Milzīgs kašalots uzbrūk un nogremdē burinieku. Uzbrukuma iemesli tā arī palika noslēpums 1
1820. gada 20. novembrī. “Mobija Dika” prototips
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pirms 200 gadiem ap 80 tonnu liels un 26 metrus garš kašalots Klusajā okeānā 3700 km no Ekvadoras krastiem uzbruka un nogremdēja vaļu medību burinieku “Essex”, kura bāzesvieta bija Nantuketas sala Masačūsetsas štatā ASV.
Divdesmit ekipāžas locekļi patvērās trīs nelielās vaļu medību laiviņās, nepaspējot sarūpēt ne pienācīgus pārtikas, ne ūdens krājumus, taču paņemot līdzi kartes un navigācijas instrumentus, kas pēc mēnesi ilga mokpilna ceļa ļāva sasniegt neapdzīvoto Hendersona salu Pitkērnas arhipelāgā uz dienvidiem no katastrofas vietas.
Salā bija maz pārtikas. Komanda, izņemot trīs vīrus, kuri izšķīrās palikt, nolēma turpināt ceļu Dienvidamerikas krastu virzienā. Līdz tiem joprojām bija ap 3000 km.
Viņu laivas 1821. gada attiecīgi 15. un 23. februārī ieraudzīja un izglāba garāmbraucošie kuģi (ieskaitot salā palikušos un vēlāk izglābtos, izglābās astoņi cilvēki).
Stāsts ar tā šausminošajām detaļām, pierakstītām izdzīvojušo atmiņās, vēlāk iedvesmoja amerikāņu rakstnieku, agrāko vaļu medību kuģa matrozi Hermanu Melvilu 1851. gadā sarakstīt un izdot romānu “Mobijs Diks jeb Baltais valis”. Mūsdienās to uzskata par rakstniecības šedevru, amerikāņu un visas Rietumu pasaules literatūras klasiku.