15 gadu laikā roboti un datori pārņems divus miljardus darba vietu 10
Pagājušonedēļ notika Ziemeļvalstu un Baltijas biznesa forums, kurā Dānijas uzņēmuma “Future Navigator” attīstības tendenču pētniece Luīze Fredbo-Nīlsena pareģoja, ka līdz 2030. gadam roboti un datori no cilvēkiem pārņems apmēram divus miljardus darba vietu, visvairāk apdraudot telemārketinga, grāmatvežu, pārdevēju un nekustamā īpašuma aģentu profesijas. Kāda viņas skatījumā ir uzņēmējdarbības nākotne, runājām intervijā Dānijas vēstniecībā, piedaloties Dānijas vēstniekam Latvijā Hansam Braskam.
– Piesakāt sevi kā nākotnes stūrmani. Ko jūs vadāt uz nākotni? Sevi, uzņēmumus, kas jums maksā, sabiedrību?
L. Fredbo-Nīlsena: – Jā, mēs saucam sevi par nākotnes stūrmaņiem (“future navigators”). Protams, mēs katrs pats sevi vadām uz nākotni, bet mans darbs ir palīdzēt klientiem viņu ceļā. Mans nolūks ir iemācīt ikvienu paredzēt nākotni un būt tai gataviem.
Mēs sagatavojam dažādus scenārijus tehnoloģiju attīstībai. Mans uzdevums ir likt cilvēkiem padomāt par gaidāmo nākotnē. Es neuzņemos pateikt, kas tieši ir jādara, bet rosinu domāt un būt gataviem pārmaiņām. Piemēram, 3D printeri revolucionāri mainīs priekštatu par ražošanu.
– Ko jūs tieši cenšaties projektēt nākotnē? Kādas jomas?
– Pamatā darba tirgu, jo tehnoloģijas visvairāk ietekmēs to. Dažu gadu laikā datori veiks arī manu – futurologa – darbu.
Ir nožēlojami, ka šodienas politiskajās diskusijās fokusējamies uz pagātni un risinājumus cenšamies kopēt no pagātnes, cerot, ka tie strādās nākotnē. Tā ir liela kļūda, jo tehnoloģiskais uzrāviens ļoti krasi mainīs mūsu dzīvi un veidu, kādā strādājam.
– Kā, jūsuprāt, darba vide mainīsies?
– Vispirms tuvākajos gados bez darba paliks ļoti daudz “zilo apkaklīšu” (fiziskā darba strādnieki. – Red.). Līdz 2030. gadam roboti un datori no cilvēkiem pārņems apmēram divus miljardus darba vietu. Tas skars arī “baltās apkaklītes” – grāmatvežus, konsultantus, ārstus, juristus. Tehnoloģijas būs kāpjošas (exponential) izaugsmes pamatā. Tehnoloģijām nepieciešams 18 mēnešu ilgs ieguldījums, un tad tas naudas izteiksmē dubultā nāk atpakaļ.
– Varbūt lielākā darbinieku daļa būs “zaļās apkaklītes” – tie, kuru darbavietas ir dabā, kuri rūpēsies par vidi un efektīvāk izmantos dabas resursus?
– Jā, pieņemu. Šodien žēlojamies par ļoti daudz nostrādātu stundu, bet nākotnē būs jāpārdomā, cik daudz kompānijas izaugsmei šajās stundās radām un kas būtu labāk mums pašiem un uzņēmumam. It kā strādājam vairāk, bet padarām mazāk.
Mainīsies arī uzskats par uzņēmējdarbību. Notiks paradigmas maiņa no līdzšinējā uzskata, ka “liels ir labs”. Būs jāspēj pieņemt labākus lēmumus ar precīzajiem resursiem un pareizi izvēlētiem darbiniekiem. Ikvienam no nodarbinātā statusa būs jāspēj pāriet uz uzņēmējdarbību un izveidot savu firmu.
Tomēr sabiedrības drošības uzturēšanā nākotnē jārēķinās, ka būs “A komanda” – cilvēki, kam ir piekļuve resursiem un kas dzīvos ļoti labi. Un būs “B komanda” – ļoti liela grupa ļaužu, kuriem nav savu resursu.
Visu interviju lasiet 16. novembra “Latvijas Avīzē” vai “Latvijas Avīzes” e-izdevumā.