1919. gada 16. decembrī. Nisela komisija 0
Pirms 100 gadiem no vācu Austrumprūsijas pilsētas Tilzītes (Sovetskas) Rīgā ieradās Sabiedroto kontroles komisija vācu karaspēka evakuācijai no Baltijas jeb tā sauktā Nisela komisija.
Rīgā tā uzturējās līdz 22. decembrim. Ģenerālis Albērs Anrī Nisels iepriekš bija bijis Francijas militārās misijas Krievijā vadītājs; prata krievu valodu, tādēļ pats varēja sazināties ar ieinteresētajām pusēm.
Kopā ar viņu militārajā misijā bija vēl ap 30 locekļu – virsnieku, kas pārstāvēja Francijas, Lielbritānijas, Itālijas, Japānas un ASV armijas. Rīgā Nisela komisijas ierašanos uztvēra ar lielu pacilātību, kā ievērojamu politisku notikumu, kaut komisijai nebija pilnvaru attiecībā uz Baltijas valstu patstāvības atzīšanu, vien jautājumā par vācu karaspēka izvešanu.
Latvijas armijas vadībā attieksme bija divējāda – no vienas puses, sabiedrotie bija snieguši un sniedza militāro palīdzību pret bermontiešiem, taču kampaņas beigās arī sāka pieprasīt, lai Latvijas armija izbeidz demoralizētā karaspēka vajāšanu un atturas no Jelgavas ieņemšanas.
Armijas virspavēlnieks Jānis Balodis izlikās, ka nav tādas prasības saņēmis, un arī Rīgā pastāvīgi izvietotās franču un britu militārās misijas uz to pievēra acis.
Atmiņās Balodis atzīmējis, ka Nisela komisijas vizīte “novērsa daudz aplamu baumu”, jo viesi visu interesējošo informāciju varēja saņemt uz vietas. Zīmīgi, ka viens no pirmajiem jautājumiem, ko Latvijas armijas nosūtītajiem sakaru virsniekiem komisijas sagaidīšanas laikā Šauļu stacijā uzdevis ģenerālis Nisels, skanēja: “Vai tiesa, ka jūs, latvieši, ļoti nekorekti izturaties pret vāciešiem, darāt tiem pārestības? Ja ir tā, tas ir nepareizi un slikti.”