Ilgais "Brexit" ceļš

Pēdējais brīdis pieteikties pastāvīgā iedzīvotāja statusam! Cik daudz tautiešu Apvienotajā Karalistē jau deklarējušies? 43

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

30. jūnijs Apvienotajā Karalistē (AK) ir beigu termiņš, lai valstī dzīvojošie eiropieši pieteiktos pastāvīgā iedzīvotāja statusam, angliski “settled” vai “pre-settled”.

Kā zināms, pēc breksita brīvā kustība ir beigusies, tādēļ uz eiropiešiem, tāpat kā uz visiem citiem trešo valstu pilsoņiem, attieksies jaunie imigrācijas noteikumi.

Vēstniecība nepārtraukti atgādina

CITI ŠOBRĪD LASA

Saskaņā ar Latvijas likumiem dzīvesvietu AK oficiāli deklarējuši ir tikai nedaudz virs 80 000, tomēr pastāvīgā iedzīvotāja statusam jau pieteikušies 120 000, kas atbilst britu valdības aptuvenajām aplēsēm par Latvijas valstpiederīgo skaitu.

Taču pieteikšanās vēl nav beigusies, tādēļ Latvijas vēstniecība nenogurstoši atgādina, ka “jāreģistrējas pastāvīgajam vai pagaidu statusam, lai varētu turpināt legāli dzīvot, strādāt un gūt pieeju veselības aprūpes pakalpojumiem AK. Pēc 1. jūlija AK iestādēm, kā arī darba devējiem, īpašumu izīrētājiem, Nacionālā veselības dienesta pakalpojumu sniedzējiem būs pienākums pieprasīt apliecinājumu tam, ka Latvijas pilsonim ir noformēts statuss.”

Diemžēl tie, kuriem kādu iemeslu dēļ personu apliecinošo dokumentu nav, jaunu pasi izgatavot vairs nepaspēs, jo Londonas konsulārās daļas noslodzes dēļ ātrākais, kad iespējams rezervēt laiku, ir sešas nedēļas.

Klāt jārēķina arī pases izgatavošanas un nosūtīšanas laiks, kas ir vismaz divas nedēļas.

Vienlaikus AK Iekšlietu ministrija (Home Office) ir noteikusi kārtību, kādā statusam var pieteikties tie ES pilsoņi, kuru personu apliecinošo dokumentu termiņš ir beidzies, paredzot, ka personai ir jāpieprasa papīra formas iesniegumu, kas kopā ar pasi vai ID karti jānosūta uz AK Iekšlietu ministriju, norāda Latvijas vēstniecībā.

Veidlapu iespējams saņemt, sazinoties ar kādu no AK Iekšlietu ministrijas akreditētajiem centriem (EU Settlement Resolution Centre).

Latvijas vēstniecība lūdz neaizmirst, ka jaunajam statusam nepieciešams reģistrēt arī bērnus un seniorus. Vecāki bieži vien pieņem, ka AK dzimis bērns iegūs pilsonību automātiski, taču diemžēl tā tas nav.

Apvienotās Karalistes valdības lietotne pastāvīgā vai pagaidu iedzīvotāja statusa reģistrēšanai.
Foto: CMSPIC/SHUTTERSTOCK

Pieteikums sen anulēts

Nav noslēpums, ka daudzi eiropieši vāji pārzina angļu valodu, tādēļ ar nevalstisko organizāciju palīdzību un AK valsts finansējumu tika apmācīti un apmaksāti konsultanti, lai palīdzētu pieteikties jaunajam statusam pilnīgi par brīvu.

Konsultanta amatā pabija arī Pīterboro latviešu biedrības dibinātāja un koordinatore Iveta Sūna. “Cilvēks domā, ka viņš atnāks, es visu aizpildīšu, un ar to beigsies.

Reklāma
Reklāma

Taču ar to jau nebeidzas! Speciāli nobrīdinu, ka jāuzmana savs e-pasts, jo var atnākt pieprasījums papildu dokumentiem. Bet cilvēks nepaskatās, paiet gads, un beigās izrādās, ka pieteikums anulēts, jo netika sagādāti prasītie pierādījumi.”

Tāpat daudzi, kuri pieteikumus pildījuši pats āvīgi vai ar draugu palīdzību, ne vienmēr ir aizpildījuši līdz galam, tādēļ tiem, kuri nav 100% pārliecināti, Iveta Sūna silti iesaka kārtīgi izlasīt, vai tiešām atnācis iedzīvotāja statusa apstiprinājums, jo statusa apstiprinājumu cilvēki mēdz jaukt ar pieteikuma saņemšanas apstiprinājumu.

Par bērniem un kriminālo pagātni aizmirst

“Mazākiem bērniem, protams, sava e-pasta nebūs, taču 16, 17 gadus veciem pusaudžiem e-pasts ir. Viņi iedod savu e-pastu, un pēc kāda laika saņemu e-pastu, ka tāds un tāds nav izpildījis to, kas jāizpilda. Sazinos ar ģimeni, vecāki saka – es nemaz nezināju! Bet taču speciāli piesaku, ka jāseko līdzi!” tā Iveta Sūna.

Piesakoties statusam, jāatbild uz jautājumiem par kriminālo pagātni. Par laimi, neviens terorists nav manīts, taču kriminālās sodāmības mēdz būt.

“Ir gadījies, ka policijā lietas nav vēl izskatītas. Tikmēr statusu nepiešķirs – prasīs sazināties vai nu ar advokātu, vai policijas iecirkni. Jo vajag lēmumu, lai varētu tālāk lemt – piešķirt stausu vai nepiešķirt. Statuss netiks piešķirts tikai nopietnu kriminālnodarījumu gadījumā, piemēram, bijis cietumsods par nonāvēšanu.

Zinu, ka par satiksmes noteikumu pārkāpumiem statusu neatsaka, tāpat, ja kādam ir lieta par ģimenes skandālu policijā atvērta, tad par to nav jāuztraucas. Bet cilvēki uztraucas. Citi cenšas slēpt kriminālo pagātni, un, jā, to uzķer.”

Jāreģistrējas arī bezpajumtniekiem

Problēmas statusa reģistrācijai ir bezpajumtniekiem, kuru tautiešu vidū netrūkst.

“Ar mani tikko sazinājās viena nevalstiskā organizācija, ka ir latviešu vīrietis, kurš iesācis pildīt statusa pieteikumu, bet nav pabeidzis. Dzerstiņā pamatīgi sasitis mugurkaulu, ilgstoši nogulējis slimnīcā.

Viņš neprot angliski, ir bezpajumtnieks, pases nav, vai mēs varam viņam palīdzēt? Saku, ka jā, varu mēģināt, bet ir jāzina vairāk. Nevaram jau pasi nomainīt vai pieteikt vēstniecībā, ja vispār neko nezinām!

Saku, lai iedod manu telefona numuru, lai tas vīrietis ar mani sazinās, es viņam atzvanīšu. Bet viņš man tā arī neuzrakstīja, jo tādi cilvēki parasti neko negrib mainīt, viņiem ir labi tā, kā ir,” stāsta Iveta Sūna.

Īpašos gadījumos pēc 30. jūnija varēs joprojām iegūt rezidenta statusu, piemēram, ja persona ilgstoši ārstējusies vai bijusi modernās verdzības upuris, taču pases pazaudēšana, aizmiršana vai slinkums diemžēl attaisnojumu sarakstā nav.

Aiztur, iebraucot AK

“The Guardian” raksta, ka “ES pilsoņi, kas dzīvo un strādā AK, stāsta, ka uz AK robežas tiek sagaidīti ar aizdomām un draudiem”. Spānijas pilsonim Antonio nācās gaidīt Getvikas lidostā 45 minūtes, jo robežsargi nevarēja izlemt, ielaist valstī vai ne.

Antonio “pre-settled” statusu bija ieguvis, piesakoties ar ID karti, kuras līdzi nebija, bet pase, ar ko viņš ceļoja, nebija piesaistīta statusam.

“Viņi man teica, ka ID kartes vairs neder kā ceļošanas dokuments!” laikrakstam žēlojās Antonio, piebilstot, ka beigās tomēr valstī tika ielaists.

Taisnības labad jāpaskaidro, ka nepārtraukti tiek atgādināts, ka dokumentam, ar ko piesakās rezidenta statusam, ceļojot obligāti jābūt līdzi. Tāpat nepārtraukti tiek atgādināts, ka ID kartes ceļošanai neder.

Vairākiem eiropiešiem radušās problēmas, ierodoties valstī, lai strādātu, jo kopš šī gada sākuma nepieciešama darba vīza, kas nav tik viegli iegūstama. Potenciālajam viesstrādniekam jāatbilst virknei prasību, turklāt arī darba devējam jāsaņem īpaša atļauja.

Jāatgādina, ka tūristiem vīza nav nepieciešama, taču joprojām ir spēkā Covid-19 ierobežojumi, kas stipri ierobežo jebkādu pārvietošanos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.