Plosti pie Zaķusalas 20. gados.
Plosti pie Zaķusalas 20. gados.
Arhīva foto

1919. gada 26. martā. “Buržuju” pārvietošana uz Zaķusalu 0

Pirms 100 gadiem laikraksts “Cīņa” publicēja iepriekšējā dienā pieņemto Rīgas apsardzības rajona Revolucionārās kara padomes pavēli par “buržuju” padzīšanu no Rīgas centra uz nometnēm Zaķusalā, Kundziņsalā un Sarkandaugavā. Koncentrācijas nometņu izvietošana uz Daugavas salām mūsdienu vēsturnieku skatījumā ir vērtējama kā Pētera Stučkas sarkanā terora augstākais punkts.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Neapšaubāmi, šo rīkojumu var uzskatīt par vienu no nežēlīgākajiem un baisākajiem lielinieku režīma pastrādātajiem noziegumiem,” raksta vēsturnieks Jānis Šiliņš.

Pavēlē nosaukto Rīgas centra ielu iedzīvotājiem “kuri nav fiziska darba strādnieki vai fiziskā darba strādniekiem un sarkanarmiešiem piederīgie, vai kuri nav nodarbināti fabrikās, darbnīcās, padomju veikalos vai padomju iestādēs”, savas mājvietas bija jāatstāj līdz 27. marta plkst. 8 vakarā – tātad nākamajā dienā pēc dokumenta publicēšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt pavēlē tika īpaši uzsvērts, ka “aizejot no saviem dzīvokļiem, augšminētie pilsoņi nedrīkst aiznest lieku pārtiku, mēbeles, drēbes, traukus, nedz citu inventāru”. Dzīvokļu atslēgas bija jāatdod sētniekam.

Formālais iemesls necilvēcīgajam, pat absurdajam rīkojumam bija it kā gadījumi citās Latvijas pilsētās, kur “buržuji no pagrabiem un namu logiem apšaudījuši sarkanās armijas daļas un strādnieku kaujas pulciņus”. Tomēr faktiski šis pasākums iekļāvās kopējā tendencē – buržuāzijas jeb pilsonības pakāpeniskā izmērdēšanā, lai to iznīcinātu kā šķiru.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.