Publicitātes foto

15 idejas, kurp doties un ko apskatīt festivālā “Staro Rīga” 0

Šogad gaismas festivāla “Staro Rīga” programmā iekļauti pavisam 35 objekti. 22 no tiem ir konkursa komisijas atlasīti mākslinieku iesniegtie darbi, kas veido pamatprogrammu. Festivāla kartē tās objekti atzīmēti ar sārtiem numuriem. 21 objekts būs izvietots ērti izstaigājamā maršrutā vecpilsētā un Rīgas centrā, bet vēl viens būs apskatāms Āgenskalna tirgū Pārdaugavā.

Reklāma
Reklāma

1. Āgenskalna tirgus

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Iespējams, ka tieši ar Āgenskalna tirgu maršrutu arī var sākt, lai pēc tam dotos vecpilsētas apskāvienos. Tirgus teritorijā būs izvietota interaktīva audiovizuālā instalācija “Holoskops”. Tās idejas autore ir multimediju māksliniece Zane Zelmene un tā reālo pasauli savienos ar virtuālo, ļaujot apskatīt Āgenskalna teritoriju no jauna skatu punkta. Turklāt dažādos laika posmos – pagātnē, tagadnē un iespējamajos nākotnes scenārijos. Šis gaismas objekts būs instalācija procesā, tādēļ ikviens festivāla apmeklētājs varēs “iekļūt” vizuālajos laika lokos un ceļot tajos.

2. Alberta laukums

Vecpilsētas dienvidu galā rajonā ap Alberta laukumu būs izvietota interaktīvu objektu trijotne. Vecpilsētas ielā 8a ikvienam būs iespēja uzspēlēt lāzerarfu. Igauņu producentu apvienības “Gala Stage OÜ” veidotais objekts piedāvās izklaidēt apkārtējos ar paša radītu improvizācijas skaņdarbu, ko varēs atskaņot, aizklājot ar roku lāzerstīgas un tādējādi radot dažādas skaņas, iedzīvinot objektu, kas nodēvēts par “Gaismas mūzika #Arfa”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turpat blakus Alberta laukumā īpašu sajūsmu radīs mazākie festivāla apmeklētāji, jo tur viesus gaidīs iemīļotais izdevniecības “Liels un mazs” bilžu grāmatiņu sērijas varonis Bikubuks. Viņš aicinās doties līdzi ceļojumā, kurā atdzīvosies mākslinieces Rūtas Briedes ilustrācijas, būs dzirdama Ineses Zanderes dzeja un, izmantojot tehnoloģiju iespējas, ikviens varēs nofotografēties un kļūt par vienu no “Bikibuka piedzīvojuma” dalībniekiem!

3. Kalēju iela

Savukārt Kalēju ielā 57 būs iespējams ielūkoties Māra Mortukāna izlolotā interaktīvajā spogulī “Atspuulgs”. Tas reflektēs cilvēka seju – trīsreiz lielāku un uzreiz trijās dimensijās. Šī instalācija ikvienam dos iespēju iepazīt savas personības jauno – ceturto dimensiju. To, kura mūsu ikdienas dzīvē uztverei paslēpta…

4. Rātslaukums

Nākamā festivāla pamatprogrammas grupa būs izvietota rajonā ap Rātslaukumu. Kompānijas “I Did It Management” radītā lāzerprojekcijā “Gaismas vertikāle” būs ietērpts Rīgas Sv. Pētera baznīcas tornis, kas ir vēsturiski zināmākā vertikāle Rīgas horizontālajos vaibstos. Uz Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja fasādes savukārt būs apskatāma mākslinieces Agneses Melbārdes un komponista Riharda Zaļupes izsapņotā “Skārņu ielas mistērija”. Grafiskas animācijas detektīvstāsts, kas aicinās nokļūt mākslas aizkulisēs, dodoties piedzīvojumu un noslēpumu pilnā pasaulē “otrpus Vecrīgas mūrim”.

5. Rīgas mākslas telpa

Turpat blakus Rīgas mākslas telpā ikviens varēs atslogot prātu un sajūtas, ļaujoties pasauslavenā britu multimākslinieka Braiena Īno (Brian Eno) darba “77 Million Paintings” jeb “77 miljoni gleznu” maģiskajai varai. Tas ir lielisks ģeneratīvās mākslas paraugs, kura vērošana katrreiz ir unikāla pieredze, jo tā saturs neatkārtojas nedz vizuāli, nedz audiāli. Puspasauli jau apceļojusī instalācija ir Braiena Īno ilggadējo gaismas un skaņas mijiedarbības procesu pētījuma rezultāts, ko mākslinieks turpina ik pa laikam papildināt. Ieteicams iepriekš bilesuparadize.lv saņemt bezmaksas ieejas kartes uz noteiktu laiku, kas ļaus instalāciju apmeklēt bez rindas.

Reklāma
Reklāma

6. Doma laukums

Dodoties tālāk uz Doma laukumu, izdosies nonākt pie portāla uz citu dimensiju jeb “Rīgas teserakta”. Tas būs interaktīvs, multidimensionāls gaismas un skaņas vides objekts, kas ļaus ikvienam festivāla apmeklētājam ielūkoties laikā, kad daudzu Latvijas ģimeņu mājās bija atrodamas Rīgas mūzikas instrumentu fabrikas ražotās klavieres “Rīga”. Ar kustībām un atrašanos objekta tuvumā skatītājiem būs iespējams ietekmēt pašspēlējošo klavieru skanējumu un vizuālo noformējumu.

7. Mākslas muzejs “Rīgas birža”

Savukārt mākslas muzeja “Rīgas birža” ātrijā varēs iegrimt Voldemāra Johansona “Fotonu zvaigznājā”. Tā būs eksperimentāla instalācija, kas veidos audiovizuālu ainavu, “pakarinot gaisā” gaismu kā 3D objektu. Runa ir par jaunu tehnoloģiju telpisku datu vizualizācijai, kas mākslas darba veidošanā izmantota pirmoreiz. Netālu esošajā Neatkarības laukumā būs izvietota Reiņa Smilteņa un komandas veidota gaismas instalācija “Atstaro”. Tā rosinās aizdomāties par līdzcilvēku šķietami netveramo iekšējo pasauli, kas tiks attēlota ar spoguļu, gaismas atstarojumu un skaņas efektu palīdzību.

LA.LV Aptauja

Vai tu plāno apmeklēt festivālu "Staro Rīga 2019"?

  • Jā, noteikti
  • Vēl domāju, bet centīšos
  • Nē, man nepatīk cilvēku burzmas
  • Neko nezinu par tādu festivālu
  • Vēl nezinu

8. Kr. Valdemāra iela

Šķērsojot Kr. Valdemāra ielu, varēs nonākt pie neparastas objektu četrotnes. Uz koncertzāles “Ave Sol” fasādes un uz zemes pie tās būs vērojams vēl viens igauņu producentu “Gala Stage OÜ” darbs – videoprojekcija “4D Insight”, piedaloties arī aktierim. Šī instalācija reflektēs par cilvēka spēju iedziļināties būtībā – mums apkārt notiekošo parādību kopsakarībās.

Atgriežoties Kr. Valdemāra ielas centra pusē, būs vērts doties uz kanālmalas apstādījumiem pie Reimersa ielas. Tur parku izdaiļos koša palma – kinētiskās un elektroniskās mākslas žanrā strādājošā mākslinieka Krista Pudzena gaismas skulptūra “Septiņi pakāpieni augšup”, ar gaismas, krāsas, formas un kustības palīdzību radot abstraktu tropiskās paradīzes fragmentu.

9. Kronvalda parks

Kronvalda parkā pie Kronvalda bulvāra būs lokalizēta skulpturāla gaismas performance “Vadu uguns”, kas ir impulsīva rotaļa starp cilvēkiem un gaismas objektiem. Tā ir arī dažādu impulsu tikšanās. Tiek lietota balss, gaisma, fizisks spēks, kas veido šīs rotaļas dažādo raksturu, jo gaismas objekti šūpojas, rotē, veļas un vēl dažādi kustas. Sarežģīto objekta tapšanas procesu iespējams pavērot “Instagram” profilā vaduuguns.
Turpat Kronvalda parka Ķergalvja lapenē varēs doties neparastā atspulgu ceļā “Tu manī – es tevī”, ko veidojuši LKA Latvijas Kultūras koledžas studenti, bet Kongresu nama priekšlaukumā darbosies dāņu mākslas doktores Tīnes Bečas (Tine Bech) interaktīva videoprojekcija “Krāso mani skaisti”, kas īpaši patiks bērniem. Pieci krāsaini skrejceļi vedīs uz spilgtu ainavu, kas uztvers spēles dalībnieku attēlus. Atliks tikai ļauties spēles priekam un iespējamībai, ka iemaldīsies spilgti krāsainā labirintā.

10. Latvijas Mākslas akadēmija

Latvijas Mākslas akadēmijas pagalmā būs vērojama 15 minūtes ilga dažādu mediju simfonija “Havets veje” jeb “Jūras ceļi”, ko veidojusi starptautiska mākslinieku grupa “Tura Ya Moya”. Tā specializējusies starpdisciplināru analogo instalāciju radīšanā. Jūras konteiners, no kura tiek projicēti attēli, pārveidots par mākslas un projekciju laboratoriju un ceļojis 3000 kilometru cauri Grenlandei un Skandināvijai, uzsūcot sevī gan mākslas studentu, gan profesionāļu darbus.

11. Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

Savukārt Latvijas Nacionālā mākslas muzeja parka fasāde tiks izdaiļota ar interaktīvu videoprojekciju “Pieskaries savām bailēm”. Šā projekta idejas pamatā ir mākslinieka Miķeļa Fišera mākslas darbi un tajos aktualizētās tēmas, kas izaicina apšaubīt “vispārzināmo”. Skatītājiem būs iespēja atdzīvināt mākslinieka radītos sienāžus, ķirzakcilvēkus, citplanētiešus, reptiļus un citus spilgtus tēlus multimediju mākslinieka Māra Kalves režijā.

12. Bastejkalns

Pie Bastejkalna uz kanāla varēs vērot Jura Matuzeļa jeb Pepes, DJ Monsta un vēl vairāku pašmāju dažāda žanra mākslinieku veidotu multimediālu uzvedumu ar ūdens ekrānu “Déjà vu”. Tā būs vizuāla spēle ar kanāla ūdens virsmu, no kuras pacelsies 30 metrus plata un 18 metrus augsta ūdens matērija. Tiks izmantoti daudzveidīgi tehnoloģiskie aspekti, dažādi audiovizuāli šova elementi, animācija, hologrammas, ūdens efekti, kustību grafika, video grafika, strūklaku horeogrāfija, muzikālais pavadījums, gaismas un lāzeri.

13. Operas skvērs

Operas skvērā būs apskatāma Aminatas ierosināta un Jāņa Pētersona veidota gaismas instalācija “Maiga vara”, kuras iedvesmas avots ir popdziedātājas tāda paša nosaukuma radio hits. Kā zināms, tas ir īpaši juteklisks stāsts par sievišķo sevis pieņemšanu un apzināšanos. Gaismas instalācija būs kā simboliska emociju un sajūtu izlaušanās vieta.

14. Vērmanes dārzs

Pēc tāda pārdzīvojuma visīstākā vieta, kurp aizdoties, būs vācu mākslinieka Roberta Seidela (Robert Seidel) kopīgi ar mūsu latviešu radošās grupas “Artistic” veidotais “Laika zīmju portāls” Vērmanes dārzā. Tas būs ainaviski realizēts video un lāzerprojekciju stilistikas sakrustojums, kas veidots dažādās dimensijās un radīs pasakas cienīgu noskaņu, turklāt arī reaģējot uz parka apmeklētāju kustībām. Vērmanes dārza estrādē savukārt darbosies franču mākslinieka Metjū Tersī (Matthieu Tercieux) interaktīvā videoprojekcija “Tu esi te… citur”, kas būtībā būs gaismas simbolu, nianšu un video spēle visiem līdzdarboties interesentiem.

15. Latvijas leļļu teātris

Visbeidzot vēl viens festivāla mākslinieciskās pamatprogrammas objekts atradīsies Latvijas Leļļu teātra priekšlaukumā. Mākslinieces Vitas Radziņas izlolotā gaismas instalācija ar hologrammu sauksies “Mūžīgā deja”. Tās iecere ir parādīt festivāla “Staro Rīga” apmeklētājiem darbu, kas ietver sevī jau esoša darba – Latvijas simtgadei veltītās Latvijas Leļļu teātra izrādes “Zelta zirgs” – četru dimensiju vīziju, jo tāda taču ir šā gada festivāla pamattēma!

Šis, protams, nebūt nav vienīgais objektu apskates maršruts, tikai viens no tā iespējamiem variantiem. Turklāt der atcerēties arī par paralēlo “Staro Rīga” sadarbības partneru programmu, kurā ietilpst vēl 12 gaismas objekti. Un vēl noteikti noderēs info centrs pie “Laimas” pulksteņa vai festivāla mobilā aplikācija savā telefonā.

“Staro Rīga 2019” karte.
Publicitātes foto

Festivālu organizē Rīgas dome, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments un Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienība kopā ar “Staro Rīga” sadarbības programmas partneriem – Valsts kanceleju, LR Saeimu, Aizsardzības ministriju, Vācijas Federatīvās Republikas vēstniecību Rīgā, Valsts izglītības attīstības aģentūru, Rīgas brīvostas pārvaldi, zvērinātu advokātu biroju “Eversheds Sutherland Bitāns”, SIA “Omniva”, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmiju, AS “Latvenergo”, VAS “Starptautiskā lidosta “Rīga”” un “UNTITLED originals”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.