Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Ivars Soikāns/LETA

13.janvārī noritēja Latvijas ieslodzījuma vietu protesta akcija: ”Pie visiem cietumiem tika izvesti 1100 likuma sargi” 0

13. janvārī plkst.9:30 meklēšanā esošais uzņēmējs Ernests Rieksts bija plānojis apvērsumu Latvijas ieslodzījumu vietās.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
10 lietas, ko sievietes dara labāk nekā vīrieši. Trešajam punktam vīrieši nekad nevēlas piekrist
Putinu patriec no Moldovas slavenajiem vīna pagrabiem
Kokteilis
Vai tevi šonedēļ sagaida finansiāli panākumi? Četras zodiaka zīmes, kurām šī nedēļa sola pārsteidzošu peļņu
Lasīt citas ziņas

Protesta akcijā “Lielais – sākums” gan ārpus cietuma mūriem, gan iekštelpās notiesātie bija gatavi pievērst uzmanību, viņuprāt, netaisnīgumam un pārkāpumiem, kādus nākas piedzīvot Latvijas cietumos. Lielākoties Jēkabpils atklātā tipa cietumā, kurā līdz šim valsts iestādes nekādus pārkāpumus nav pamanījušas…

Ernests Rieksts izveidoja publiskas “WhatsApp” un “Telegram” grupas, kurās jebkurš ieslodzītais varēja dalīties savā pieredzē, publicēt faktus, lai pierādītu savu taisnību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ieslodzītie sūdzējās par administrācijas visatļautību, medicīniskās palīdzības nesaņemšanu, vardarbību un pat nāves gadījumiem. Bijušie un esošie ieslodzītie stāstīja, ka nav saņemta palīdzība, piemēram, sastrutojušu zobu gadījumā. Kāds dalījās pieredzē par lauztu potīti, kura neciešami sāpējusi, bet mediķis neko neesot darījis. Vairākas sievietes stāstīja par vīru nepamatotu notiesāšanu. Viņi vainoti seksuālās darbībās ar mazgadīgām personām. Bijušie ieslodzītie ar dusmām atcerējās cietumā pavadīto laiku, vairāki neslēpa, ka tur atgriezušies vairākkārt. Citi Ernestam Riekstam prasīja padomu, ko darīt, lai nenonāktu cietumā Latvijā.

Diskusiju un dusmu kulminācija – protests “Lielais – sākums” – Ernesta Rieksta idejas atbalstītājiem bija paredzēta 13.janvārī. Sākotnēji piketa organizators bija pārliecināts, ka pieprasīt atbildību par cilvēktiesību pārkāpumiem cietumos ieradīsies vismaz 300 cilvēki. Un, lai arī video platformā “TikTok” bija simtiem tūkstoši skatījumu, tomēr pikets reāli tā īsti nenotika. Cilvēki gan esot ieradušies…

Ernests Rieksts portālam LA.LV norādīja: ”Pikets izdevās par visiem 100, pateicoties tam, mēs pievērsām varas uzmanību uz viņu kolēģu kriminālajām darbībām. Pie visiem cietumiem tika izvesti 1100 likuma sargi, kuriem likām aizdomāties par likumu un taisnīgumu pret katru Latvijas iedzīvotāju, neatkarīgi no situācijas, kurā viņi būtu nonākuši.

Nedēļas laikā, gatavojoties piketam, izgaismojām, kas patiesībā notiek Latvijas cietumos – novešana līdz pašnāvībai, spīdzināšana, medicīniskās aprūpes neesamība, kur vēža pacientiem bieži vien dod tikai paracetamolu, pārējo laiku viņiem nākas ciest nepanesamas sāpes. Zobus rauj ar sarūsējušām knaiblēm. Necilvēcīgie apstākļi, kas nevis labo cilvēkus, bet sagrauj viņus un padara par vēl lielākiem un bīstamākiem noziedzniekiem nekā viņi bija pirms ieslodzījuma.

Tāpat norādījām uz resocializācijas programmu trūkumu un izzagtiem Eiropas fondiem, kur vienam ieslodzītajam it kā tiek piešķirti septiņi diplomi, taču viņi neko no “apgūtajām” zināšanām nezina un nemāk, jo šādi cietuma vadība piedalās Eiropas līdzekļu izkrāpšanā. Tā pat stāstījām par narkotikām, kuru tirdzniecība cietumos piedalās cietuma vadība.

Reklāma
Reklāma

Izgaismojām arī tuvās saites un “ģimenes biznesus” cietumu sistēmā, kur viens otru piesedz. Uzsvērām, ka ieslodzīto sūdzības nenonāk līdz adresātam – tās pa ceļam tiek iznīcinātas, un sūdzību iesniedzēji tiek nekavējoties sodīti ar atriebību no cietuma vadības puses.”

Kā portālu LA.LV informēja Valsts policijas pārstāve Rūta Strautniece: ”Valsts policija nodrošināja kārtību atbilstoši sabiedriskās kārtības un drošības plānam un pārkāpumi netika konstatēti.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.