10. Vairāk pastaigājieties un pareizi elpojiet 0
Miera un nomierināšanās atslēga daudzos gadījumos ir pareiza elpošana un garas pastaigas, kas stimuli plaušu, asinsvadu un smadzeņu darbību.
11. Nepieķerieties lietām un naudai
Daudzi grāmatas varoņi uz vecumdienām pazaudēja savu naudu vai vispār visu dzīvi ir dzīvojuši pieticīgi, un neuzskata, ka naudas vai lietu daudzums ir laimīgas dzīves sastāvdaļa.
12. Esiet labi pret cilvēkiem un pieņemiet viņus tādus, kādi viņi ir
Ar gadiem laimīgie, padzīvojušie cilvēki guvuši viedumu pieņemt sevi un apkārtējos tādus, kādi viņi ir, un mīlēt pasauli un dzīvi visās tās izpausmēs. Dusmas, pēc viņu domām, grauj organism, kamēr laipnība izpaužas radoši.
13. Patstāvīgi mācāties ko jaunu un trenējat savas smadzenes
Par spīti izplatītajam viedoklim, saskaņā ar pētījumiem, pavecākie cilvēki ne mazāk vēlas mācīties, kā jaunie, tomēr apmācībā jāizmanto citas tehnikas, kas atbilst viņu smadzeņu funkcionalitātes spējām. Kā likums, smadzeņu funkciju dzēšana slēpjas aizspriedumos, treniņu trūkumā un cilvēku izolācijā no ierastās vides. Lielākā daļa laimīgo, padzīvojošo cilvēku turpināja aktīvi mācīties ko jaunu, vai tā būtu augstākā izglītība 80 gados vai vienkārši angļu valodas apguve.
14. Nepiešķiriet grūtībām pārāk lielo nozīmi
Smagas dzīves situācijas un zaudējumi ar vecumu tikai pieaug, un ja koncentrēsieties tikai uz tiem, jums būs ļoti skumīga seja vecumā. Viens no ilgdzīvotāju galvenajiem padomiem – pret grūtībām attiekties viegli, un ilgi tās atmiņā neturēt.
15. Iemācieties atslābināties
Pastāvīga spriedze domās un ķermenī atņem daudz enerģiju. Lielākā daļa grāmatas varoņu aktīvi nodarbojās ar sportu un atzīmēja, ka veiksmes noslēpums ir spēja pilnībā atslābināt savu ķermeni tad, kad tas nepieciešams.
Visinteresantākais, ka visi minētie padomi aktīvai ilgdzīvošanai var būt vienādi noderīgi gan tiem, kuriem ir 90 gadi, gan tiem, kuriem ir 20 gadi. Lielākā daļa aptaujāto, padzīvojušo cilvēku ilgi gaidīja, līdz aizgāja pensijā un nenodarbojās ar to, kas viņus visu dzīvi ir interesējis, vai arī, kas negaidīti aizrāva tos jau padzīvojušā vecumā. Tā kā – kāda jēga gaidīt pensiju, lai nodarbotos ar iemīļoto nodarbi, ja var jau jaunībā rūpēties par veselību, nodarboties ar to, kas patīk un vienkārši ļaut sev katru dienu būt laimīgam….