J. Melcela metronoms.
J. Melcela metronoms.
Foto: no WIKIPEDIA

1772. gada 15. augustā. Metronoma izgudrotājs 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varbūt kāds pilsonis par to naudu māju uzcēla…” ļaudis diskutē, vai 150 000 eiro par “Dimdiņu” zīmola maiņu nav pārmaksāts
Lasīt citas ziņas

Pirms 250 gadiem ērģeļbūvētāja ģimenē Vācijas pilsētā Rēgensburgā piedzima Johans Nepomuks Melcels (1772–1838) – sava mūža laikā populārs izgudrotājs un mehāniķis, kas guva atpazīstamību, konstruējot dažādus publiku izklaidējošus mūzikas automātus.

Pēc vienas no versijām, tieši viņš esot pirmais uz kādiem Ziemassvētkiem pagatavojis lelli, kas pašūpojot saka “mamma”. Plašāk Melcela vārds saistāms ar viņa 1815. gadā izgudroto un patentēto pirmo metronomu – katram muzikantam pazīstamu un īpaši karjeras sākumā nepieciešamu piramīdveida, ar pulksteņmehānismu un svārstu apgādātu ierīci, kuras piesitieni ļauj ievērot taktsmēru, tas ir, atskaņošanas tempu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šīs ierīces popularizēšanā mūziķu aprindās lielu ieguldījumu deva tā laika Eiropas mūzikas galvaspilsētā Vīnē strādājošie komponisti Antonio Saljēri un Ludvigs van Bēthovens, kurš bija Melcela draugs.

Bēthovens un Saljēri presē sniedza atzinīgas atsauk­smes par metronoma lietderību.

Ap 1820. gadu Melcelam metronoma autortiesību dēļ gan nācās tiesāties ar vācu ērģeļbūves meistaru Dītrihu Nikolausu Vinkelu.

Vinkels apgalvoja, ka tieši viņš, ne Melcels, ir tā izgudrotājs. Mūsdienās uzskata, ka ideja par ierīces principu piederējusi Melcelam, kurš par to izstāstījis smalkmehāniķim Vinkelam, un tas pēc viņa norādēm konstruējis prototipu.

Savukārt Melcels to uzlabojis, apgādājis ar skalu un parūpējies par sērijveida ražošanu.

Viņš nodibināja Parīzē metronomu ražotni un apgādāja ar savu produkciju kā Eiropu, tā sāka eksportu arī uz Ameriku.

Kad Bēthovenam mūža beigās sāka pasliktināties dzirde, Melcels drauga vajadzībām konstruēja divus īpašus klausāmos radziņus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.