19.novembrī – Starptautiskā tualetes diena. 14% mājsaimniecību Latvijā lieto sauso tualeti 0
Pēc ANO iniciatīvas 19.novembrī visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā tualetes diena (World Toilet Day), kuras mērķis ir pievērst uzmanību cilvēku antisanitārajiem dzīves apstākļiem pasaulē.
Saskaņā ar Centrālās statistikas biroja (CSP) 2015.gada datiem, aptuveni 14% no visām Latvijas mājsaimniecībām lieto sausās tualetes jeb tualetes bez ūdens novada. Turklāt gandrīz tikpat – 16% mājsaimniecību Latvijā – nav mājās vannas istabas vai dušas.
Lai gan dzīvošana antisanitāros apstākļos nav būtiska Latvijas problēma, tomēr vēl joprojām laukos un daļa maznodrošinātu cilvēku iztiek ar sauso tualeti. Aptuveni 92% pilsētnieku ir mājās tualete ar ūdens novadu. Savukārt laukos – tikai 68%. Pēc CSP datiem, visvairāk iedzīvotāju bez mūsdienīgas tualetes dzīvo Latgalē (30%) un Vidzemē (24%). Savukārt vislabākajos dzīves apstākļos dzīvo rīdzinieki – tikai 4% rīdzinieku nav tualetes ar ūdens novadu.
Situācija pēdējos gados uzlabojas – piemēram, 2011.gadā tualetes ar ūdens novadu bija tikai 83% mājsaimniecību, tad šobrīd šis skaits ir sasniedzis 86%. To var skaidrot ar ekonomiskās situācijas pakāpenisku uzlabošanos, kas atspoguļojas arī kā iedzīvotāju dzīves apstākļu uzlabošanās.
Par godu Starptautiskajai tualetes dienai Villeroy&Boch un Gustavsberg kopā ar nozares ekspertiem jau otro gadu veido projektu “Latvijā gaumīgāko tualešu topu 2016”, nosakot 10 interjera ziņā labākās tualetes. Projekta mērķis ir veicināt interjera ziņā gaumīgu un funkcionālu tualešu veidošanu Latvijā, parādot labierīcību lomu mūsdienu interjerā.
Villeroy&Boch vienlaikus atgādina, ka līdz ar mūsdienu tualetes ar ūdens novadu izgudrošanu būtiski samazinājās daudzu slimību izplatība, kuru cēlonis galvenokārt ir antisanitārie apstākļi. Lai gan mūsdienās tā ir normāla prasība dzīves apstākļiem, tomēr vēl pirms pāris desmitiem gadu šādu tualešu nebija vai to pieejamība bija ierobežota.
Lai gan pirmās liecības par klozetpodiem ar ūdeni ir atrastas grieķu, romiešu, seno ķīniešu un šumeru kultūrās pirms vairākiem tūkstošiem gadu, tomēr pirmais modernais klozetpods tika izgudrots Anglijā 16.gadsimta beigās karalienes Elizabetes I galmā. Mūsdienu poda prototipu ar atsevišķu ūdens tvertni pirmo reizi prezentēja 200 gadus vēlāk – 18.gs beigās to izdarīja skots Aleksands Kummings (Alexander Cummings). Bet par uzvaras gājiena sākumu var minēt zinātnieku L.Pastēru, kas aktīvi norādīja uz kopsakarībām starp slimībām un higiēnas neievērošanu, veicinot izpratni par sanitārās telpas nepieciešamību mājās.