“Pirmais gadījums, kas iesāka tūrisma ēru!” Atturības kustības aktīvists Kuks organizē braucienu vilcienā 4
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
1841. gada 5. jūlijā. Ekskursiju ēras sākums
Pirms 180 gadiem baptistu sludinātājs un atturības kustības aktīvists Tomass Kuks Anglijas vidienes Lesteras pilsētā saviem 570 domubiedriem ekskursijas nolūkos organizēja braucienu vilcienā uz 18 km attālo Lafboro.
Kā dalības maksa tika prasīts šiliņš, kurā ietilpa vilciena biļete turp un atpakaļ 3. klases vagonā bez sēdvietām, tase tējas un šķiņķmaizīte.
Kuks nebija domājis ar šo braucienu nopelnīt, tikai izvest atturības biedrības biedrus “zaļumos”, taču vēsturē minētais notikums palicis kā pirmais organizētā grupu tūrisma gadījums, kas iesāka tūrisma ēru.
Tiesa, ir norādes, ka šādi izbraukumi vilcienā ziedojumu vākšanas nolūkā Anglijā notikuši arī iepriekš, taču parasti tomēr par pirmo min Kuku, jo viņš drīz vien ekskursiju organizēšanu padarīja par biznesu.
Dzelzceļu tīklu straujā attīstība šo rūpalu veicināja. Dažus gadus vēlāk viņš sāka vākt grupas braucienam uz Liverpūli, tad uz Skotiju. Uz 1851. gada Pasaules izstādi Londonā Kuks aizveda ap 150 tūkstošus interesentu.
1855. gadā viņš ķērās arī pie ārzemju galamērķiem – Beļģijas, Vācijas, Francijas. 1865. gadā Kuks nodibināja savu firmu, kurai, kad tai pievienojās viņa dēls Džons, tika dots nosaukums “Thomas Cook & Son”.
1869. gadā ceļojumu ģeogrāfija kļuva vēl plašāka un uzņēmums sāka piedāvāt braucienus uz Ēģipti, ar kuģi pa Nīlu. Viņa klienti pārsvarā bija briti un amerikāņi.
Tomasu Kuku tāpat uzskata par aizsācēju vairākām vēlāk ceļojumu biznesā pašsaprotamām lietām.
Piemēram, ka birojā ir pilns ar ceļvežiem, kartēm, izziņas literatūru un klientam palīdz izvēlēties galamērķi, ka, izmantojot konkrētas firmas pakalpojumus, tiek dotas atlaides attiecīgās viesnīcās un restorānos.