksperimentiem ieguva no dzīvnieku aizkuņga dziedzeriem, bet 1963. gadā to iemācījās sintezēt mākslīgi un ražot rūpnieciskos apmēros. Latvijā mūsdienās ar diabētu jeb cukurslimību sirgst aptuveni 47 tūkstoši cilvēku. Apmēram trešdaļai no tiem ikdienā nepieciešami regulāri insulīna iešļircinājumi.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.