Mirdzas Ramanes (1921–1996) šaržs kopā ar saviem tēliem.
Mirdzas Ramanes (1921–1996) šaržs kopā ar saviem tēliem.
Arhīva foto

Pirms 100 gadiem piedzima populārā satīriķe un karikatūriste, Hugo Diega tēla radītāja Mirdza Ramane 2

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Lasīt citas ziņas

Pirms 100 gadiem Bauskā amatnieka ģimenē piedzima Latvijas padomju periodā 60.–70. gados populārā satīriķe un karikatūriste, Hugo Diega tēla radītāja, bet reizē arī gleznotāja un sveču māksliniece Mirdza Ramane.

Ramanes humoreskas un karikatūras tā laika visvairāk lasītajos preses izdevumos sāka parādīties jau 50. gadu beigās. Viņu publicēja žurnāls “Dadzis”, kā arī “Dadža” kalendāri, “Zvaigzne”, “Padomju Latvijas Sieviete”, avīzes “Cīņa” un “Padomju Jaunatne”.

CITI ŠOBRĪD LASA
Populārākais Ramanes radītais karikatūriskais tēls, kas arī atnesa viņai slavu un kļuva par zīmolu, bija 60. gados tapušais Hugo Diegs.

Īsumā viņa tēlu varēja raksturot kā gados jaunu, paslinku un ne visai gudru vīrieti, kurš vēlas būt stilīgs pēc padomju valstī it kā nicinātās Rietumu modes, “modīgi” ģērbties un klausīties Rietumu mūziku.

Protams, dienaszaglis Hugo Diegs allaž iekūlās ķibelēs un viņam klājās plāni. Izmantojot šo tēlu, Ramane 70. gadu sākumā uzrakstīja scenārijus deviņiem satīriskiem iestudējumiem Rīgas TV. Hugo Diegu tajos tēloja Edgars Liepiņš. Tautas uztverē loma viņam pielipa uz mūžu.

1977. gadā intervijā žurnālā “Zvaigzne” kāda lauku kluba mākslinieciskā vadītāja minējusi: “Ja es atvedu Raimondu Paulu, man zāle bija pilna ar jauniešiem. Ja es atvedu Edgaru Liepiņu, tad drošāk uz afišām rakstīt: klubā Hugo Diegs, un atkal ir pilna zāle.”

No vienas puses, Hugo Diegs ārēji it kā pauda padomju ideoloģijai nepieciešamo, taču, no otras puses, viņa tēls ļāva arī radīt zemtekstus, izsmiet padomju funkcionārus un padomiskās dzīves nebūšanas. Ļaudis uztvēra un sajūsminājās tieši par pēdējo.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.