Katrs piektais latvietis tiks pamests nelaimē? 18% iedzīvotāju ir ar īpašām vajadzībām un par viņu evakuāciju X stundā netiek runāts 102
Ja notiek evakuācija, vai ir izveidots rīcības plāns, kā evakuēs cilvēkus ar kustību, dzirdes un intelektuālajiem traucējumiem?
“Mums nav tādas sistēmas. Par cilvēkiem ar invaliditāti netiek runāts. Skaidrs, ka jābūt 72 stundu somai un par to stāsta, bet par to, kā nedzirdīgs un neredzīgs cilvēks saņems informāciju, kā viņam rīkoties un kur jādodas – nav nekā. Vai bumbu patversmēs varēs iekļūt cilvēki ar kustību traucējumiem? Man pārliecības par to nav,” TV24 raidījumā “Preses Klubs” stāsta Ivars Balodis, invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” valdes priekšsēdētājs.
“Apeirons” ir vērsis uzmanību, ka evakuācija ir viens no pamatjautājumiem, ko vajadzētu risināt. No valsts viedokļa nav tādas informācijas, kā, piemēram, rīkoties cilvēkam, kuram ir intelektuālās attīstības traucējumi un tādu cilvēku ir ļoti daudz.
“Apeirons” dažādos semināros un diskusijās ir pievērsuši sabiedrības un valdības uzmanību, ka šie jautājumi nav risināti.
Viņš arī min, ka vispār ļoti daudzās ēkās Rīgā cilvēkus ar kustību traucējumiem augstāk par otro stāvu nelaiž, jo nevar nodrošināt evakuāciju.
“Mums parastās situācijās, ja noskan signalizācija, lifti un pacēlāji ēkās nestrādā – kā tam cilvēkam evakuēties?
Būtu jāizveido valsts algoritms, kādā veidā rīkoties X stundā un citās krīzes situācijās – kas jādara ugunsdzēsējiem, kas policistiem, kas apkalpojošam opersonālam,” Balodis min.
Kā risinājums varētu būt atsevišķi āra balkoni, slēgtas ugunsdrošas vietas pašā ēkā, kur cilvēkam ir iespēja piezvanīt un pateikt “es atrodos šeit, lūdzu mani pirmo evakuējiet”! Kā labu piemēru viņš min lidostas izplānoto evakuāciju.
“Šie cilvēki ar kustību, dzirdes, redzes, intelektuālās attīstības traucējumiem ir apmēram 15-18% no visiem Latvijas iedzīvotājiem!” Balodis norāda uz milzīgo cilvēku skaitu, par kuriem ir aizmirsts.