1919. gada 29. martā. Valmieras teātra sākums 0
Pirms 100 gadiem, balstoties vietējās pašdarbības teātra trupā, Pētera Stučkas Padomju Latvijā tika dibināts Valmieras Padomes teātris – pirmais profesionālais teātris šajā pilsētā, mūsdienu Valmieras Drāmas teātra aizsākums. Teātri vadīja Valmieras apriņķa Izglītības nodaļa, un tā darbība tika atklāta ar beļģu autora Emīla Verharna sociālo drāmu “Ausma” Arveda Mihelsona režijā, ar Eduarda Brencēna dekorācijām.
Nedaudz vairāk kā mēnesi vēlāk Valmieras Padomes teātris piedalījās vērienīgās 1. maija svinībās, izrādot Maksima Gorkija “Ienaidniekus”. Ņemot vērā “sarkano” izcelsmi, teātra darbības laiks bija īss, jo 1919. gada maija beigās lieliniekus no Valmieras patrieca.
Šajā sakarā interesanta liecība lasāma 1919. gada 14. jūnija avīzē “Baltijas Ziņas”: “Valmieras izpildu komiteja laida pavēli pēc pavēles, ka visiem pilsoņiem jāķeroties pie ieročiem un jāaizstāvot strādnieku šķiras intereses. Ja citādi nevarot, ta lai ar zobiem kožot baltajiem rīkles pušu. Visi Valmieras padomju teātra aktieri un aktrises tika apbruņoti un nostādīti uz ielām. Es redzēju šos “brašos” strādnieku aizstāvjus, un man likās, ka neviens no viņiem nebija par to, lai aizstāvētu Stučkas asiņaino diktatūru.”
Teātra darbība Valmierā atjaunojās 1923. gada 25. novembrī, kad tas ar Kultūras fonda un vietējās pašvaldības atbalstu atdzima kā “Valmieras dramatiskais teātris”. Turpmākajos gadu desmitos sekoja vēl vairākas nosaukumu un statusa maiņas, līdz 1957. gadā tapa “Leona Paegles Valsts Valmieras drāmas teātris”, kas 1991. gadā pārtapa atkal Valmieras Drāmas teātrī.