16 jautājumi sev par aizejošo gadu un vēlmju kolāža Jaunajam gadam 0
Jaunais gads – svētki bērniem un brīnumdariem
Tikai bērnībā brīnumi notiek tev un tevis dēļ. Laime ir vienkārša un tai nevajag daudz – mandarīnus, eglīti un jauku rotaļlietu. Tagad viss ir citādāk… Kā minimums, tu saproti – lai tavas vēlēšanās piepildītos, tev vajag tās… ievēlēties. Un labāk to darīt skaļi. Un, lai pavisam izslēgtu vilšanās iespēju, vēlēšanās vajag izteikt nevis čukstus vienatnē, bet skaļi un uzticamam cilvēkam. Vai skaļi un visiem!
Tev sagādā prieku ne tikai saņemt dāvanas, bet arī dāvināt – sagādājot brīnumu sev, citiem vai Ziemassvētku vecītim – vienalga, kam.
Savā psihologa darbā es redzu citu šo svētku pusi. Decembris ir mēnesis, kad vairāk cilvēku meklē psihologa palīdzību. Sakritība? Nedomāju gan. Gada beigās katrs uzdod sev jautājumus un sastopas ar dažādiem pārdzīvojumiem. Kur un kā svinēšu svētkus? Šis jautājums acu priekšā nostāda iekšējo konfliktu starp “vajag” un “vēlos”.
“Jaunais gads ir ģimenes svētki!”, “Ir pieņemts to svinēt draugu lokā” – skandina visapkārt. Ir labi, ja tas sakrīt ar vēlmēm. Taču, ja cilvēks vēlas svinēt svētkus vienatnē vai negodāt tos vispār? Tad, ja cilvēks ir labi audzināts, vajadzēs daudz spēka un drosmes, lai rīkotos pēc sava prāta. Cīņai ar sabiedrības viedokli, vainas un kauna sajūtu.
Kas patiesi notika ar mani šajā gadā?
Konsultācijās cilvēki bieži vien uzdod jautājumus par dzīves jēgu, pārdzīvo par garām palaisto laiku. Joprojām asi pārdzīvo vientulību, vilšanos un neattaisnotās cerības.
Ko es paspēju izdarīt? Vai dzīve man sniedz gandarījumu?
Ja jūs visu gadu kaut kur skrējāt, steidzāties, tad Jaunais gads ir labs iemesls, lai pateiktu sev “stop”, paskatītos apkārt, atzītos sev savās jūtās un vēlmēs. Kādā dzīves posmā es esmu? Kas es esmu? Kas ir man līdzās? Kas ar mani notiek? Iegrimt pārdomās. Pārskatīt vecos mērķus un uzstādīt jaunus. Palaist prom to, kam jāaiziet. Ieaicināt dzīvē kaut ko jaunu. Svarīgi ir nezaudēt sevi svētku dunā, veikalu ņurdoņā un ēdienu gatavošanā, skaļā draugu un paziņu lokā sarunās par neko.
Tradīcija – kopsaucēja savilkšana un jaunu mērķu un sapņu formulēšana.
Es esmu uzrakstījusi virkni jautājumu, uz kuriem var atbildēt vienatnē, izvēloties laiku un vietu, kur nekas un neviens jūs neiztraucēs. Labāk to darīt rakstiski. To var arī pārvērst spēlē un spēlēt kopā ar tuviniekiem. Tādā gadījumā katru jautājumu raksta uz atsevišķas lapas un izvelk no trauka. Atbildes izlasa skaļi.
Lūk, jautājumi par iegūto šajā gadā:
- Kāda frāze raksturo aizejošo gadu?
- Kas svarīgs noticis šajā gadā (jāmin vismaz pieci fakti)?
- Kādas mācības guvāt?
- Ko jūs iemācījāties šajā gadā?
- Ar ko jūs iepazināties?
- Ar ko kļuvāt tuvāki?
- Kas jums vienmēr bija līdzās?
- Kas jūsos kļuvis labāks?
- Kam un par ko jūs esat pateicīgi?
- Ar ko jūs visvairāk lepojaties?
- Kādus grūtus brīžus piedzīvojāt šajā gadā? Kā tikāt galā un kādi bija secinājumi par notikušo?
- Kādi resursi (iekšējie un ārējie) jums šajā gadā palīdzēja?
- Kas bija jūsu skolotājs vai skolotāji?
- Ko jūs iesākāt gada sākumā?
Sarakstu pēc vēlēšanās var papildināt vai mainīt.