1342. gada 22. jūlijā. Lielākie plūdi Eiropas vidienē 2

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pirms 680 gadiem, Svētās Marijas Mag­dalēnas dienā sākās lielākie plūdi, kādus Eiropas centrālā daļa piedzīvojusi. Viduslaiku hronikās tie palikuši kā “Magdalēnas plūdi”.

To zona stiepās no Vācijas ziemeļiem līdz Itālijas ziemeļdaļai un katastrofāla ūdens līmeņa celšanās bija vērojama visās lielākajās reģiona upēs, tostarp Reinā, Elbā, Donavā, Vltavā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ūdens masas nodarīja lielus postījumus Ķelnei, Vīnei, Maincai, Frankfurtei pie Mainas, aizrāva līdzi tiltus, dzirnavas, dzīvojamās ēkas, vietām mainīja reljefu. Ķelnes nocietinājumus esot varēts apbraukāt airu laivā, bet Maincas Domā ūdens bijis līdz jostasvietai.

Cik cilvēku aizgāja bojā, nav zināms, taču lēš, ka tikai Donavas baseinā vien tie varēja būt kādi seši tūkstoši. Katastrofālos plūdus izraisīja klimatisko apstākļu sakritība.

Jūlija pirmā daļa togad Eiropā bija ļoti karsta un sausa. Zeme izkalta, bet 19. jūlijā sākās spēcīgas lietavas, kas ilga līdz 22. jūlijam. Augsne bija tā izžuvusi, ka nespēja uzsūkt lielu ūdens daudzumu.

Ūdens plūda pa laukiem, aiznesot līdzi auglīgo virskārtu. Uzskata, ka šajos plūdos aizskaloti 13 miljardi tonnu augsnes – parastos klimatiskajos apstākļos tāds apjoms tiek aiznests 2000 gadu laikā.

Sekas bija lauksaimniecības ražības kritums, ko togad vēl pastiprināja vēsais un mitrais vasaras turpinājums, un bads. Pēc vienas no versijām, “Magdalēnas plūdi” atviegloja pļauju “Melnajai nāvei”, jo 1348. gadā, kad mēra epidēmija Eiropā sākās, cilvēku organismi pārtikas trūkuma dēļ bija ļoti novājināti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.