Auseklis (1850–1879).
Auseklis (1850–1879).
Arhīva foto

“Viņa dzeja ir latvju nacionālās renesanses himna.” Pirms 170 gadiem dzimis vārda “Latvija” popularizētājs 1

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pirms 170 gadiem Ungurpils “Sīpolu” saimnieka ģimenē piedzima Miķelis Krogzemis, latviešiem plaši pazīstams kā dzejnieks Auseklis un viens no tiem jaunlatviešiem, kas aktīvi ieviesa un popularizēja Latvijas kā latviešu apdzīvotās zemes vārdu.

Himniskā Jāzepa Vītola “Gaismas pils” ar Ausekļa vārdiem ir latviešu koru repertuāra neatņemama sastāvdaļa. Publicists Ernests Blanks pagājušā gadsimta 20. gados par viņu rakstījis:

CITI ŠOBRĪD LASA

“Viņa dzeja ir latvju nacionālās renesanses himna, latvju sarkanbaltisarkanā karoga dziesma. Neviens dzejnieks, neviens rakstnieks nav tik daudz minējis mūsu nacionālās krāsas un Latvijas, nevis Baltijas vārdu, kā to darījis Auseklis, tērpdams tos aizvien jaunā gaismā un jaunā idejā.”

Literatūrvēsturnieki gan arī aizrāda, ka romantiskais, bet reizē ļoti patriotiskais Auseklis, pārlieku aizrāvies ar nacionālās pseidomitoloģijas radīšanu un ideālās pagātnes slavināšanu, tomēr paradoksālā kārtā izrādījās, ka šīs fantāzijas bija tieši tas, kas tajā brīdī visvairāk saistīja jauno latviešu sabiedrību, kura atradās savas pašapziņas veidošanas stadijā.

Jāatzīmē, ka jaunlatvietis Auseklis darbojās arī kā pedagogs un bija aktīvs publicists, dedzīgs pārvācošanās pretinieks, tostarp idejas autors un līdzautors satīriskajiem “Dunduru” almanahiem, kas iznāca Pēterburgā 19. gadsimta 70. gados.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.