“Viņš aizgāja mūžībā tikai 29 gadu vecumā.” Pirms 110 gadiem piedzima Latvijas mākslas tīrradnis 5
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
1911. gada 8. oktobrī. Latvijas mākslas tīrradnis
Pirms 110 gadiem trūcīgā ģimenē Rīgā piedzima grafiķis, gleznotājs Kārlis Padegs – izteikti oriģināla savā stilā, ekstravaganta un daļēji arī tāpēc leģendāra personība latviešu mākslā kā zīmēšanas manieres, tā uzvedības ziņā.
“Gandrīz vai katrā K. Padega darbā ietverts kaut kas greizs, kas padara viņa darbus gan intriģējošus, gan trausli sāpīgus, iemiesojot pasaules nenoteiktību un neprognozējamību. Vienlaikus tie pauž nepārprotamu tieksmi pēc harmonijas, ko reti izdodas sasniegt ne tikai īstenībā, bet arī iedomu ceļojumos,” Latvijas Nacionālajā enciklopēdijā raksta mākslas vēsturnieks Jānis Kalnačs.
K. Padega melnbalto tušas zīmējumu cikls “Sarkanie smiekli” ir iekļauts Latvijas kultūras kanonā kā spilgtākais 20. gadsimta pirmās puses grafiskā ekspresionisma piemērs latviešu mākslā.
Mākslinieks darbojās arī kā grāmatu ilustrators un zīmēja karikatūras populārajam satīras žurnālam “Svari”. Viņa zīmējumi nereti bija sociāli asi, pat atbaidoši. Diemžēl daudzi darbi nav saglabājušies.
Laikabiedri viņu vērtēja dažādi, taču kopumā uzskatīja par “spējīgu īpatni”, kura metodes apkārtējo uzmanības pievēršanai, piemēram, pārmērīgā apreibināšanās ar alkoholu draugu vidū vai dendija ģērbšanās stils, kaut tas neatbilda K. Padega sociālajam stāvoklim, raisīja pretrunīgu reakciju.
K. Padegs plaušu tuberkulozes dēļ aizgāja mūžībā tikai 29 gadu vecumā. Mākslas zinātnieki atzinuši, ka viņš potenciāli varēja, taču nepaspēja ietekmēt jauno mākslinieku paaudzi.
Padomju okupētajā Latvijā K. Padegs ilgāku laiku bija aizmirsts. No jauna viņu “atklāja” 1981. gadā pēc mākslinieku darbu izstādes Latvijas Mākslas muzejā.