Foto: Shutterstock

Pārāk augsts pagalvis traumē mugurkaulu. 15 svarīgi fakti par mugurkaulu 0

Šo stipro, sarežģīto ķermeņa vertikāli un galveno balstu veido 33 skriemeļi. Tā kā tiem jāiztur atšķirīga slodze, skriemeļu uzbūve kakla, krūšu un jostas daļā ir atšķirīga.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

◆ Vismazākie ir kakla daļas skriemeļi, kas balsta galvu, bet virzienā uz leju tie palielinās. Vismasīvākie ir jostas un augšējie krustu skriemeļi, kas iztur visa ķermeņa (izņemot kājas) svaru.

◆ Mugurkauls pilda ne tikai ķermeņa balsta funkciju – tas ļauj saliekt un grozīt kaklu, bet tā kanālā atrodas muguras smadzenes, kas ir centrālās nervu sistēmas daļa. Mugurkauls aizsargā to.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mugurkaula kanāla sānos ir starpskriemeļu atveres, pa kurām iznāk muguras smadzeņu nervu saknītes.

◆ Pieauguša cilvēka mugurkaulam ir jābūt nedaudz izliektam S burta formā. Normāli veidots mugurkauls un pēdu velves ir galvenie amortizatori, kas kustību laikā sargā no triecieniem galvu, bet mugurkaula fizioloģiskie izliekumi – normālu krūškurvja un iegurņa veidojumu.

Taču pārmērīgas un nepareizas rumpja slodzes dēļ var pastiprināties kifoze vai lordoze, kā arī veidoties patoloģiski izliekumi uz sāniem – skolioze.

◆ Mugurkaulu veido gredzenveida kauli skriemeļi. Tā kakla daļā ir 7 kakla, krūšu daļā – 12 krūšu, jostas daļā – 5 jostas skriemeļi. Tie visi ir kustīgi, savienoti ar locītavām.

Savukārt 5 krustu skriemeļi saauguši ķīlveida krustu kaulā un astes kaulā, un 4 astes skriemeļi veido mazā iegurņa mugurējo sienu.

◆ Starp skriemeļiem atrodas elastīgi amortizatori diski, kas kā polsteris neļauj skriemeļiem spēji saskarties un mazina jebkura trieciena spēku.

◆ Mugurkaula forma dzīves laikā mainās. Jaundzimuša mazuļa mugurkauls ir gandrīz vertikāla skriemeļu un starpskriemeļu disku kolonna. Tā kā lielu daļu laika cilvēka ķermenis atrodas vertikālā stāvoklī, mugurkaulā rodas izliekumi, ko var redzēt, skatoties uz cilvēku no sāniem: lordoze jeb izliekums uz priekšu, kas normāli ir kakla un jostas zonā, un kifoze – neliels izliekums uz mugurpusi krūšu un krustu apvidū.

◆ Starpskriemeļu diski un saites ap tiem savieno mugurkaula skriemeļus stabā, ko vertikāli palīdz noturēt muguras muskulatūra. Skriemeļu forma nosaka to, ka uz priekšu mugurkaulu iespējams noliekt daudz vairāk nekā atpakaļ, kā arī to, ka spējam veikt rotācijas kustības.

Reklāma
Reklāma

◆ Ja izliekums pastiprinās vai iztaisnojas, tas var būt viens no muguras sāpju iemesliem. Mugurkaula saslimšanas izraisa arī deģeneratīvas, ar novecošanu saistītas izmaiņas, deformācijas, skriemeļu novietojuma izmaiņas, nobīde vai nestabilitāte, tāpat iedzimtas patoloģijas un dažādas slimības (iekaisumi, reimatisms, psoriāze un citas).

◆ Mugurkaula stāvokli nevēlami ietekmē gan poza guļot – pārāk augsts pagalvis vai pārāk mīksta guļvieta, gan statisks stāvoklis darbā, nepareizi un ilgstoši sēžot, gan smagumu celšana, nevis ietupjoties kājās un saliecot ceļgalus, bet gan noliecot muguru un darot to, stāvot ar taisnām kājām.

◆ Nepareizas smagumu celšanas dēļ bieži vien rodas diska trūce, kad amortizējošā starplika starp tiem novirzās no normālā stāvokļa vai pārmērīgas slodzes dēļ plīst diska apvalks, ļaujot želejveida kodolam izspiesties no diska un kairināt nervu saknītes.

Sāpes mugurkaula, kakla un jostas daļā, starp lāpstiņām, galvassāpes, reiboņi, roku tirpšana, muskuļu spriedze, sāpes kājās ir tikai daži simptomi, kurus izraisījušas pārmaiņas mugurkaulā.

◆ Izmaiņas skriemeļos var būt iemesls galvassāpēm un reiboņiem, roku tirpšanai un sāpēm kājās, stenokardijai un reizēm pat infarktam līdzīgiem simptomiem, smeldzei muguras lejasdaļā. Kādi simptomi var rasties, ietekmē tas, kura mugurkaula zona cietusi.

◆ Muguras sāpju iemesls var būt arī ielaista onkoloģiska kaite, kad audzēja metastāzes skārušas mugurkaulu. Visbiežāk tādas veido krūts, dzemdes, nieru un prostatas vēzis.

◆ Smagas mugurkaula traumas var izraisīt spēcīga kompresija, rotācija vai liekšanās, kas pārsniedz pieļaujamo kustību slodzi un apjomu. Ja tiek bojātas muguras smadzenes un nervi, var rasties jušanas vai kustību traucējumi, bet smagos gadījumos, īpaši, ja traumēta mugurkaula kakla zona – arī paralīze.

Skriemeļi un to saites mugurkaula kakla zonā bieži vien cieš autoavārijās laikā, kad trieciena un inerces kustības dēļ galva tiek strauji noliekta uz priekšu un atliekta atpakaļ.

Lūzuma risku palielina arī trauslo kaulu slimība osteoporoze.

◆ Par mugurkaula veselību jārūpējas kopš bērnības. Tam kaitē gan pārāk smagas skolas somas nešana, īpaši to uzmetot uz viena pleca, gan augumam nepiemērota augstuma skolas sols, gan ilgstoša statiska slodze, stundām ilgi un nepareizā pozā sēžot pie datora. Ja bērnam ir stājas defekts, jācenšas to labot vai vismaz mazināt ar koriģējošās, ārstnieciskās vingrošanas vai citiem ārsta ieteiktiem paņēmieniem un līdzekļiem. Un jāturpina to darīt visas dzīves laikā!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.