13 lieliski hobiji, kas neļaus tavām smadzenēm “ierūsēt” 1
Novecošanai pakļauts ne tikai ķermenis, bet arī smadzenes. Saglabāt atmiņu, skaidru prātu un intelektu vecumā izdodas nebūt ne visiem. Pat pieaugušam veselam cilvēkam parādās dabisks kognitīvo funkciju pasliktinājums. Tomēr neirofiziķi ir pārliecināti – ja tu pareizi ēdīsi, ievērosi aktīvu dzīvesveidu un veltīsi laiku zināmām nodarbēm, kas veicina smadzeņu darbību, vecumā tu būsi gudrāks par visiem!
Lūk, 13 paši aizraujošākie un noderīgāki hobiji smadzeņu attīstībai. Izvēlies vienu vai vairākus un velti tiem vismaz pusstundu dienā!
1. Meditācija
Meditācija palīdz samazināt stresa līmeni, asinsspiedienu, nostiprināt imūnsistēmu un uzlabot koncentrēšanās spēju. Tikai 10 minūtes pilnīgas relaksācijas atjaunos lielisku noskaņojumu un palīdzēs smadzenēm strādāt labāk.
2. Dārzkopība
Dārzkopība ir pārsteidzoši labs hobijs smadzenēm:
* tu samazināsi kortizola – stresa hormona – līmeni;
* uzlādēsies ar pozitīvu enerģiju;
* leposies ar saviem sasniegumiem;
* veiksi fizisku darbu;
* samazināsi demences risku par 36%;
* pavadīsi laiku svaigā gaisā.
3. Maltītes gatavošana
Pētījumi rāda, ka cilvēki, kas gatavo ēdienu mājās, kopumā dzīvo veselīgāku dzīvi. Turklāt viņiem ir iespēja izvēlēties maksimāli veselīgus produktus un baudīt gatavošanas procesu, kas labvēlīgi ietekmē smadzeņu stāvokli.
4. Lasīšana
Lasīšana māca saprātam fokusēties, paplašina vārdu krājumu, attīsta iztēli, analītiskās spējas un padara smadzenes aktīvākas. Līdztekus tam lasīšana ir viens no labākajiem veidiem cīņā ar stresu (stresa līmenis samazinās par 69%).
5. Mūzikas instrumenta spēlēšana
Mūzikas instrumenta spēlēšana veicina kognitīvo attīstību, uzlabo koordināciju un sīko motoriku. Gan bērniem, gan pieaugušajiem mūzikas instrumenta spēlēšana paaugstina IQ līmeni.
6. Šaha spēle
Šaha spēles laikā attīstās abas smadzeņu puslodes, uzlabojas atmiņa un stratēģiskā domāšana.
7. Dejas
Dejas ir ne tikai teicams fiziskais treniņš, kas pazemina stresu un paaugstina serotonīna līmeni. Dejošana ir iespēja kļūt gudrākam, jo, lai atcerētos un atkārtotu dažādas kustību kombinācijas, tu aktīvi iedarbini dažādus smadzeņu apgabalus.
8. Komandu sporta veidi
Spēlēšana komandā sniedz daudz ieguvumu: tu kļūsti kustīgāks, iegūsti jaunus draugus un saskarsmi. Pētījumi rāda, ka saskarsmes trūkums negatīvi atsaucas gan uz smadzeņu stāvokli, gan kopējo veselības stāvokli. Tāpēc basketbols, futbols, beisbols un citi komandu sporta veidi ir lielisks veids, kā pavadīt laiku lietderīgi.
9. Cīņas māksla
Līdztekus acīmredzamam ieguvumam – prasmei pastāvēt par sevi – cīņas māksla teicami attīsta smadzenes, paaugstinot spēju koncentrēties, saglabāt līdzsvaru, kā arī sasniegt prāta un ķermeņa harmoniju.
10. Adīšana
Eksperti apgalvo, ka adīšana ir teicams veids, lai cīnītos ar trauksmi, nemieru, depresiju un hroniskām sāpēm. Rokdarbu priekšrocības var salīdzināt ar meditācijas efektu. Adīšana aktivizē parasimpātisko nervu sistēmu un samazina trauksmes impulsus.
11. Dienasgrāmata
Dienasgrāmata vai bloknots, kurā tu pieraksti savas domas, idejas, mērķus, palīdz atrisināt daudzas problēmas un kalpo kā savdabīgs stresa noņemšanas mehānisms.
12. Svešvalodu mācīšanās
Svešvalodas mācīšanās padarīs tevi gudrāku. Līdztekus tam tu varēsi komunicēt ar ārzemniekiem, iepazīstot viņu kultūru. Tas viss palīdz samazināt demences risku.
13. Smiekli
Līdztekus iepriekšminētajam teicamas zāles smadzenēm un visam ķermenim ir smiekli, ko dēvē par aktīvo meditāciju. Lai kādu hobiju tu izvēlētos, smiekli vienmēr būs teicams papildinājums jebkurai nodarbei – tie palīdzēs noņemt stresu un atslābināties.