Pirms 130 gadiem Rīgā tapa pirmais nams policijas vajadzībām. Kas tajā atrodas mūsdienās? 0
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pirms 130 gadiem Rīgas policija pārvācās uz jaunuzbūvēto arhitekta Reinholda Georga Šmēlinga projektēto neorenesanses stila ēku “Kārļa ielas un Teātra bulvāra stūrī”.
Mūsdienās tā pazīstama kā aizvadītajā gadā rekonstruētais prokuratūras nams Aspazijas bulvārī 7. Prese paziņoja, ka turpmāk visas personas, kas “vēlētos saņemt izziņas vai iesniegt lūgumus savās lietās, var minētajā dienā ierasties jaunajā vietā”.
Tā atbilda visām laikmeta prasībām šādām iestādēm – ar dažādu kanceleju telpām iedzīvotāju apkalpošanai pirmajā stāvā, augstāko ierēdņu un policejmeistara kabinetiem otrajā, telpām arhīviem un tieslietu medicīnai, piecām kamerām ieslodzītajiem, siena šķūni un zirgu stalli, dažiem dzīvokļiem policistiem un nama apsaimniekotājiem.
Bija gāzes apgaismojums, podiņu krāšņu apkure un ventilācijas sistēma, kas gādāja par siltā gaisa izplatīšanos telpā un sasildīja arī auksto gaisu, kas ieplūda no ārienes. Bija padomāts par gaumīgiem interjeriem un to, lai apmeklētāji lielajā namā varētu viegli orientēties.
Līdz tam policija bija mitinājusies par šaurām un tumšām atzītās, nepievilcīgās telpās Jaunavu ielā tūlīt aiz Rātsnama. Kad jauno policijas namu 3. martā atklāja, avīžnieki prognozēja, ka tas vēl ilgi kalpos policijas vajadzībām. Tā arī notika.
Policija tur atradās 20. gadsimta 20.–30. gadu Latvijā, pēc tam nāca padomju milicijas laiks. Bet Latvijas Valsts policija no nama izvācās 2008. gadā.