Žans Žaks Ruso.
Žans Žaks Ruso.
Žans Žaks Ruso.

Pirms 310 gadiem dzimis Žans Žaks Ruso. Kāds viņš bija? 0

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Trīs mērces, kuras nekavējoties vajadzētu izmest no ledusskapja. Kādu kaitējumu veselībai tās var nodarīt?
Ilgmūžības eksperti dalījušies ar pavisam vienkāršu rīta rutīnu, kas palīdzēs nodzīvot līdz 100 gadu vecumam
“Valsts iestādē darba laikā durvis ir slēgtas, bet, tiekot iekšā, sajutos kā templī” – apmeklētājs dalās dīvainajā pieredzē pēc VID filiāles apmeklējuma 11
Lasīt citas ziņas

Pirms 310 gadiem protestantiskā pulksteņmeistara ģimenē Ženēvā, Šveicē piedzima viens no sava laika ietekmīgākajiem intelektuāļiem, viens no pazīstamākajiem 18. gadsimta apgaismības laikmeta klasiķiem, filozofs, pedagogs, dabaszinātnieks, rakstnieks, arī komponists Žans Žaks Ruso (1712–1778).

Viņa politiskās un filozofiskās idejas kalpoja par Lielās Franču revolūcijas ideoloģisko pamatu, bet, tālākā perspektīvā raugoties, tās uzskata arī par vienu no izejas punktiem tam, ko sauc par šodienas Eiropas pamatvērtībām. Ruso pirmais mēģināja izskaidrot sociālās nevienlīdzības iemeslus un uzskatīja, ka augstākajai varai valstī jāpieder tautai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī vara ir absolūta, to nevar atņemt un tai vienmēr ir taisnība. Savukārt indivīdu pret sociālā līguma ceļā izveidotās valsts patvaļu jāsargā likumiem, kurus pieņem ar tautas akceptu un kuru ievērošana valdībām ir obligāta. Likuma priekšā visi sabiedrības locekļi ir vienādi.

Uzskata, ka, balstoties Ruso idejās, laika gaitā izveidojušies parlamentārisma un demokrātijas pamatprincipi, piemēram, par amatpersonu termiņu ierobežošanu, referendumu un tamlīdzīgi. Vienlaikus Ruso ir daudz kritizēts gan par to, ka viņa idejas bijušas pārāk romantizētas, gan par skeptisko attieksmi pret zinātnes un mākslas lomu sabiedrībā un civilizāciju kopumā.

Jāpiebilst, ka Ruso idejas 18.–19. gadsimtā ietekmēja vāc­baltu inteliģences aprindas, tās sāka domāt arī par latviešu un igauņu “bauriem” kā par potenciāli līdzvērtīgu sabiedrības daļu. Tostarp arī Garlībs Merķelis (1769–1850) bija Ruso uzskatu piekritējs.

SAISTĪTIE RAKSTI