8. marts ir, iespējams, vieni no pretrunīgākajiem svētkiem, kurā daļa sieviešu gaida dāvanas no vīriešiem, kamēr citas izmanto visas iespējas apliecināt savu patstāvību. Novēlam katrai un katram atrast sev vispiemērotāko svinēšanas veidu, un lūk, daži piedāvājumi.
Sieviešu dienas rallijs ir tradīcija, kura izveidojās 2009. gadā.
2020. gada Sieviešu dienas rallijs dosies iepazīties ar Zemgales skaistākajām vietām. Šogad tas pulcēs 500 komandas, kur katru komandu pārstāvēs 2 – 4 aizrautīgas, radošas un uz piedzīvojumiem kāras dāmas.
Sieviešu dienas rallija mērķis ir pulcēt visa vecuma sievietes no visas Latvijas, lai kopīgi atzīmētu Nacionālo sieviešu dienu, ļautos azartam, sacensību garam un pozitīvām emocijām.
“Rallijs nav tikai izklaides pasākums, bet arī informatīvi izglītojošs pasākums, kurā tiek aktualizēta tēma par drošu un atbildīgu braukšanu. Un pats svarīgākais, veidojot draudzīgu konkurenci, noskaidrot ātrāko un erudītāko sieviešu ekipāžu Latvijā,” pauž rīkotājas.
Ar vēsturisku piesitienu
Foto: E. Kapša
Kādas formas “skaistuma mušiņu” jūs izvēlētos, dodoties uz balli? No kā tika gatavoti sieviešu korsešu kauliņi? Vai 18. gadsimtā kungi valkāja zeķubikses?
Šīs un vēl citas modes nianses būs iespējams izzināt teatralizēto ekskursiju laikā, kuras Rundāles pils piedāvā 7. martā plkst. 16 latviešu valodā un 8. martā plkst. 16 krievu valodā.
Autentiskā atmosfērā un romantiskā puskrēslā, kas valda pēc saulrieta, Rundāles pils viesiem būs ļauts ielūkoties izsmalcinātas modes pasaulē un iejusties elegantu kungu un graciozu dāmu garderobes gaisotnē.
Vērojot ģērbšanās procesu, būs iespējams apskatīt tērpu detaļas, lai vēlreiz pārliecinātos par šā laikmeta apģērbu nepraktiskumu un pārspīlētajām formām. Rokoko stila rotaļīgi bezrūpīgā atmosfēra uz brīdi liks aizmirst mūsdienu dzīves steigu.
Reklāma
Reklāma
Ekskursijas laikā 18. gadsimta modes nianses atklās vēsturisko rekonstrukciju studijas “Rokoko” vadītāja Elīna Kuzņecova.
Latviskās noskaņās
Publicitātes foto
Sestdien, 7. martā, plkst. 19 Rīgas latviešu biedrība aicina uz koncertu “Zelta kokles Rozītes rokās”. Rīgas Latviešu biedrības Kamīnzālē, maigā sveču gaismā būs iespēja izbaudīt Rozītes Katrīnas Spīčas kokles spēli.
Rozīte ir vairākkārtēja Nacionālā tautas muzikantu konkursa uzvarētāja, viena no labākajām koklētājām valstī. Koncertā būs iespēja dzirdēt gan dainas no dažādiem Latvijas novadiem, gan arī nokļūt apcerīgā kokles improvizācijas pasaulē un uz mirkli aizmirsties no ikdienas.
Viņas skolotāja Dina Liepa par Rozīti saka:”Rozītei ir inteliģenta koklētāja, viņai ir reti sastopama smalka spēles tehnika. Skatoties uz viņas rokām, liekas, ka pirksti zib zibēdami.”
Koncertu rīko Rīgas latviešu biedrība un Rīgas Latviešu biedrības Folkloras komisija.
Ieejas maksa: 3 eiro, koncerta dienā 5 eiro.
Publicitātes foto
8. martā plkst. 16 Mazajā Ģildē “Latvian Voices” šarmanto dāmu stāsts par sievieti latviešu folklorā un pasaules mūzikā, izvēloties gan sieviešu komponistu rakstītos darbus, gan arī mūziku, kas radīta leģendārām sievietēm.
Viens no centrālajiem programmas “Vox Femme. Akustiski” skaņdarbiem ir tautasdziesmu cikls “Latvietes Mīts”. Tas ir tautasdziesmas vārdiem stāstīts stāsts par sievietes dzīvi no piedzimšanas brīža, ejot cauri jaunības gadiem līdz pat dzīves pilnbriedam un mūža nogalei.
Programmā “Vox Femme. Akustiski” “Latvian Voices” klasiskās mūzikas melodijas ietērpj mūsdienīgos aranžējumos, kā arī savieno tās ar pašu “Latvian Voices” radīto oriģinālmūziku.
“Latvian Voices” sastāvā: Laura Jēkabsone (soprāns), Zane Stafecka (soprāns), Una Stade (alts), Beāte Locika (soprāns), Laura Leontjeva (alts), Elīna Ose (alts).
Ieejas maksa: 15 eiro.
Publicitātes foto
Kocēnu kultūras namā 8.martā plkst. 15 Starptautisko Sieviešu dienu ieskandinās kamermūzikas zvaigžņu – Elīna Šimkus (soprāns), Ieva Šablovska (arfa) un Sondra Lejmalniece (flauta) – koncerts. Kopā viņas veido izcilo kamermūzikas trio “Trio Angelicus”.
Kamermūzikas trio “Trio Angelicus” dibināts 2016. gada sākumā, un tajā ir apvienoti trīs tembri: augsta dāmas balss, flautas dzidrais skanējums un arfas noslēpumainais valdzinājums. Trio pamatrepertuārā ir iemīļoti klasiskie skaņdarbi, gan mazāk pazīstami opusi no latviešu un pasaules klasiskās mūzikas lappusēm.
Ieejas biļete – 5 eiro.
Sieviešu māsības gaisotnē
Publicitātes foto
Marta pirmajā nedēļā sācies otrais “LadyFest Riga”. Arī tas risinās Kaņepes Kultūras centrā, un arī šis pievērsīsies sievietes spēkam, talantam, radošajiem augļiem un arī neatkarībai.
“LadyFest Riga” rīkotāja Ilze Klimaševska LTV raidījumam “Kultūrtelpa” atklāja, ka, gluži kā pērn, gaidāma vēsturnieces Inetas Lipšas lekcija par sieviešu aktīvismu. Lekcija tiks tulkota arī zīmju valodā, tāpat zīmju valodas pamatus varēs apgūt festivāla laikā.
Notiks velo darbnīca un pašaizsardzības darbnīca, kas pērn bija ļoti populāra, tā būs arī šogad.
“Bet būs arī krūšturu labošanas darbnīca, lai akcentētu, ka tas ir ļoti dārgs priekšmets. Būs arī brūču pārsiešanas darbnīca, kur iemācīs pārsiet ikdienas brūces,” stāsta Ilze Klimaševska.
Otro gadu festivālā gaidāms arī “Mākslinieču vakars”, kuru vadīs gleznotāja un publiciste Rasa Jansone. Sandra Krastiņa stāstīs par savu 80. gadu glezniecību, kas ir izteikti feministiska, Izolde Cēsniece iepazīstinās ar 2000. gadu sākuma instalācijām.
“Šogad bija vieglāk uzrunāt cilvēkus, jo vismaz bija kaut kas, uz ko atsaukties. Un daži bija bijuši pagājušajā gadā. Izskatās, ka vajag tādu pasākumu. Cilvēki ir priecīgi iesaistīties un nāk arī vairāk šogad nekā pērn,” secina Ilze Klimaševska.
Klasiskās noskaņās
Sestdien, 7. martā, plkst. 18:00 notiks Sieviešu dienai veltīts kamermūzikas koncerts, kurā uzstāsies pianiste Dzintra Erliha, čellists Ivars Bezprozvanovs un bass Krišjānis Norvelis, izpildot Jāņa Lūsēna, Alfrēda Kalniņa, Lūcijas Garūtas un citu latviešu komponistu skaņdarbus.
Pianiste Dzintra Erliha aktīvi propagandē latviešu mūziku gan Latvijā, gan pasaulē. Uzvarējusi starptautiskos pianistu konkursos Itālijā, Francijā un Kanādā. Ar koncertiem uzstājusies ASV, Austrālijā, Brazīlijā, Kanādā, Islandē, Francijā, Somijā, Ukrainā un citās valstīs. Pasniedz meistarklases / lekcijas ārzemju augstskolās.
2018.gadā kopā ar pasaules operzvaigzni Maiju Kovaļevsku un LNO solistu basu Krišjāni Norveli kopīgi ieskaņots un izdots mūzikas albums Ar siltu sirdi, kura ienākumi tiek veltīti labdarībai – bērniņiem ar īpašām vajadzībām (izdevējs Ziedot.lv).
Ivars Bezprozvanovs kopš 1997.gada ir Latvijas Nacionālās operas un baleta simfoniskā orķestra čellu grupas otrais koncertmeistars. Aktīvi iesaistījies dažādos kamermūzikas projektos, muzicējot kopā ar domubiedriem. 2007.gadā saņēmis AS Latvijas Gāze Gada balvu operai kā sezonas labākais orķestra mākslinieks. Šogad nominēts Lielajai mūzikas balvai kategorijā “par izcilu darbu kameransamblī”.
Bass Krišjānis Norvelis 1991.gadā kļuvis par Grand prix laureātu Jāzepa Vītola Starptautiskajā vokālistu konkursā. Kopš 1997.gada Krišjānis Norvelis ir Latvijas Nacionālās operas solists. Nominēts Lielajai mūzikas balvai 2008 par izcilu individuālu sniegumu Latvijā.
Krimuldas muižā mākslinieki izpildīs Imanta Zemzara, Lūcijas Garūtas, Jāņa Lūsēna un Alfrēda Kalniņa skaņdarbus.
Džeza ritmos
Marija Mendesa.
Publicitātes foto
8. martā pulksten 18 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” 28. Liepājas Starptautiskajā zvaigžņu festivālā Latvijas Radio bigbends koncertēs kopā ar portugāļu džeza dīvu Mariu Mendešu un sensacionālo brazīļu basģitāristu Mišaelu Pipokiņu.
Maria Mendeša ir portugāļu dziedātāja ar plašu muzikālo interešu loku – viņa teicami jūtas džezā, glāsmaini dzied popmūziku un māk savai dzidri skanīgajai balsij piešķirt arī fadu smeldzīgumu. Mendeša uzstājusies Ņujorkas leģendārajā Blue Note Jazz Club, viņai uzgavilējusi Montrē džeza festivāla publika. Portālā All About Jazz teikts: “Mendeša skaidri parāda, ka viņai absolūti nekas nav jāpierāda.”
Savukārt Mišaels Pipokiņa, kurš Latvijā viesojies vairākkārt, jau pusaudža gados ar savu tehniski meistarīgo spēli apbūra tūkstošus sava videokanāla sekotāju visā pasaulē, un tagad šis brazīļu jauneklis ir uz pasaules slavas sliekšņa. Mišaela spēlē ir Brazīlijas ritmu daudzkrāsainība, unikāla slepu jeb plaukstspēles tehnika un mežonīgi grūvi. The Standard Bank Jazz Festival sauc šo brīnumpuisi par sensacionālu.
Zvaigžņu festivāla publika varēs klausīties mūziku no Portugāles un Brazīlijas, priecāties par Marias un Mišaela skatuvisko saspēli un baudīt Latvijas Radio bigbenda programmu “Tribute to Jaco,” kas tapusi sadarbībā ar Mišaelu un veltīta leģendārajam džeza basistam Džako Pastoriusam.
“Dziesmas, ko izpildīsim, burtiski svin portugāļu valodu un brazīļu ritmus. Esmu lepna, ka kopā ar Latvijas Radio bigbendu varēsim parādīt, ka brazīļu muzika ir kas vairāk kā samba un bossa-nova,” saka dziedātāja Maria Mendeša.
Jūsu Safari tīmekļa pārlūkprogramma ir novecojusi! Iesakām to nekavējoties atjaunot, lai saturu šajā portālā varētu lietot pilnā apmērā. Vai varat izmantot kādu no populārākajām pārlūkprogrammām, piemēram, Google Chrome vai Firefox.