Ivangorodas cietoksnis.
Ivangorodas cietoksnis.
Ivangorodas cietoksnis.

1659. gada 3. augustā. Hercoga trimda 1

Pirms 360 gadiem zviedru sagūstītais Kurzemes un Zemgales hercogs Jēkabs nonāca savā gūsta vietā Ivangorodas cietoksnī pie Narvas, kur tam nācās uzturēties līdz poļu–zviedru kara beigām 1660. gada maijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Hercogu Jēkabu kā poļu karaļa vasali zviedri bija sagūstījuši 1658. gada septembra beigās, ar viltu ieņemot Jelgavu. Hercogu un viņa ģimeni sākotnēji turēja gūstniecībā Rīgā, bet tad izlēma, ka nomaļajā Ivangorodā būs drošāk.

Lai arī cietokšņa apartamenti atradās sliktākā stāvoklī, nekā Jēkabam būtu paticis, trimdas apstākļi atbilda aristokrāta statusam. Kopā ar Kurzemes valdnieku Ivangorodā uzturējās ne vien viņa ģimene, bet viss galms – kopā 108 personas, drēbniekus, pavārus, kambarsulaiņus, maizes cepējus un konditorus, kā arī divus morus un divas moru sievietes ieskaitot.

CITI ŠOBRĪD LASA
Hercogs vēstulēs žēlojās, ka viņam nebrīvē esot sevi jāuztur teju pašam, taču dokumenti liecina pretējo.

Zviedri Jēkaba un viņa ļaužu uzturēšanai iztērējuši vismaz 20 tūkstošus sudraba dālderu. Svarīgā gūstekņa vajadzībām no Rīgas veda mucas ar Reinas vīnu, viņa iecienīto alu, “franču brandvīnu”, žāvētas zivis, Holandes sieru un tamlīdzīgi.

Ingrijas ģenerālgubernatoram Helmfeldam hercoga kārtai pienācīgu apstākļu nodrošināšana sagādāja ne mazumu raižu un izdevumu. Tajā pašā laikā Jēkaba trimdas režīms bija diezgan brīvs un viņš pat nedaudz nodarbojās ar diplomātiju, uzturēja saraksti, kaut oficiāli tas bija liegts.

Zviedri tāpat uz sava rēķina nodrošināja lepnas karietes, kā arī kuģus hercoga mantu nogādāšanai atpakaļ uz dzimteni, kad 1660. gada maija beigās viņu atbrīvoja.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.